Yaşam

Kadınların Cepleri Neden Küçük?

instagram takipçi hilesi

17. ve 19. yüzyıllar arasında kadınların cepleri çıkarılabilir ve farklı kıyafetler ile giyilebilirdi. Dünyanın dört bir yanında kadınların karşılaştığı günlük moda ikilemi, asırlık şu soruya yanıt arıyor: Kadınların cepleri neden bu kadar küçük?

Popülasyonun yarısının kalçasına tam anlamıyla bağlı olan bu tartışmayı doğru bir şekilde değerlendirmek için, artık her şekil ve büyüklükteki giysilerde bulunan küçük bölmenin tarihini incelemek gerekiyor. İşte;

Kadınların Cepleri Neden Küçük?

Kadın cepleri için orijinal tasarım nasıldı?

kot cebi 2

Cepler her zaman tam olarak şimdi onları ilişkilendirdiğimiz biçimde olmamıştır. Spesifik olarak, kadınların cepleri, aslında farklı kıyafetler ile birbirinin yerine giyilebilecek ayrı parçalar olduğundan her zaman bağlı değildi.

17. yüzyıldan 19. yüzyılın sonlarına kadar cepler genellikle  bir  kadın eteğinin altına ve iç eteklerinin üzerine giyilirdi. Kadınlar, katları arasında bulunan bu ayrı ceplere, jüponlarının yan dikişlerindeki açıklıklardan ulaşabiliyorlardı.

Öte yandan, günümüzdeki giyim eşyalarımıza benzer şekilde, erkeklerin cepleri her bir giysi parçasına dikilirdi.

Cepler ne için kullanılıyordu?

kot cebi 3

Değerli eşyalarımızı kot pantolonlarımızın ceplerine koyduğumuz gibi, zamanın cepleri de sahiplerinin para, bıçak, anahtar, atıştırmalık veya yüksük gibi küçük kişisel eşyalarını sakladıkları bir yerdi.

Kadınların ceplerinde bile modern bir el çantasına kıyasla benzer bir saklama alanı vardı.

Cepler ve hırsızlar arasındaki durum?

kot cebi 4

Yankesici” terimi, 18. ve 19. yüzyıllarda hırsızların kadınların ceplerine ilişen ipleri kesmesi ile ortaya çıktı. Cep tartışması genellikle bir toplumsal cinsiyet eşitliği konusu haline gelir ve hırsızlık, kadınların daha küçük cepler kullanmanın dezavantajına bir örnektir.

Küçük cep boyutu nedeni ile genellikle en değerli eşyalarını taşıyan bir kadın çantası, bir erkeğin eşyalarını doğrudan dikilmiş cebinden çalmaktan çok daha kolay çalınabilir.

Yankesiciliğin kökenleri, bu eğilimin izini yüzyıllar boyunca sürer. Tasarımcı Christian Dior, 1954 yılında “Erkeklerin bir şeyleri saklamak için, kadınların dekorasyon için cepleri vardır” demişti.

Cepler neden bir zamanlar kadınlar için moda değildi?

kot cebi 5

1790‘larda ceplerin modası geçti ve artık pek çok kadın hala cep giymeyi seçse de, artık küçük, pratik olmayan el çantaları olarak kabul edilecek olanların yerini aldı. Daha küçük ceplere doğru kaymayı gördüğümüzde 1800‘lerin sonlarına kadar değildi.

Zayıflayan silüetler, büyük cepler için zor bir zemin hazırlayarak, ceplerin küçülmesine ve kullanışlı olmaktan çok dekoratif parçalar haline gelmesine neden oldu.

Erkek giyiminde hala temel olarak cepler kullanılıyordu, ancak kadınlar 1920‘lere kadar devam eden el çantalarına tam geçiş yapmaya başladılar.

Cepler nasıl geri geldi?

kot cebi 6

1920‘ler, yine de ana akımda olmasa da, kadınların erkeklerden ilham alan giysiler giydiği aynı on yıldı. Cebi bir kadın gardırobuna geri getiren şey buydu.

1933 yılında Women’s Wear Daily‘de yayınlanan bir makalenin, kadınların geleneksel olarak erkek stilini ve silüetlerini benimseme potansiyeline değinmesinden sonra, giderek daha fazla kadın bu stile yönelmeye başladı.

Kadın giyiminde erkek stilleri giderek yaygınlaşsa da, çanta da öyleydi. Bu, kadın giysilerindeki ceplerin işlevini kullanışlılıktan çok stile yönelik hale getirdi.

Kot pantolonlar insanların cep algısını nasıl değiştirdi?

kot cebi 7

Kadın giyiminde cep olmamasının bir diğer nedeni de kadın giysilerinin ince olması gerektiği düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, bu cepler gereksiz kumaş ekledi ve bu nedenle beklenen tipik ince kadınsı silueti uzaklaştırdı.

Kot pantolonlar moda olmaya başlayınca, toplum kadınların başına gelen uygunsuz ikilemi yeniden fark etmeye başladı. Jeans, insanların giysilerdeki cepler hakkındaki zihniyetini değiştirdi.

Denim giysinin sağladığı dayanıklılık ile insanlar büyük ceplerin faydalarını ve bugün onları nasıl gördüğümüzü anlamaya başladı.

Cep boyutları bugün nasıl?

kot cebi 8

Pudding tarafından yapılan bir araştırma, dünyanın en büyük perakendecilerinden bazılarının 32 inç kemerli 80 çift mavi kot pantolonunu ölçtü.

Araştırma, erkeklerin ceplerine kıyasla kadınların ceplerinin %6,5 daha dar ve tamamının %48 daha kısa olduğunu gösteriyor. Bu çalışma aynı zamanda küçük bir fark gösteren arka cepleri de ölçmüştür. Ortalama %5 daha kısa ama ön cepler kadar önemli değil.

kot cebi 1

Kadınlar artık ince ceplerine dolduramadıklarını el çantalarına dolduruyorlar.

Kadınların Cepleri Neden Küçük ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu