Masumlar Apartmanı Dizisindeki Karakterlerin Rahatsızlıkları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Son 1 buçuk ayın gündeminde yer alan önemli dizilerden bir tanesi de Masumlar Apartmanı. TRT 1 ekranlarında yayına sunulan dizinin konusu yaşanmış hikayeden esinlenilmiş. Doktor Gülseren Budayıcıoğlu’nun romanındaki olaylardan oluşturulan dizide her karakterin farklı bir psikolojik rahatsızlığı var. Ispanakları sabunla yıkayanından, geceleri altına işeyenine kadar her biri bambaşka sorunlarla yüzleşiyor. Peki Masumlar Apartmanı dizisindeki karakterlerin rahatsızlıkları nelerdir?

Masumlar Apartmanı Dizisindeki Karakterlerin Rahatsızlıkları: Safiye

Masumlar Apartmanı Dizisindeki Karakterlerin Rahatsızlıkları

Dizinin en sıkıntılı karakteri Safiye’dir. Evdekilere hayatı dar eden Safiye’nin temizlik takıntısı kendini de son derece sıkıntıya sokar. Safiye evden dışarı çıkamadığı gibi eve kimsenin girmesini de istemez. Babası kalp spazmı geçirirken Safiye’yi telaşlandıran tek şey eve giren ambulans çalışanlarının ayakkabıları olmuştur.

Safiye’nin rahatsızlığı ise OKB olarak görülüyor. Geçtiğimiz bölümlerde çamaşır makinesi çalıştırdıktan sonra önüne oturup izlemiştir. Bu davranış ise otistiklerde görülür. Fakat Safiye’nin en büyük sorunu temizlik takıntısıdır.

Safiye kirlenme konusunda çok büyük korku duyar. Bu korkunun temelinde ailesinde göremediği ilgi ve sevgi eksikliği yer alır.

Gülben

Masumlar Apartmanı Dizisindeki Karakterlerin Rahatsızlıkları

Gülben de temizlik konusunda titizdir. Fakat Safiye kadar değil. Gülben’in en büyük takıntısı aslında ablasıdır. Ablası Safiye’nin sözünden asla çıkmaz. Safiye’nin bir dediğini iki etmez. Fakat Gülben’in en büyük sıkıntısı geceleri altına işemesidir. Yetişkin bir genç kadın olan Gülben her gece altına işer. Uyandığında pişmanlık ve üzüntü duysa da altına işeme problemini bir türlü çözemez.

Yetişkinlerde alta işeme “Enürezis Nokturna” olarak adlandırılır. Enürezis Nokturna’nın hem psikolojik hem de fiziksel nedenleri vardır. Uzmanlar hiçbir sebep yokken alta işeme durumunu çocukluk döneminde yaşanan durumlara bağlar. Çocuklukta yaşanan travmatik olaylar yetişkinlikte bu şekilde ortaya çıkabilir.

Masumlar Apartmanı Dizisindeki Karakterlerin Rahatsızlıkları: Han

Masumlar Apartmanı Han

Dizinin yakışıklı karakteri Han bunca rahatsızlığın içinde sağlıklı olarak kalabilmeyi başarmıştır. Fakat Han’da sağlıklı değildir. Han’ın o kadar zengin olmasına rağmen geceleri çöpleri karıştırması, sinirlendiğinde karşısındaki insanı boğmaya çalışması ve temizlik konusunda titiz davranması ortada bir problem olduğunun en büyük göstergeleri arasında yer alır.

Çöp toplama hastalığına “dispozofobi” denir. Dispozofobi hastalığı biriktirme hastalığı olarak bilinir. OKB’nin ilk evrelerinde ortaya çıkar. Bir de küçük bir ipucu vermek istiyorum: Han’ın küçükken en sevdiği oyuncak olan Kurşun Asker annesi tarafından çöpe atılmıştı.

Belki de Han çöpleri toplamaya o yaşlardan itibaren başlamıştır.

Neriman

Masumlar Apartmanı Dizisindeki Karakterlerin Rahatsızlıkları

Neriman ailedeki en sakin görünen kişidir. Fakat Neriman’ın üzerinde çok ciddi bir baskı vardır. Bir tarafta ablaları, bir tarafta babası, bir tarafta eğitim hayatı Neriman’ın zihinsel açıdan yorgun düşmesine neden olmuştur. Neriman bunca kişinin arasında her ne kadar sağlıklı kalmayı başarsa da o da kollarını kırarak kendine zarar vermektedir. Aynı zamanda kollarına kolonya dökerek canını daha fazla acıtmak ister.

Bu  yönüyle Neriman’ın mazoşist olduğu söylenebilir. Tabi kesin tanıyı koymak için henüz çok erken. İlerleyen bölümlerde anlayacağız. Aynı zamanda Neriman astım hastası. O kadar çamaşır suyu kullanılan bir evde olmamasına şaşırırdık ama neyse.

Masumlar Apartmanı Dizisindeki Karakterlerin Rahatsızlıkları: Baba

Masumlar Apartmanı

Ailedeki herkesin hasta olmasının en büyük sebebi bence baba. Babanın ilgisizliği annenin giderek daha zalim bir karaktere dönüşmesine yol açmıştır. Çocuklar gün boyu annesi karşısında korku hissetmiştir. Annenin baskıcı hareketleri çocuklara hayatı zulüm etmiştir.

Anne

Masumlar Apartmanı Dizisi

Anne Safiye’nin tam bir kopyası. Çocuklarına karşı son derece sinirli. Onları daima azarlıyor. Çocuklar eve geldiğinde onlara “uğursuz” diyerek sesleniyor. Annede de OKB olduğu söylenebilir. Ayrıca, anne yaşadığı sevgisizliğin intikamını çocuklarından almıştır.

İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu