İş & Finans

Kişisel Finans Yönetimi Nedir, Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Kişisel finans yönetimi, kişinin finansal gücünü devam ettirmek için yaptığı ekonomik eylemleri tanımlar. Bugün, yeni kişisel maceralara ya da girişimlere başlamak için finansal kapasiteye sahip olmak çok önemlidir. Yeterli sermaye olmadan herhangi bir iş için gerekli sermayeyi artırmak zordur. Bu nedenle kişisel anlamda para yönetimi yoluyla bir miktar para biriktirilmelidir.

Gelir elde eden bireyler, çok az kazansalar bile, gelirlerinin bir yüzdesini birikime ayırmak zorundadırlar. Bu anlamda zorunlu ve zorunlu olmayan ihtiyaçların belirlenmesi önemlidir. Gelirin korunmasına ve günlük hayatımızda karşıladığımız ihtiyaçların hangilerinin gerekli, hangilerinin gerekli olmadığını doğru bir şekilde ortaya çıkarmaya özen gösterilmelidir.

Kişisel finans yönetimi

Kişisel Finans Yönetimi Ne İşe Yarar?

Borç durumunuzu kişisel finans yönetimi yoluyla azaltmak, tasarruf alışkanlığı geliştirmenin doğru yoludur. İleride herhangi bir risk sermayesi gerçekleştirebilmek için mevcut gelirin en az %30’unun tasarruf edilmesi gerekir.

Küçük tasarruflar hem beklenmedik finansal çıkmazları önleyebilir hem de yeni başlayanların girişimlerden meyve almasına yardımcı olabilir. Mevcut durumda borcu olanlar, doğru planlama ile borçlarını halletmeye odaklanmalıdır.

Borç kısa vadede geri ödenemezse, ödeme gücünü iyileştirecek önlemler alınabilir. Örneğin tek bir işe girmek yerine birden fazla işe girerek gelir seviyenizi yükseltebilirsiniz. Bugün bu çok önemli maalesef ki. Tek bir işle para kazanmak yerine, boş zamanlarınızda çalışarak bir gelir akışı geliştirin. Bu anlamda freelance çalışma, tam zamanlı çalışanlar için yardımcı bir çalışma alanı oluşturmaktadır.

Kişisel finans yönetimi

Kişisel bir finansal durum, kişisel bir finansal yönetim planı uygulanarak yönlendirilebilir. Bir plan dahilinde kişisel tasarruflar yapılarak küçük tasarruflar sağlanabilir. Kenara ayırdığınız paranın da doğru şekilde kullanılması gerekir. Telefonlarına dahi yükleyebileceğiniz pek çok uygulama ile gelir gider akışınızı takip edebilirsiniz.

Oldukça iyi geliştirilen bu uygulamalar banka uygulamaları ile daha entegre olarak çalışıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu bu ekonomik durum sebebi ile artık ikinci bir iş yapmak neredeyse zorunlu hale geldi. Kişisel finans yönetimi için para gereklidir. Eğer ki tek işte çalışarak kazandığınız ücret size yetmiyorsa, freelance de olsa ikinci bir işle uğraşmak size fayda sağlayacaktır.

Kişisel Finansal Planlama Nasıl Yapılır?

Bütçenizi yönetmek için aşağıdaki maddeler dikkat etmelisiniz.

  • Sabit gelir ve giderleri belirleyin
  • Borçlarınızı belirleyin
  • Tasarruf yapabileceğiniz alanları tespit edin.
  • Yatırım yapın

Yukarıdaki maddeleri göz önünde bulundurarak bir plan yapın. Planınız daima ileriye dönük bir finansal hedefiniz olsun.

Kişisel finans yönetimi

Kişisel Finans Yönetimi İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu