Gezi Rehberi

İngiltere Hakkında 11 İlginç Bilgiler

instagram takipçi hilesi

İngilterede Hakkında 11 İlginç Bilgiyi bugün sizlerle paylaşacağım. Dünyanın Amerikadan sonra en büyük emperyal gücü olan İngiltere hakkında 11 ilginç bilgi aktaracağım. İngiltere de yaşayan kişilerin aktardıkları bilgiler doğrultusunda hazırladığım yazımda en altta konuyla ilgili videolara da erişebilirsiniz.

Sanayi devrimiyle de modern dünyaya yön vermiş sayılı ülkelerden biridir. Sömürgecilik ilkesiyle de Dünya’nın dört bir köşesine hakimiyet kurdular. Dünya siyasetinde oldukça aktifler. Kültür ve Sanat konularında en önde gelen ülkeler arasında. Fakat geçtiğimiz aylarda Brexit’ten ayrıldıktan sonra ülkenin geleceği hakkında çekinceler ve belirsizlikler mevcuttur. Tarih genelinde de Avrupa ile çok iyi ilişkileri de olmuş değildir. Brexit konusunda iyi yada kötü mü yaptıkları hala ülke genelinde tartışma konusudur.

İngiltere Hakkında 11 İlginç Bilgiler

1- Banyolarda Halıflex

ingiltere hakkında

İngiltere’ye giden kişilerin ev arama sürecinde karşılaşınca şaşırdığı konulardan birisi, Banyoların halıflex ile kaplı olmasıdır. Çoğu kişi böyle bi görüntünün kokuya sebebiyet verdiğini düşünmekte haklı olsa da İngiltere’de böyle bir alışkanlık mevcut.

2- Posta Kutuları

ingiltere

İngiltere de evlerde, apartmanlarda posta kutularının olmaması o yüzden evinize mektuplar evraklar zarfların geçebileceği deliklerden atılıyor.

3- Çöp Kutuları

ingiltere 2

İngiltere’de bahçeli evlerde çöplerin evinin önüne çıkarmak. Herkesin bu uygulamayı kendi yapması zorunlu. Günün, haftanın belli saatlerinde çöplerin alımı evin önünde yapılmış olur.

4-Looo.. diye Seslenme

İngiltere’de İnsanların looo.. diye seslenmeleri. Kimine bu birine seslenme eylemi gibi gelse de İngilizler loo, bathroom kelimesini tuvalet için kullanmaktadırlar. Biz Türkler genelde böyle bir durumda lavaboya gidiyorum, tuvalete gidiyorum diye söylemektedirler.

5-Cheers Diye Seslenme

İngiltere’de cheers… kelimesinin yaygın kullanımı. Cheer kelimesini İngilizler sağol, eyvallah yada şerefe gibi tabirleri dile getirmekte kullanırlar. İngilizler bu tür kelimelerin kullanımı çok sevdikleri anlaşılıyor.

6- Evdeki Prizler

İngiltere’de prizler 3 diş. Bu konuda da bizlerden farklılık göstermişler. Aynı zamanda Prizlerin üstünde açma ve kapama düğmeleri mevcut bunu ise israfı ve güvenlik nedeniyle yaptıklarını söylemişler.

7- Lavabo Muslukları

ingiltere 6

Lavabolarda 2 tane musluğun aynı yerde bulunması. Türkiye’de bilindiği üzere tek vana vardır ve bu vanada sıcak soğuk su ayarlaması yapılabilir ama İngiltere’de özellikle eski evlerde 2 tane vana yan yanadır. Bunun sebebi İngilizler eski yıllarda evlerdeki su doğal kaynak sularından gelebiliyormuş yani bu sular içilebiliyormuş. Ama sıcak su da kazandan geliyormuş daha sonra kazandan gelen su insanlarda hastalıklar yapmaya başlamış o yüzden böyle bir çözüm bulmuşlar.

8-Soldan Trafik

ingiltere 5

İngiltere’de Trafiğin soldan İşlemesi. İngiltere’ye giden Türklerin çoğunlukla yakındığı konulardan biridir. Hem yaya geçitlerinde hem de sürücüler için zor olmuştur ama zamanla ülkede yaşayarak alışılan konulardan.

9-Anneler Günü Kutlamaları

inglitere 8

İngiltere’de Anneler günü farklı günde kullanır. Türkiyede Anneler günü 9 mayısta kutlanır ama İngilizler Anneler gününü 27 martta kutluyor.

10-Hava Durumu

ingiltere 7

İngiltere’de Havaların Sürekli Kapalı oluşu. İngiltere’ye Türkiye’den giden kişilerin yakındığı konulardan biri. İngiltere bilindiği üzere Güneş doğmayan ülke olarak bilinir. Kış aylarında günler çok kısa olarak yaşanmaktadır.

11-Emniyet Kemeri Kullanma

ingiltere 9

İngiltere’de emniyet kemeri takmak bizim Türkiye de olduğu gibi sadece önde oturan kişiler için değil aynı zamanda arkada oturan yolcular içinde zorunlu. İngiltere devletinin bu konu hakkında sıkı kuralları ve cezaları vardır.

İngiltere Hakkında 11 İlginç Bilgiler İle İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu