Tarih

Kızılay Haftasının Önemini Kavramak İçin Gerekli 13 Madde

instagram takipçi hilesi

Savaş alanında yara alan askerlere yardım etmek adına 1868 yılında “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” adı ile kurulmuş olan Kızılay, günümüzde korunmaya muhtaç insanlara ve ihtiyaç sahiplerine yardım etmek, güvenli kan temini ve toplumsal yardımlaşmayı arttırma görevlerini üstlenmektedir. Kızılay Haftası her yılın 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanmaktadır.

kızılay 16

1) Kızılay Tarihi

Kızılay ilk olarak 1868 yılında “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” adı ile kurulmuştur. Değişen birçok adın ardında Cumhuriyet’in kurulmasının ardından isim babası Atatürk tarafından “Kızılay” adını almıştır. 1877 yılında “Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti”, 1923 yılında “Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti”, 1935 yılında “Türkiye Kızılay Cemiyeti”, 1947 yılında ise “Türkiye Kızılay Derneği” adını almıştır.

kızılay 2

2) Kızılay’ın Amblemi

Kızılay’ın amblemi beyaz zemin üzerinde sola doğru açık olan kırmızı ay’dır. Sadece Kızılay bayrağında ayın açık olan yüzü bayrak direğinin tersi yönüne doğrudur.

kızılay 3

3) Kızılay İşareti

Kızılay işareti savaş zamanında dokunulmazlık ve tarafsızlık emsali olarak kabul edilirdi. Savaş döneminde silahlı orduların sağlık kuruluşları ile hükümlerin belirlemiş olduğu kuruluş ya da kişilerin dışında hiç bir şekilde kullanılamazdı.

kızılay 5

4) Kızılay’ın Türkiye İçin Önemi

1876 yılındaki Osmanlı-Rus Savaşı’nda 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı’na kadar Türkiye’nin taraf olduğu bütün savaşlarda, cephenin geri mevzisinde sabit ve seyyar hastaneler kurmuş, hastane gemileri donatmış, hasta taşıma için servisler açmış, gönüllü hastabakıcılar ve hemşireler yetiştirmiştir.

kızılay 6

5) Kızılay Neye Hizmet Eder

Bütün bu hizmetleri ile savaş alanında hastalanan ya da yaralanan yüz binlerce askere yardım etmiş, savaş esirlerine gerekli tüm insancıl yardımları gerçekleştirmiş, savaştan etkilenen sivil halkların korunması ve bakımı için birçok çaba içinde yer almıştır.

kızılay 4

6) Kızılay’ın Misyonu

Günümüzde olağanüstü yaşanan olaylarda ve doğal afetlerde ihtiyaç sahiplerine ve korunmasızlara yardımcı olmayı, güvenli kan teminini sağlamayı ve toplumda yardımlaşmayı geliştirmeyi misyon edinmiş durumdadır.

kızılay 7

7) Kızılay Kan Kampanyası

Hem Dünyada hem de Türkiye’de yaşanmakta olan bütün doğal afetlerde yardım elini uzatan ilk kuruluşlardan biridir. Bununla beraber kan bağışı konusunda da geniş bir çalışma yürütmektedir.

kızılay 12

8) Kızılay’ın Hedefi

Kızılay’ın en büyük hedefi Dünyada ve Türkiye’de insani yardım hizmetinde örnek alınan, insanların en zor anlarında yanında yer alan kuruluş halini alabilmek.

kızılay 1

9) İnsanlığa Saygı

Kızılay için, insanlar arası ayrımdan uzak durmak, sağlıklarını ve hayatlarını korumak, kişiliklerine gerekli saygıyı gösterilmesini sağlamak ve insanların birbirleriyle arasında karşılıklı saygıyı güçlendirmek oldukça önemlidir.

kızılay 11

10) Kızılay Haftası

Bu bağlamda her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında Kızılay Haftası olarak kutlanmaktadır ve düzenlenen etkinliklerce Kızılay’ın kuruluş amacı ve gerçekleştirdiği insani yardımlar anlatılmaktadır.

kızılay 10

11) Eğitim Öğretim Ve Kızılay

Kızılay Haftası’nın en çok kutlandığı yer hiç şüphesiz okullar. İlkokul ve lise çağındaki tüm öğrenciler Kızılay ve Kızılay Haftası ile ilgili sunumlar yapmaktadır.

kızılay 8

12) Kızılay Etkinlikleri

Bilinçlendirme çalışmaları ile birlikte ülkenin birçok yerinde Kızılay Haftası için kompozisyon ve şiir yarışmaları düzenlenmektedir.

kızılay 9

13) Toplumsal Farkındalık

Kızılay Haftası itibari ile yapılan çalışmalar sayesinde öğrenciler ve halk bilinçlendirilerek toplumsal farkındalık konusu sıkı sıkıya oluşturulmaktadır.

kızılay 13

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu