Gezi Rehberi

Kış Tatili ve Kayak Severlerin Mutlaka Gitmesi Gereken Ülkeler

Yaz tatillerini, güneşi, denizi ve kumsalı seven kişiler olduğu gibi kış tatillerini seven kişilerin sayısının da çok fazla olduğunu görebiliyoruz. Avrupa’daki kayak yerleri ise kayak yapmayı seven kişiler için en iyi varış noktalarının bulunduğu yerlerdir. Geniş aktivitelerin yapıldığı bu noktalar karla kaplanmış olan muhteşem doğası sayesinde dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadır.

Fransa – Val Thorens

 Kış Tatili ve Kayak Severlerin Mutlaka Gitmesi Gereken Ülkeler

Kayak yapılabilecek Avrupa ülkeleri arasında ilk sıralarda Fransa’nın yer aldığını görebiliyoruz. Val Thorens ise Avrupa’nın en yüksek bölgesinde bulunmaktadır. Rakımı ise 2.300 değerindedir. Bu noktada dünyanın en büyük kayak merkezleri vardır. Val Thorens’te 60 kilometrelik kayak alanı bulunmaktadır. Bu bölgeyi ziyaret eden kayak tutkunlarının kendi deneyimlerini yaşama fırsatı olduğunu da söyleyebiliriz.

Kayak yapılabilecek tarihler: 26 Kasım – 1 Mayıs

Avusturya – Solden

 Kış Tatili ve Kayak Severlerin Mutlaka Gitmesi Gereken Ülkeler

Kış tatilini erken yapmak isteyen kişilerin uğrak noktası arasında Solden yer almaktadır. Solden, Ötztal Dağı’na komşu olan bir kayak köyüdür. Avusturya’da eylül ayının ilk dönemlerinde kışın şiddetlenmesiyle beraber Solden’de gerekli kar ihtiyacını karşılamaya başlar. Solden, Doğu Alpler’le beraber Avrupa’nın en iyi kayak noktalarından birisini oluşturmaktadır. Solden, iki buz kütlesini bağlayan bir tünele de ev sahipliği yapıyor.

Kayak yapılabilecek tarihler: Kasım – 7 Mayıs

İsviçre – Engadin Samnaun

 Kış Tatili ve Kayak Severlerin Mutlaka Gitmesi Gereken Ülkeler

Bu güzel İsviçre köyünde Silvretta Arena Samnaun / Ischgl adlı bir kayak alanı bulunmaktadır. Doğu Alpler’in en güzel kayak merkezlerinden birisinin olduğunu söyleyebiliriz. Dünyanın ilk ikili teleferiği de burada oluşturulmuştur ve bu teleferik sayesinde 6 dakikada 180 kişinin merkez noktadan taşraya taşınabilmesi sağlanmaktadır. Kayak yaptıktan sonra yorulduğunuz bir günün sonunda kaldığınız otelin restoran bölümünde lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz.

Kayak yapılabilecek tarihler: 24 Kasım – 1 Mayıs

Tatil sitesi incelemesi yaptığınız zaman kayak yapabileceğiniz noktalar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ülkemizde de bazı dikkat çekici kayak noktaları olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktalar şu şekildedir:

Bursa – Uludağ: Bursa’ya 36 kilometre uzaklıkta olan bu kayak merkezi ülkemizin en büyük kayak merkezi unvanına sahiptir. 1961 yılında milli park ilan edildikten sonra kaliteli bir hizmet verdiğini söyleyebiliriz.

Kayseri – Erciyes: Kayseri’nin merkezine 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kış mevsimi boyunca sürekli kar almaktadır ve günübirlik turlarında düzenlendiğini görüyoruz. Ülkemizin en uzun telesiyej hizmetinin olduğunu görüyoruz.

Kocaeli – Kartepe: Kartepe, İstanbul’a sadece 115 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kış turizminde İstanbul’dan da çok fazla turist çekmektedir. İsterseniz Kartepe’de günübirlik kayak turlarına katılabilirsiniz.

 Kış Tatili ve Kayak Severlerin Mutlaka Gitmesi Gereken Ülkeler

Bir Cevap Yazın

Close