Yaşam

Kalimba Nasıl Çalınır? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Son zamanların popüler enstrümanlarından bir tanesi de kalimbadır. Kalimba, gitar ya da keman gibi enstrümanlara kıyasla daha kolay çalınabilme özelliğine sahiptir. Çalma mantığı açısından piyanoya benzetilir. Bu nedenle kalimbaya parmak piyanosu da denir. Kalimba çalmak sadece keyif verici bir aktivite değildir. Aynı zamanda zihne oldukça faydalıdır. Bu nedenle her yaştan kişi kalimba çalabilir. Peki kalimba nasıl çalınır ve kalimba çalmanın faydaları nelerdir?

Kalimba Nasıl Çalınır?

Kalimba nasıl çalınır? Faydaları nelerdir?

Kalimba çalmak oldukça basittir. Birkaç saatinizi ayırarak kolayca kalimba çalabilirsiniz. Kalimbayı öğrenmek için eğitim alabilirsiniz. Ancak internet üzerinden videolar izleyerek de rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Kalimbayı aldıktan sonra beraberinde verilen demir çubuk ile birlikte akort etmeniz gerekir.

Bütün kalimbaların arkasında iki adet delik bulunur. Bu deliklere parmaklarınızı yerleştirin. Ardından baş parmaklarınızı tuşların arasında gezdirerek müzik oluşturmaya başlarsınız.

Kalimbada çıkan sesler; kalın, ince ve çok ince şeklindedir. Tuşların üzerinde yer alan noktalar incelik seviyesini belli eder.

Eğer müzik kulağınız varsa duyduğunuz şarkıların notalarını kendi çabanızla bile çalabilirsiniz.

Kalimba Çeşitleri Nelerdir?

Kalimba nasıl çalınır? Faydaları nelerdir?

Kalimba çeşitleri hem tel sayısına hem de kullanılan malzemeye göre kategorilere ayrılır. Tel sayısına göre; 5, 7 ve 17 telden oluşan kalimbalar vardır.

Bunun yanı sıra kalimabaların; ahşap, cam ya da hindistan cevizi kabuğundan yapılan çeşitleri de bulunur. Kalimbanın sesini etkileyen en önemli faktör kullanılan malzemedir.

Hindistan cevizi kabuğundan yapılan kalimbalar coconut kalimba olarak bilinir. Coconut kalimba diğer türlere kıyasla daha ucuz fiyatlarla satılır. En pahalı kalimba ise şeffaf ya da cam olarak bilinen türlerdir.

Bunun yanı sıra kalimbaların pro ya da elektronik türleri de bulunur.

Kalimba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalimba nasıl çalınır? Faydaları nelerdir?

  • Kalimba alırken dikkat edilmesi gereken en önemli faktör tel sayısıdır. Eğer çocuklar kalimba çalacaksa 5, 7 ya da 9 telden oluşan seçenekler doğru olacaktır. Ancak yetişkinler için 17 telli kalimbalar uygundur.
  • Kalimba alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da kullanılan malzemedir. Kalimba ülkemizde yeni meydana çıkan bir türdür. Bu nedenle birçok satıcı kalimbaları satışa sunar. Ancak, kalimbanın kaliteli malzemeden üretilmesi gerekir. Eğer kaliteli olmayan ya da bilinmeyen bir satıcıdan kalimba alırsanız kalimbadan memnun kalmama ihtimaliniz hayli yüksek olacaktır.
  • Kalimbada el işçiliğinin olmasına ve bilinen bir marka olmasına dikkat etmeniz gerekir.
  • Kalimba tellerinin demir değil, paslanmaz çelikten oluşmasına dikkat edin. Eğer kullanılan teller kalitesizse ses tiz ya da boğuk çıkacaktır.
  • Kalimbanın çantası ile birlikte satılması oldukça önemlidir. Çantası olmayan ürünler kısa sürede bozulma ya da çizilme sorunu yaşayacaktır.

Kalimba Çalmanın Faydaları Nelerdir?

kalimba

  • Odaklanmayı sağlar.
  • Zihne iyi gelir.
  • Ruhu dinlendirir.
  • Yeni bir hobi edinmek isteyenler için doğru bir seçimdir.
  • Bebekleri sakinleştirir ve onların daha kolay uykuya geçmesine fayda sağlar.

İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu