Görsel Sanatlar

Kitsch Sanatı Nedir?

instagram takipçi hilesi

Kitsch sanatı aslında var olan sanata karşı çıkarılan bir akım ve terimdir. Kitsch, var olan bir tarzı kopyalamaktır. Ticari kaygı ile üretilen, bayağı bir tadı olan, basit şeylere gönderme yaparken de kullanılır.

Kitsch Ne Demektir?

Kitsch almanca kökenli bir kelimedir. Kelime anlamı çirkin ve zevksiz şeklindedir. Sanatsal anlamda ise, sanat değeri olmayan, yapılan basit örneklere verilen sanatsal değer anlamında kullanılır. ‘Kiç’ şeklinde telaffuz edilir.

3 685x513

Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Modernizm ile üstü kapatılmış ancak sonradan post-modernizm ile yeniden canlandırılmış, modernizme yönelik ortaya çıkan bir eleştiri şeklidir.

Modernizm, 19. yüzyılın yarısından sonra ortaya çıkarak sanata bambaşka bir bakış açısı getiren bir akımdır. Avrupa sanatı ve geleneksel sanatın gerçeklerinden koparak çeşitli sanat akımlarının yanında bambaşka bir anlayışı ortaya çıkaran bir akım olmuştur. Fransız Devrimi’yle dünyaya yayılan özgürlük ilkesi, doğal olarak kendisini sanatın içinde de göstermiştir.

Sanat dünyasının katı kurullarının arasında, özgür ve esnek bir anlayış olarak kendini gösteren Modernizm büyük yankı yaratmıştır. Modern sanat ile herkese ulaşabile bir anlayış gelmiştir sanat dünyasına. Toplumlar arası sınıfı ayrımını ortadan kaldırmaya en büyük örneklerden olan Modernizm’in sonucunda da ‘kitsch’ sanatı ortaya çıkmıştır.

1 685x761

1860’lı yıllarda Almanya’nın Münih şehrinde, sanat dünyasındaki gösterişli, zevke sahip olmayan ve en önemlisi ticari amaçlı kolayca pazarlanabilen sanat adı altındaki eserleri tanımlamak üzere Kitsch kavramı kullanılmaya başlanmıştır. Estetik değer amacı taşımaya, taklit ürünlere çok değerliymiş gibi davrananlar sayesinde ortaya çıkan Kitsch sanatı popüler kültürün en büyük etkilerinden de biridir.

Kitsch sanat olarak kabul edilen eserlerin çoğu popüler kültürün verdiği güçle yükselmiş olduklarından kitleler tarafından en kolay ve hızlı kabul edilebilen eserler olmuştur. Eserler kitleler tarafından çok çabuk benimsendiğinden birçok sanatçı bunu onaylamış ve bu durumdan faydalanmaya başlamıştır.

2 685x456 2

Kitsch eserlere en bilinen örnekleri italyan sanatçı Marco Sodano yapmıştır. Lego düzleminde yarattığı Da Vinci’nin en başarılı eserlerden Mona Lisa ve Joannes Vermeer’in İnci Küpeli Kız’ını portreleyerek sanat dünyasında olay yaratmıştır.

6 685x411

Kitsch, sanattan intikam alan bir virüs gibi görülmüştür. Bunun üzerine Pop Art’ın kralı olarak bilinen Andy Warhol ‘Bir gün herkes ünlü olacaktır, on beş dakikalığına…’ demiştir.

7 685x513 1

Çekli yazar Milan Kundera kitsch için tasarlanan üretilmiş güzellik olarak bir tanımlama yapmıştır. Bunun insanın uzak duramayacağı bir akım, bir kültür parçası olarak değerlendirmiş. Her şeyin çok çabuk tüketildiği bir zamanda böyle bir anlayış ve kavramın ortaya çıkması da oldukça anlaşılır ve kabul edilebilir bir durumdur aslında. Bu eserler zamana karşı direnmeye çalışsa bile kısa süreli olmaya mahkum olacaklardır.

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu