Yaşam

Kirpik Üzerinden Dilek Tutmanın Pagan Kökenleri

instagram takipçi hilesi

Batıl inançların, farkında olsunlar ya da olmasınlar, dünyanın dört bir yanındaki insanlar üzerinde etkisi olduğu görülmektedir. Ancak bu her zaman bir merdivenin altından geçmeye korkmak ya da bir aynayı kırmanın bedelinin yedi yıl boyunca kötü şans getireceğine inanmak şeklinde ortaya çıkmaz. Bazen günlük yaşamda, üzerinde fazla düşünülmeden yapılan küçük bir jest ya da belirli bir düşünce, bir dilek olarak ortaya çıkar.

kirpikle dilek tutma 1

Batıl inançlar bir dilek şeklinde ortaya çıktığında daha az korkutucu ve daha eğlenceli görünür. Yüzyıllar boyunca insanlar yıldızlardan, karahindibalardan ve hatta lades kemiği olarak bilinen kümes hayvanlarının kemiklerinden dilek dilemişlerdir. Dileklerin bir diğer yaygın hedefi de kirpiklerdir.

Vücudumuzdaki diğer kıllar gibi kirpikler de dökülür ve bazen onları dökülürken yakalayıp bir dilek tutacak kadar şanslı oluruz. Ancak, kirpikler ile dilek dilemek sadece eğlence ve oyundan ibaret değildir ve diğer birçok gelenek gibi, düşmüş bir kirpiğe dilek dileme eylemi de pagan köklerden gelişmiştir.

Kirpik Üzerinden Dilek Tutmanın Pagan Kökenleri

Şeytanı Korunmak İçin Kirpik Kullanabilirsin

kirpikle dilek tutma 2

Kirpik üzerine dilek dileme eylemi, 18. yüzyıl İngiltere ve İrlanda‘sına kadar uzanan yüzlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Bir kişi düşmüş bir kirpiği elinin arkasına yerleştirip omzunun üzerinden atarak ve aynı anda en çok istediği şeyi dileyerek dilek ritüelini başlatabilir. Eğer kirpik uçup giderse dilek gerçekleşir. Ancak, kirpik herhangi bir şeye takılır ya da elde kalır ise dilek gerçekleşmeyecektir.

Kirpiğin elde kalması halinde kişinin tekrar deneyip deneyemeyeceği konusunda bir açıklama yok, ancak dileğin gerçekleşmesi için gereken adımlar tüm süreci benzersiz bir oyun benzeri etkinlik haline getiriyor. Aynı zamanda kirpiği omzun üzerinden fırlatmak sadece eğlence ve oyundan ibaret değil. Times of India‘ya göre, bir kirpiği üflediğinizde aslında şeytanı üflemiş oluyorsunuz. İnanışa göre şeytan insanların saçlarını toplayarak onların üzerinde güç kazanır. Bu yüzden şeytan size ulaşmadan önce saçı üflemek zorunludur.

Dilek Tutmanın Başka Birçok Yolu Var

kirpikle dilek tutma 3

Scientific American‘a göre kötülük geleneksel olarak ‘masum kişilere kasıtlı olarak zarar vermekten zevk almak’ olarak tanımlanmıştır. Şeytan, ölçülemez bir kötülüğe sahip olduğu için insanlık tarafından her zaman korkulmuştur. Kendini ve sevdiklerini onların getirebileceği kötülüklerden korumak ise uzun zamandır en önemli öncelik olmuştur ve bu korumayı sağlamak sayısız ritüel ve inanç biçiminde gerçekleşmektedir.

Günümüzde, kirpiği ele alıp dilek dilemek sadece şeytanı uzaklaştırmanın bir yolu değil, aynı zamanda kişinin arzularını hayata geçirmeye çalışabileceği birçok yoldan biridir. Eğer atılmaya hazır bir kirpik yoksa, bir dilek çeşmesi ya da 11:11‘de bir dilek bile yeterli olabilir.

Bir kişinin dileğinin gerçekten gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini veya bir kirpiği uçurmanın şeytanın üzerinizde güç kazanmasını gerçekten engelleyip engellemediğini bilemeyiz. Ancak istenilen şeyi elde etme ya da şeytanı uzaklaştırma şansı olduğu sürece, denemeye değer olabilir.

Kirpik Üzerinden Dilek Tutmanın Pagan Kökenleri ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu