Yaşam

Pole Dans Nedir? Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

pole 5

Direk dansı olarak da bilinmekte olan pole dansı ile akrobasi bir araya gelerek dikey durumdaki bir direğin çevresinde yapılan performans sanatıdır. 2000’li yılların ortalarına doğru alternatif bir fitness dalı olarak günden güne yaygınlaşmıştır. Bu dönem içinde pole amatörleri ve profesyonelleri tüm dünyadaki negatif çağrışıları yok edebilmek adına pole dansının akrobatik yanını vurgulamaya başlamış, bu da dansın Chinese Pole (Çin Direği) adı verilen sirk performansına dek yaklaşmıştır.

pole 9

Akıllara ilk başta striptiz dansını getiriyor olsa da pole aslına bakılırsa olukça ciddi kondisyon, esneklik ve güç gerektirmektedir. Dönüşler, ters duruşlar ve tırmanışlar gibi atletik hareketlere dayanmasından ötürü bedeninizin üst bölümünün ve merkez kaslarınızın güçlü çalışması, çok disiplinli ve ciddi bir eğitimden geçmesi gerekmektedir.

Pole dansının tarihi aslına bakılırsa 800 yıl öncesine yani Hint kültüründeki “mallakhamb” denilen bir spora ve orada yer alan bir dans figürüne dayanmaktadır. Bu danstan hareketle yol lan Çinliler zaman içinde kendi biçemlerini oluşturarak 70’li yılların sonuna doğru Chinesse Pole’u yaratmışlardır. 1980’li yıllarda ise Kanada ve Amerika Çinlilerin dansını farklı formasyonlarda (striptiz, go-go, lap-dancing) olarak değiştirerek yaygın bir şekilde gece kulüplerinde icra etmişlerdir.

pole 8

Pole dansının don zamanlarda moda haline gelmesinde Desperate Housewives’ta Eva Longoria’nın pole dans dersleri alması, Rihanna, Beyonce ve Shakira gibi ünlülern konserlerinde ve kliplerinde söz konusu dansı yapmalarının da etkisi vardır.

Pole Dans Nasıl Yapılır?

pole 7

Pole fitness ve pole ise beden hakimiyeti, kas gücü ve esneklik gerektiren kadınlar kadar erkeklerin de ilgi göstermeye başladıkları bir spordur. Dans sırasında giysi kuralı mevcut, bacaklarınız ve göbekleriniz direğe temas ettiği sırada kaymaması için bacak, kol ve bacak bölgenizin açık olması gerekmektedir. Fakat tamamen çıplak kalınmamalı, gereğinden fazla şekilde açık giyinilmemelidir.

pole 6

Pole dansını hiçbir şekilde evde tek başınıza ve videolarla denememelisiniz. Sakatlanma riski yüksek olduğundan ötürü mutlak suretle eğitimi alınmalı ve hareketleri doğru yapıp yapmadığını bir hoca vasıtası ile öğrenmelisiniz. Eğer ki İstanbul’da yaşıyorsanız; gidebileceğiniz birçok farklı stüdyolar mevcuttur. Pole dans ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olma niyetindeyseniz aşağıda yer alan videoları izleyebilirsiniz.

Bu Dansı Herkes Öğrenebilir Mi?

pole 1

Elbette ki herkes pole dansı yapabilir. Pole dansı eğitmenleri yaşamı boyunca hiç dans etmemiş insanları eğitmek üzere birçok eğitimden geçmektedirler. Bunun için e dersler oldukça yumuşak bir biçimde ilerlemektedir. Elbette ki geçmiş dönemde jimnastik ve dans geçmişi olan insanlar daha hızlı yol alabiliyor. Öğrenme hızı değişkenlik gösterse de pole dansı kolayca öğrenilebilir.

Pole Dansı İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=kjZb4SClJgg

Kaynak
nasiloluyo.com

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu