Kirpi Nasıl Beslenir?

instagram takipçi hilesi

Kirpi Nasıl Beslenir?

İncelen, sivri burunlu yüzleri, kısa bacakları ve omurga kaplı vücutlarıyla tanınan kirpiler, küçük memelilerdir. Onları evcil hayvan olarak tutmayı düşünüyorsanız, bilmeniz gereken kirpi özellikleri bulunur.

Kirpi

Kirpilerin Özellikleri

Boyut ve Ağırlık

Kirpilerin çoğu bir insanın avucuna sığsa da, boyutları 10 ila 30 cm arasındadır. Ağırlıkları cinsine göre 150 ile 1500 gram arasında değişmektedir.

Ortamları

Kirpi; Avrupa, Asya, Afrika ve Yeni Zelanda’nın çeşitli yerlerinde doğal olarak yetişir. Kirpilerin nerede yaşadığını merak ediyorsanız; bu küçük memeliler savanlarda, ormanlarda, çöllerde ve banliyölerde, genellikle yeraltında kazdıkları yuvalarda bulunur.

kirpi nasil beslenir2

Alışkanlıkları

Kirpi, 4 derecenin altındaki soğuk iklimlerde kış uykusuna yatarak günde 18 saate kadar uyuyabilir. Bu özellikleri nedeniyle onları tembel hayvanlar olarak düşünebilirsiniz, ancak kirpi gündüzleri uyuduktan sonra geceleri aktif bir yaşam sürüyor.

Üreme

Kirpi, 4-6 haftalık gebelikten sonra bir seferde 4-7 genç kirpi doğurur. Kirpiler doğumdan ortalama 15 gün sonra tüy dökmeye başlar. Kirpi çiftleşmesi, genellikle cinsel olgunluğa eriştikleri ikinci yıllarından başlayarak ve ölene kadar devam eden Nisan ve Eylül aylarında gerçekleşir.

Yaşam Süreleri

Kirpi, doğumdan sonra iki ay bağımsız olarak yaşayabilir ve yaklaşık bir yıl sonra tamamen olgunlaşır. Vahşi doğada ortalama ömürleri 3 ila 8 yıl arasında değişirken, bakımda olan kirpi ırkları 10 yıla kadar yaşayabilir.

Kirpilerin Beslenme Alışkanlıkları

Kirpilerin tatlı ve sevimli evcil hayvanlar olduğu yadsınamaz. Ancak onu beslemeden önce kirpinin ne yediğini anlamak gerekir.

Günlük Besinler

Az yağlı ve yüksek proteinli besinler, her öğünde olması gereken günlük yiyeceklerden biridir. Bu özelliklere sahip kedi maması ırkları, kirpiler için yeterince besleyicidir.

Et (Protein)

Kirpinize haftada sadece birkaç kez tavuk, somon, ton balığı gibi protein kaynaklarını ara öğün olarak verebilirsiniz. Önceden pişirilmiş etler, tuz ve baharatlar gibi evcil hayvanınız için zararlı olabilecek maddeler içerir, bu yüzden onları çiğ yemeli ve kendiniz pişirmelisiniz.

kirpi nasil beslenir5

Meyve ve Sebzeler

Kirpiler meyve ve sebze yemeyi sever. Servis yapmadan önce iyice yıkanmalı ve pişirilmelidir. Marul, karalahana, havuç, brokoli, ıspanak, turp, roka gibi sebzeleri servis edebilirsiniz. Elma, muz, armut, kavun ve şeftali gibi meyveler şeker oranı yüksektir ve haftada birkaç kez az miktarda yenilmelidir. Üzüm ve avokadonun kirpi zehiri olduğunu unutmamalısınız.

Atıştırmalıklar

Kirpilerin besin profili oldukça geniştir, ancak ayda bir veya ikiden fazla ikram faydalı değildir. Biftek, peynir, yoğurt ve yemek kurdu gibi atıştırmalıkları özel günler için saklayabilirsiniz.

Su

Dikenli evcil hayvanınızın ne zaman susayacağını tahmin etmek zor. Bu nedenle yuvasında su kabı bulundurmalısınız, günün her saatinde gelebilir ve her gün yenilenmesi gerekir.

kirpi nasil beslenir4

Yiyebildikleri ve içebildikleri besinler dışında kirpilerin asla yememesi gereken besinlerde bulunuyor. Kirpiler doymak bilmez hayvanlar oldukları için onlara sunduğunuz her şeyi seve seve yerler, ancak bazı yiyecekler ishal ve zehirlenme gibi sağlık riskleri taşır. İşte kirpinizi beslememeniz gereken yiyecekler:

  • Süt
  • Avokado
  • Ekmek
  • Çiğ et
  • Mandalina
  • Üzüm ve Kuru Üzüm
  • Soğan
  • Çikolata
  • Baharatlı yemek

Kirpi İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu