İnternet ve Web

Kişisel Blog Hakkında Merak Edilenler

instagram takipçi hilesi

Kişisel blog, yeni nesil günlük olarak kabul edilen internet siteleridir. Her ne kadar ilk dönemlerinde bir günlüğe benzetilse de zaman içerisinde bir günlükten çok daha fazlası olduğu anlaşılmıştır. Kişisel bloglar ile ilgili merak edilen tüm detaylar yazının devamında.

kisisel blog nedir

Kişisel Blog Nedir?

Kişisel blog, kişisel bir internet sitesi olarak tanımlanabilir. Kişilerin kendi isteklerine göre içerikler eklediği ve paylaşımlar yaptığı web siteleridir. Bu sitelerin belli konuları olabileceği gibi kişinin isteğine bağlı olarak farklı konuların derlemesi şeklinde de olabilir.

Kişisel bloglar, adından da anlaşılacağı üzere tamamen kişiseldir ve kişilerin isteklerine göre şekillenir. İçerikler, görseller ve videolar blog sahibinin isteği türden ve konudan olabilir.

Her ne kadar kişisel blogların sabit bir konusu olmasa da başarılı olan bloglara bakıldığında tek bir konu etrafında şekillendiği görülür. Bazıları yaptıkları yemeklere bazıları tattıkları yemeklere bazıları ise farklı konulara ilişkin deneyimlerini paylaşmayı tercih edebilmektedir. Tek bir konu çerçevesindeki içerikler, blogların başarı olasılığını ve sadık ziyaretçi sayısını belirgin olarak artırmaktadır.

Kişisel Blog Nasıl Açılır?

Kişisel blog, bir internet sitesidir. Dolayısıyla da kişisel blogların açılması, esasında buna uygun bir web sitesinin açılması şeklinde ifade edilebilir. Bu noktada izlenmesi gereken adımlar ise şu şekildedir:

  •         İlk olarak bir alan adı (domain) alınmalıdır. Domain, kişinin adı şeklinde olabileceği gibi paylaşacağı içeriklerin konusuyla da ilgili olabilir.
  •         Domain sonrasında ise hosting alınmalıdır. Hosting, web sitesinin dosyalarının barınacağı alandır.
  •         Hosting ile domain bağlantısı kurulur.
  •         Hosting üzerine kişisel bloglar için uygun temalardan biri kurulur ve gerekli ayarlamalar yapılır.

Bu adımların sonunda kişisel bloğun açılma süreci tamamlanmış olacaktır. Ancak web siteleri dinamik yapılara sahip olduğundan, ayarlamalar ve değişimler sürekli olacaktır.

Kişisel Blog Üzerinden Gelir Elde Edilebilir Mi?

Kişisel blog yazıları, ziyaretçilerin siteye girmesini sağlayacak kalitede olduğunda, bu sitelerden gelir elde edilebilir. Ziyaretçi sayısına bağlı olarak elde edilen gelir miktarı farklılık gösterebilir. Ayrıca nasıl bir gelir modeli tercih edileceği de gelirleri etkiler. Ancak doğru strateji ile kişisel bloglardan azımsanmayacak rakamlar kazanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu