EdebiyatFilm & Dizi ÖnerisiListeler

Kitaplardan Netflix’e Uyarlanan 7 Dizi

Netflix'e Uyarlanan Diziler

instagram takipçi hilesi

Kitaplardan Netflix’e Uyarlanan diziler; Son yıllarda dizi-film izleyicilerinin en gözde platformu olan Netflix, sahip olduğu çeşitliliğe her geçen gün bir yenisini daha ekliyor. Öyle ki son dönemlerde edebiyat severleri de memnun edecek yapımlarla karşımıza çıkıyor. Bu yapımlar hayatın yorucu trafiğinde kitap okumaya vakti olmayan izleyicilerin kalbini çalarken, okuduğu kitabın büyülü dünyasında biraz daha gezinmek isteyen kitap kurtları için de elbette ki tadından yenmiyor. Netflix’in kitap sayfalarını başarılı kurgularıyla görsel şölene dönüştürdüğü kitaplardan uyarlama diziler…

Kitaplardan Netflix’e Uyarlanan 7 Dizi

1. Lupin

netfilxe uyarlanan 5 harika kitap 1

Lupin yayınlandığı ilk andan itibaren gündeme oturarak, Netflix’in en beğenilen yapımları arasında girmeyi başardı. Kendini bir solukta izlettiren bu büyülü dizi ilhamını Maurice Leplanc tarafından yaratılan ve serüvenlerini 25 ciltlik kitaplara zar zor sığdırdığı Arsene Lupin adlı polisiye romandan alıyor. Silindir şapkası ve kibarlığı ile edebiyatın ikonik karakterlerinden olan usta hırsız Arsene Lupin, dizide göçmen bir çocuk olarak Paris’te büyüyen Arsen Diop’a ilham olurken izleyicisine de suçlu ve suçsuz kavramlarını tekrar düşünmeye sevk ettiriyor. İlk etapta 5 bölümlük mini dizi olarak düşünülen Lupin, izleyicisinin yoğun isteği üzerine 3. sezonuyla izleyicisinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

2. The Queen’s Gambit

netfilxe uyarlanan 5 harika kitap 3 2

Walter Tevis’in  The Queen’s Gambit adlı romanından Netflix’e mini dizi olarak uyarlandığını ve büyük yankılar uyandırdığını söyleyerek başlayalım. En İyi Mini Dizi ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında Altın Küre Ödüllerine layık görülmesiyle başarısını hem yayınlandığı platform olan Netflix’te hem de uluslararası arenada kanıtlamış oldu. Dizide sekiz yaşında satranca olan tutkusuyla bir dahiye dönüşen Elizabeth Harmon’ın tramvalarla dolu hayatı anlatılırken, bir dahinin karanlık dünyasına da ışık tutuluyor. Her bölümünde sizi farklı duygulara götüren bu 7 bölümlük mini dizi tek solukta izlenesi 🙂

3. Ann With An E

netfilxe uyarlanan 5 harika kitap 4jpg

Lucy Maud Montgomery’nin ‘Yeşilin Kızı Anne’ romanından uyarlanan dizi Netflix’in iddialı yapımları arasında. Yetimhaneden bir erkek evlat edinmek isteyen Cuthbert kardeşlerin Green Gables’daki çiftliklerine yanlışlıkla gönderilen Anne, eve adımını attığı andan itibaren başını belalara sokar. Ancak kısa sürede içtenliği ve sevimli telaşıyla Cuthbert’ların sevgisini kazanır. Kanada – ABD ortak yapımı olan dizide mekan ve kostümler enfes!

3. The Witcher

netfilxe uyarlanan 5 harika kitap 5 1

Dünyaca ünlü bir kitap uyarlaması olan Witcher, cüceler ve elfler arasındaki barışın sona erdiği ve ırk mücadelelerinin başladığı fantastik bir dünyayı anlatıyor. Kurgunun sınırlarını zorlayan hikayesiyle büyük bir hayran kitlesi oluşturan Witcher’ın kısa süre önce yayınlanan 2. sezonu izleyicisiyle buluştu.

5. Alias Grace

netfilxe uyarlanan 5 harika kitap 2 1

Margaret Atwood’un ödüllü romanından uyarlanan 6 bölümlük mini Netflix dizisi. Yazarın diğer eserleri gibi sert ve ürpertici bir dönem dizisi olarak karşımızda. 1800’lü yılların Kanada’sında işlenmiş bir cinayetin faili olarak kabul edilen akli dengesi bozuk genç bir bayanın suçlu mu suçsuz mu tartışmalarına son vermek üzere yargılanma hikayesini konu alıyor.

6. Bridgerton

netfilxe uyarlanan 5 harika kitap 6

Squid Game‘in yayınlanmasından önce Bridgerton ilk 28 günde 82 milyon izlenme yakalayarak en çok izlenen Netflix dizisi olmuştu. İzleyicisini masalsı bir evrene ışınlayan dizi, kitapları 35 dile çevrilen ve milyonlarca satan ünlü romantik yazar Julia Quinn’in beğenilen kitap serisinden uyarlama. Bridgerton 19. yy sosyetesinin karmaşık ve çalkantılı hayatlarını anlattığı, eğlence, dram ve aşk temalı dizi. Dizinin yapımcıları 2. sezon yayın tarihini 25 Mart 2022 olarak açıklarken, 3. ve 4. sezon onaylarını da aldıklarını duyurdu. Meraklısına bizden duyurulur.

7. Outlander

netfilxe uyarlanan 5 harika kitap 7

Outlander, yazar Diana Gabaldon‘un aynı ada sahip tarihi zaman yolculuğu kitabından. Diziye ilham olan konusu; 1945 yılında yaşayan, evli bir savaş hemşiresi olan Claire Randall gizemli bir şekilde 1743 yılına yolculuk eder ve romantik bir İskoç savaşçısı olan Jamie Fraser ile evlenmek zorunda kalır. Claire zamanla Jamie’ye bir şeyler hissetmeye başlar ve iki farklı zamandan, iki farklı erkek arasında kalır. 5 sezonluk bu dizi, tarihi dizi severlerin en beğendiği diziler arasında.

Kitaplardan Netflix’e Uyarlanan Diziler Hakkında İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu