Cilt SağlığıKişisel Bakım

Koltuk Altı Kararması Neden Olur, Nasıl Geçer?

instagram takipçi hilesi

Vücudun belirli bölgelerinde çeşitli nedenlerle lekelenme ve koyulaşma meydana gelebilir. Bu durum zararsız olmakla birlikte bir uzmana başvurulmalı ve araştırılmalıdır. Koltuk altı kararması özellikle kadınların günümüzde sık sık yaşadığı problemlerden birisidir. Koltuk altı ile birlikte genital bölge kararmaları da kadınları zorlayan durumlar arasında yer alır. Genital bölge kararmasına çözüm üretmek için buraya tıklayıp, yazımızı detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Koltuk Altı Kararması

Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

Koltuk altı gibi kıvrımların koyulaşmasını önlemek için öncelikle koyulaşmaya neden olan faktörleri belirleyin.

 • Kırışık alanların koyulaşmasının en yaygın nedeni sürtünmedir. Koltuk altı ve genital bölgedeki tüylerin sık sık ağda veya jiletle alınması, o bölgedeki cildin tahrişten dolayı kızarmasına ve koyulaşmasına neden olabilir.
 • Lazer epilasyon ve iğneli epilasyon, tüyleri yok eden, lekelerin tekrarlayan travmalardan etkilenmesini önleyen ve yavaş yavaş cilt rengini açan daha kalıcı epilasyon yöntemleridir.
 • Karanlık koltuk altlarının diğer yaygın nedenlerinden biri aşırı terlemedir. Aşırı terleme nemli bir ortam oluşturarak bakteri, mantar gibi enfeksiyonların oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu enfeksiyonlar koltuk altlarının kararmasına da neden olabilir.
 • Enfeksiyonlar bir dermatoloğa danışılarak tedavi edilmeli ve terli alanlar kuru tutulmalıdır. Sentetik ve dar giysiler bu sorun için ilk tercih olmamalı ve rahat pamuklu iç çamaşırı sağlıklı olacaktır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kokusu için doğal tedaviler arasında aloe vera, hindistancevizi yağı, patates, kabartma tozu, sirke, limon, salatalık uygulanabilir.

koltuk alti kararmasi neden olur nasil gecer2

Evde koltuk altı rengini açmak için bitkisel yöntemler kullanılırken kızarıklık ve alerjik reaksiyonlar meydana gelirse bu koyulaşma daha da şiddetlenebilir. Öncelikle küçük alan beyazlatma aşamasında kullanılan yöntemin denenmesi veya bu yöntem için bir dermatoloğa danışılması önerilir.

Koltuk altlarının kararması (estetik kaygılardan dolayı rahatsız edici olabilir) genellikle zararsız olsa da bir dermatoloğa danışmakta fayda var. Kıvrımlarda aniden koyu lekeler ve lekeler görürseniz derhal dermatoloğunuza başvurun.

Kararan koltuk altlarının kişiden kişiye kararmasını önlemenin yolları vardır.

 • İlk olarak, koltuk altlarının neden karardığını bulmak gerekir. Bu sayede ne yapmamaları gerektiğini öğrenirler.
 • Sağlık sorunları veya hormonal nedenlerle koltuk altları kararan kişiler mutlaka bir uzmana başvurmalıdır. Terleme veya ağda nedeniyle koyulaştıysa, ağda yapmayı bırakabilir veya daha dikkatli bir şekilde ağda yapmayı deneyebilirsiniz.
 • Koltuk altlarınız kararmıyorsa ama bu olasılığı önlemek istiyorsanız güneşe çıkmadan önce koltuk altlarınıza mutlaka güneş kremi sürmelisiniz. Ayrıca tıraş bıçağı kullanırken saçın çıkış yönüne doğru uygulayın.

Koltuk Altı Kararmasını Önlemek İçin Bitkisel Yöntemler

koltuk alti kararmasi neden olur nasil gecer1

Koltuk altlarınızın kararmasını önlemek ve bunun olmasını önlemek için evde yapabileceğiniz birkaç şey var. Bu duruma özel hazırlanan kremler ev dışında da kullanılabilir.

Birçok kişi koltuk altlarını koyulaştırmak için bitkisel yöntemler kullanır. Ancak kişiden kişiye değişebilir. Bitkisel yöntemler teknolojinin gelişmesinden önce de kullanılan ve günümüzde hala kullanılan yöntemlerdir.

 • En etkili yöntemlerden biri pirinci suda bekletmek ve suyu pamuk yardımıyla koltuk altlarına uygulamaktır.
 • Aynı zamanda patates ve salatalıkları haşlamak ve koltuk altlarına meyve suyu sürmek koltuk altı kararmasını tedavi etmenin en etkili yoludur.

Koltuk Altı Kararmasını Önlemek İçin Klinik Yöntemleri

Koltuk altlarını karartmak için klinik yöntemler de vardır. Bu yöntemleri seçmeden önce bir uzmana danışmak ve ona göre bir tedavi seçmek gerekir.

 • Kimyasal peeling ile cilt yüzeyini soyan tedaviler uygulanabilir.
 • Diğer bir yöntem ise yağ ile lazerle peeling yapmaktır.

Koltuk Altı Kararması Hastalık Mıdır?

Birçok insan koyu koltuk altlarının bir hastalık olduğunu düşünüyor. Bu durumu sürekli olarak merakla araştırıp, tedavi yöntemlerini arar. Koltuk altı kararması herhangi bir hastalık veya hastalığın belirtisi değildir.

Koltuk altı kararması herkesin başına gelebilir. Cilt tipine veya kullanılan makyaja bağlı olarak koltuk altlarını koyulaştırabilir. Karanlık koltuk altları, jilet kötüye kullanımı, deodorantın yanlış kullanımı veya ağdadan kaynaklanan bir durumdur.

koltuk alti kararmasi neden olur nasil gecer4

Koltuk altlarında kararma şikayeti olan kişiler, koltuk altlarını hafifletmek için bitkisel yöntemlere ya da klinik yöntemlere başvurabilirler. Bu kremleri bir aktardan veya eczaneden satın alarak koltuk altlarınızı beyazlatabilirsiniz.

Yaz aylarında aşırı terleme veya hava eksikliği nedeniyle koltuk altları kararabilir. Koltuk altlarının kararması, ağdanın çok sıcak olması veya tıraş bıçağının cilde zarar vermesi nedeniyle mümkündür.

Koltuk Altı Kararması İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu