Kişisel Gelişim

Kitap Kaynakçası Nasıl Yazılır? Apa Standartları Nedir?

instagram takipçi hilesi

Kitap kaynakçası nedir?

Kitaplarda verilen bilginin nereden alındığını göstermek için kaynakça mutlaka belirtilmelidir. Peki kaynakça nasıl yazılır?

Edinilen bilgilerin intihal içermemesi için araştırmalarda, tezlerde, sunumlarda ve kitaplar gibi alanlarda kaynakça belirtilmesi gereklidir. Her ne kadar özgü cümlelerle anlatılmış veya sadece bir bölümünden esinlenmiş olsa bile kaynakçaya yer verilmelidir. Doğru ve güvenilir bilginin nereden alındığına kaynakça üzerinden öğrenme imkanı sağladığı için bir yazıda bulunması önemlidir.

Tek bir satır, cümle veya bölümünden yararlanılması bile kaynakçaya eklenmesi için yeterlidir. Aksi takdirde, özgü bilgilerin yararlanıldığı kaynağa karşı bir saygısızlık yapmış olacaktır. Yazılan ne olursa olsun veya nereden yararlanılırsa yararlanılsın kişi kendi yazısı üzerinde etkisi bulunan diğer düşünceler ile oluşturduğu bilginin kaynağına ilişkin bilgilendirme yapmalıdır.

Bilginin nereden alındığı kadar kaynakçayı doğru yazmak da önemlidir. Özellikle kitap kaynakçası kurallar doğrultusunda yazılmalıdır.   Belli bir sıra ile ilerleyen kitap kaynakçasının yanlış yazılması karışıklığa neden olabilmektedir.

Kitap Kaynakcasi Nasil Yazilir Apa Standartlari Nedir

Kitap kaynakçası yazılma aşamaları nasıldır?

Kitap kaynakçası öncelikle iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Metin sonrası kaynakça ve metin içerisinde kaynakça ile bilgilerin çıkış noktası hakkında ipucu verir. İlk olarak herkesin bildiği son sayfada belirtilen referans listesi olarak kaynakça bir sıraya göre yazılmaktadır.

Kitap kaynakçasında öncelikle yazarın soyadı, adı (yayın yılı), sonra kitabın başlığı (yayınlandığı yer: yayınevinin ismi) kuralına uyulmalıdır. Yazarı bilinmeyen kaynakçalar Anonim olarak, çok yazarlı kitap kaynakçaları ise her isime yer verecek şekilde olmalıdır. Bir kurum tarafından yayınlanacak kitaplarda yazar adı yerine kurumun adı yazılabilmektedir.

Bir diğer yöntem ise metin içerisinde yer verilen düşünceler ve görüşlerden sonra parantez içinde kaynağı sunmaktır. Yazardan etkilenildiğini göstermek için yazarın adının kullanılması durumunda parantez içinde hangi kitaptan ve sayfadan alındığı “p.” sonrasında sayfa sayısı olacak şekilde yazılarak düşüncenin kaynağı gösterilmelidir.

Kitap Kaynakcasi Nasil Yazilir Apa Standartlari Nedir 2

APA Standartları Nedir?

APA (American Psychological Association) alıntı yapmak ve intihali önlemek amacıyla kitap, makale, araştırma ve tez çalışmalarının kaynakçalarında genellikle yer verilen bir sistemdir. Özellikle psikoloji, sosyoloji, eğitim ve sosyal bilimler alanlarında görülen APA Standartları, uluslararası geçerli bir sistem olarak seçilmiştir. APA sisteminde dipnotların geçerliliği olmadığı için kaynakların metin içerisinde takibi yapılabilmektedir.

Alıntının sonrasında parantez içinde yazar ve tarih yazılmalıdır. Direkt alıntılarda tırnak işareti ile gösterilmesi ve sonrasında yazar, eser adı ve sayfa numarası olmalıdır. Dolaylı alıntılar da cümle olduğu gibi alınmadığı ve fikir sunulduğu için turnak işareti ile gösterilmez. APA Standartları, metin içerisi kaynaklarının da Kaynakça altında alfabetik sırada olmalıdır. Kaynakça sayfasında alfabetik sıra yazarın soyadından başlamalıdır.

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu