Yemek Tarifleri

Kış Aylarında Hangi Balık Yenir?

instagram takipçi hilesi

Tam da balık sezonu gelmişken sofralarda bol bol mevsimin taze balıklarını tüketmek gerekir. Soğuk kış günlerinde sağlığınızı korumak için hangi balıkları tüketmeniz gerektiğini yazımız boyunca öğrenebilirsiniz.

kiş aylarinda hangi balik

Balığın en bol olduğu kış aylarında her damak türüne uygun balık bulabilmek mümkün. Özellikle de istavrit, uskumru, lüfer, palamut gibi balık çeşitlerini kullanarak lezzetli ve renkli balık sofraları hazırlayabilirsiniz.

Kış Aylarında Hangi Balık Yenir?

İstavrit

kiş aylarinda hangi balik istavrit

Kış aylarının öne çıkan balık türlerinden birisi olan istavrit, çoğunlukla yağda kızartılır ve yanında yapılan marul salatası ile lezzetli bir uyum sağlar. Tadı en güzel balıklar arasında bulunan istavrit, A, B2, B6, B12 C, niasin, pantotenik ve thiamin gibi vitaminler yönünden zegin, aynı zamanda da sodyum, magnezyum, fosfor, bakır, demir, selenyum, çinko, potasyum mineralleri de barındırır.

Hafızanın ve bağışıklığının güçlenmesi gibi önemli faydaları bulunan istavrit, hem çocuklar için hem de ileri yaşta olan bireylerin beslenme listesinde olması gerekli.

Uskumru

kiş aylarinda hangi balik uskumru

Mevsimi sonbaharda başlayan uskumrunun en lezzetli olduğu zaman kış aylarının başlangıcıdır. Bu dönemlerde iyice yağlanan uskumru lezzetli hal alır ve irileşir. Bol miktarda D vitaminene sahip olan uskumru, D vitamini eksikliğinde tüketilmesi gereken bir besindir.

Uskumru, kağıt kebabı, ızgıra pişirme gibi farklı yöntemler ile yapabilirsiniz.

Lüfer

kiş aylarinda hangi balik lüfer

Lüfer, kış aylarında oldukça lezzetli ve yağlıdır. Yorucu bir günün sonrasında akşam yemeği olarak sağlıklı yöntemler ile pişirilmiş olan lüfer balığını tercih edebilirsiniz.

Çünkü lüfer, yorgunluk ve halsizlik gibi sorunların giderilmesinde etkili olan bir balıktır. A vitamini bakımından zengin bir balık olan lüfer, çocukların diş ve kemik sağlığı için önemli rol oynar.

Palamut

kiş aylarinda hangi balik palamut

Kış aylarının gelmesi ile birlikte yağmur suyu ile beslenen ve irileşen palamut oldukça yağlandı ve lezzetli hal aldı. Bu lezzeti kaçırmamak adına kış aylarında balık sofranızda mutlaka palamut olmalıdır. Özellikle takoz kesim palamut ya da fileto çıkarılmış palamut ile lezzetli ızgara yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu