Kişisel Bakım

Kışın Cildinizi Korumanın Yolları

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Olur?

instagram takipçi hilesi

Kışın Cildinizi Soğuktan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Özellikle kış aylarında daha fazla etkilenen cildiniz için bazı tedbirler alarak cildinizin olumsuz koşullardan etkilenmesini önleyebilirsiniz. Soğuk havalarda daha çok ciltte çatlama,egzama, kaşıntı gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Özellikle bu dönemlerde cildinizin nemini kaybettiği görülmektedir. Kuru ve soğuk ortamlarda etkilenen cildiniz rüzgara karşı da hassastır. Kullanılan ürünlerin seçimi de oldukça önem taşır.

Nemlendirici Kullanımı

Yazın ve kışın cildinizin nemini korumakta olan önemli kaynaklardan biride sudur. Günlük olarak sıvı alımını sağlamak cildin nemini korumakta ancak yeterli değildir. Nemlendirici kullanarak cildinizi koruyabilirsiniz. Kışın özellikle soğuktan etkilenen dudaklar için dudak koruyucu kremler kullanılabilir. Devamlı dudaklarınızı yalayıp ıslatmak dudakların çatlamasına neden olabilir. Soğuktan mutlaka dudak stickleri kullanılmalıdır. Nemlendiricileri ihmal etmeden kış aylarında cildinizi korumanız mümkün olur. Yatmadan önce cildinizi temizleyip nemlendirici sürebilirsiniz.

nocanvas kis aylarinda sac bakimi nasil olmali 1ca4t

Cildinizi Aşırı Sıcaktan Koruyun

Kışın vücudun sıcaklığını korumak için soba ve ısıtıcı gibi kaynaklar kullanılmakta ancak aşırı sıcak nedeniyle cildiniz bu ısı kaynaklarından dolayı nemini kaybetmektedir. Çok yakın mesafede oturmadan kendinizi olumsuz etkilerden koruyabilirsiniz.

Güneş Koruyucuların kullanımı

Daha çok yazın kullanılan güneş kremleri kışında kullanılabilir. Karlı zamanlarda kullanabileceğiniz güneş kremleri cildinizi çatlamaktan korur. Soğuk havalarda cildinizi kapalı giysiler ile kapatarak korumanız gerekmektedir.

Banyo Ve Duş Yaparken Süreye Önem Verin

Cildinizi aşırı sıcak suya maruz bırakmadan banyo yapmanız önerilir. Haftalık olarak 3 kere duş almanız ve ısının 36 ila 40 derece olmasına ve 10 dakikalık bir sürede yapılmasına dikkat etmelisiniz.

winterbeauty02 900

Kışın Cilt Bakımı Peeling

Kuru cilde sahip olanlar cilt için uygulanan işlemlerden kaçınmalıdır. Özellikle cilt temizleyici peeling uygulaması ve tonik ve maske uygulaması gibi işlemler nedeni ile kışın cildiniz zarar görebilir. Bu uygulamalardan kışın kaçınmalıdır.

Yüz Temizliği Ve Nemlendirme

Cilt temizliğinde nemlendirici kullanımı oldukça önemlidir sadece cildinizi su ile temizlemek yeterli değildir. Ilık su ile temizlenen cildinizi nemlendirici bakım kremi ile temizleyerek kurumasını engelleyebilirsiniz. Yağ bezlerinin en az olan bölgesi eller ve ayaklar olduğu için sıvı sabun kullanımı doğru olmaz. Kalıp sabunları kullanarak kuruluğu önleyebilirsiniz. Cildin tahriş olmasında deterjanların katkısı fazla olduğundan temizlik yaparken mutlaka eldiven kullanılması gereklidir.

Cildin temizliğine ne kadar önem verilirse cildiniz kışın daha bakımlı ve pürüzsüz olabilir. Bazı mikrobik durumlardan etkilenebilen cildin mutlaka yapısına göre değerlendirilip bakımının yapılması gerekir. Cildin nemlenmesin de doğal olan zeytinyağı da cildinizi korumada yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu