Yaşam

Kış Ortasında Bile Lezzetinden Vazgeçemediğimiz Dondurmanın Az Bilinen 8 Faydası

instagram takipçi hilesi

Yaz ve kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden bir olmayı başaran ender tatlılardan birisi de dondurma. Çocukluğumuzun ve yaşamımızın her döneminin unutulmaz tadı. Ancak bilinenin aksine kışın da oldukça fazla tüketilmekte. Kimi zaman tatlılarımızın üzerinde bir tat olarak kimi zamanlar ise keyifli kış akşamlarının önde gelen lezzeti olabiliyor. 

dondurma 11

Dondurmayı ne zaman yerseniz yiyin, hangi meyveli halini severseniz sevin birçok faydası bulunduğunu unutmayın. Soğuk aylarda dahi gönül rahatlığı ile yiyebileceğiniz dondurmanın 8 faydası…

1) Kalsiyum Açısından Oldukça Zengindir

dondurma 3

Birçok farklı tatta bulunabilen bir tatlı olan dondurma, kemikleri kuvvetlendiren ve bedenimiz için oldukça önemli olan kalsiyum açısından da varsıl bir gıda. Hatta şöyle ki sütte bulunan kalsiyumun daha fazlası dondurmada barınıyor. Üç top dondurmanın bir bardak kalsiyuma eşdeğer olduğu düşünülürse, her gün süt tüketmeyenlerin dondurma tüketerek kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamış olabileceklerini söylemek yanlış olmaz.

2) Çok Daha Enerjik Olmanızı Sağlar

dondurma 8

Dondurma aynı zamanda muhteşem bir enerji kaynağıdır. Bedenimizin enerji üretebilmek için ihtiyacı olan yağ, protein ve karbonhidratlar açısından varsıl olan dondurma, aynı miktar süt ile karıştırılır ise sütten iki kat daha fazla bir oranda enerji verebilmektedir. Bu da dondurmayı hem lezzetli hem de sağlıklı yiyecekler listesinin başına yerleştiriyor.

3) Kilo Vermenize Yardımcı Olur

dondurma 4

Söylenildiğinde komik gibi gelse de kilo vermek isteyenlere en çok yardımcı olan besinlerin başında dondurma gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre, günde en az bir porsiyon dondurma yiyenlerin yemeyenlere göre daha az kilo aldığını işaret etmektedir. Porsiyonları büyütmeden yiyeceğiniz dondurmalar, soğuk oldukları için beden ısınızın da yükselmesini sağlamakta. Beden, sisteme giriş yapan soğuk besini ısıtmak için uğraşırken yağ ve kalori kaybı gerçekleşmektedir.

4) Kanser Riskini Azaltır

dondurma 2

Dondurmanın içinde yer alan kalsiyum kemiklerin güçlenmesine yardımcı olurken, kolon kanseri riskini de belirli bir oranda azaltmaya yardımcı olabiliyor. Kolon kanseri riski barındıran kişilerin dondurma tüketmesi oldukça faydalı olduğunu bir kez de burada belirtelim

5) Vitamin Deposudur

dondurma 6

Dondurma; E, B-12, K, D ve B vitaminleri açısından oldukça cömerttir. Bu vitaminler bağışıklık sisteminden göz sağlığına kadar birçok farklı yönden fayda sağlamaktadır. Böylesine lezzetli bir gıdayı tüketerek bu kadar vitamin alınabilmesi adeta mucize timsali gibi. Yarım porsiyon dondurmanın, bedenin ihtiyacı olan mineral ve vitaminlerin %10’unu karşılayabildiği bilinmekte.

6) Mutluluk Kaynağıdır

dondurma 7

Dondurmanın mutluluk verdiğini gözlemlesek de bunun bilimsel olarak da bir açıklaması mevcut. Dondurma, halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinmekte olan serotonin hormonunun artmasına neden olmaktadır. Ayrıca bedende doğal olarak üretilmekte olan bir kimyasal dopaminin salgılanmasına da destek olduğu biliniyor.

7) Kısırlığı Önler

dondurma 9

Harvard üniversitesi eli ile yayınlanılan The Human Reproduction dergisinin yapmış olduğu araştırmalar sonucunda dondurma ya da tam yağlı süt tüketen kadınların çocuk sahibi olma ihtimalleri çok daha yüksek. Yine araştırmalar nihayetinde kısırlık olasılığının %38 azaldığı da bilinmekte.

8) Romatizmayı Önler

dondurma 1

İçinde barındırdığı yüksek orandaki kalsiyum sayesinde kemiklerin daha da güçlenmesini sağlayan dondurma, romatizmayı da büyük oranda engelleyebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu