Hosting

Kış Temizliğine Dair 8 Kurtarıcı Bilgi

Google News

Kış Temizliği

Bahar temizliğinin birçok anlamı vardır. Yalnızca yazdan çıkan ve soğuk havalara adapte olacak olan evinizi fiziksel açıdan daha iyi bir görünüme hazırlamak değil, enerji yenileyerek birtakım yüklerden arınmak, yani ruhsal dinginlik anlamına da gelmektedir. Bu temizlik birçok anlamda sonbaharı karşılayacak ve bütçeleri rahatlatarak yenilenmeye neden olacak birçok aşama sahiptir. İşte adım adım sonbahar temizliği…

1-) İşe Başlarken Plan Yapın

temizlik 8

Temizlik biraz zaman alabilir, o nedenle de işi birtakım aşamalara ayırarak günlere bölmeniz daha faydalı olacaktır. Evin bütün bölümlerini ayrı kategoride değerlendirerek, küçük bir çalışma yapmak önemli. İlk seçenek olarak mutfağı tercih edebilirsiniz. Mutfak hangi mevsim olursa olsun evde sürekli ve aktif olarak çalışan tek bölümdür. Temizliğe buzdolabından başlayabilirsiniz. Buzdolabında tarihi geçen ya da uzun süre tercih edilmediğinden ötürü bozulan gıda maddelerini atmakla işe başlamak akıllıca olacaktır.

2-) Mutfaktan Devam

temizlik 5

Mutfakta işimiz bitmedi. Yemeklik malzemeleri ve yiyecekleri korumak için kapıları kontrol ederek eksiklerinizi belirleyin. Saklama kabı, buzdolabı kabı, kavanoz ve cam kaplar gibi ürünler edinerek yemeklerinizi hijyenik bir ortamda saklayabilir ya da istediğiniz anda yanınızda taşıyabilirsiniz.

3-) Mutfakta Son Dokunuşlar

temizlik 9

Mutfağa dair son dokunuşlarınız ise aletlere olabilir. Bozuk olan mutfak aletlerini tamir olabiliyorsa tamir, olamıyorsa ve çok gerekliyse yenisi alınabilir. Temizlenmesi gereken aletleri ise temizleyerek mutfaktan ayrılabilirsiniz.

4-) Sıra Banyoda

temizlik 7

En çok hijyene ihtiyaç olan alanların başında gelmektedir. Bahar temizliğine başladığınız sırada özellikle küvet, lavabo, tuvalet, duşakabin ve fayans temizliğinde ihtiyacınız olabilecek olan temizlik araç gereçlerini edinmeniz oldukça önemlidir. Limon ve sirke de temizliğinize destek elemanları olabilir. Bütün banyoyu boşaltarak zemini, duvarları her yeri pırıl pırıl edin. Sonrasında çekmeceleri ve rafları tekrar yerleştirirken tarihi geçen ürünler ile yollarınızı ayırın.

5-) Yazlık Ürünleri Kaldırma Zamanı

temizlik 1

Yaz boyunca serin serin giymek için pikeler, ve vantilatörler kullandık. Şimdi sıra bunları temizleyerek yeni sezona hazır hale getirmekte.Kimilerini profesyonel temizlikçilere gönderebilir, kimilerini de evde kendiniz temizleyebilirsiniz.

6-) Köşe Bucak Temizlik

temizlik 6

Yazlık yumuşak ürünleri kaldırırken ya da bir yandan evinizi havalandırırken , diğer bir yandan da eşyaları çekerek, duvarları temizleyerek köşe bucak bir temizliğe girişmeyi unutmayın. Uzun bir fırça yardımı ile tavan duvar kesişimlerini ve tavanları temizleyin. Duvarlar için yüzey temizleyici, parkeler içinse ahşap temizleyici kullanın. Sık kullanılmayan kapıları temizlemeyi ise sakın unutmayın.

7-) Bahar Temizliği: Detayları Atlamayın

temizlik 4

Evde bulunan ampullerin ve vizelerin tozunu almayı sakın unutmayın. Aydınlatmalar ve elektrikli aletler en çok toz barındıran nesnelerdir. koltukların kılıfları kolay bir şekilde çıkıyorsa çıkararak çamaşır makinesinde yıkayın eğer ki çıkmıyorsa nemli bir bez yardımı ile silin.

😎 Gardırop Temizliği

temizlik 11

Giyinme odasını ve gardırobu baştan aşağı boşaltarak güzelce temizleyin. Askılıklar, raflar, çekmeceler tertemiz olmalı. Bundan sonraki adım ise bütün giysileri elden geçirmek.

Kaynak
blog.gittigidiyor.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir