Beslenme ve Diyet

Kereviz Sapı Suyu Faydası Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Sebze ve meyve tüketmenin faydalarının saymakla bitmediğini hepimiz biliyoruz. Son dönemde sosyal medyada duyularak yayılan ve sağlıklı akımların da başında gelen kerevizle ilgili birçok şey görmüş olabilirsiniz. İşte genelde çok hayranı olmayan bir sebze olan kerevizin özellikle saplarını nasıl en sağlıklı şekilde değerlendirebileceğinizi anlatıyoruz. Üstelik bunun yanında vücudunuza sağladığı faydalarıyla birlikte… Peki, kereviz sapı suyu nelere iyi gelir, nasıl hazırlanır? Buyurun birlikte öğrenelim.

kereviz sapi suyu

Kereviz Sapı Suyu Nedir?

Kereviz sebzesi, maydanozgiller apiaceae familyası içerisinde yer almaktadır. Boyları bir metreye kadar ulaşabilen, hem gıda hem de şifa olarak kullanan bitkilerden birisidir. Vücuda birçok faydası bulunduğundan mutlaka tüketilmesi gereken sebzelerin başında gelmektedir. Bu sebzenin hem kendisinde hem de tohumlarında bol miktarda mineral, vitamin ve antioksidan bulunmaktadır. Bu antioksidan özelliğini bitkide ve tohumlarında  bulunan fitobesinler adındaki kimyasallardan almaktadır.

Son dönemde medya aracılığıyla kerevizin popülerliğinin yükselmesine sebep olan durum ise kereviz sapının suyunun birçok yararının insanlar tarafından fark edilmesi olmuştur. Yurt dışında da oldukça popüler olan bu sağlıklı içecek hastalıklardan, cilt sağlığına, kilo vermeden detoks etkisine birçok şekilde yararlı olmaktadır.

kereviz sapi suyu

Kereviz Sapı Suyunun Faydaları Nelerdir?

Bugüne kadar kerevizleri çoğu kişi sapsız olarak almış olabilir. Kerevizin sapını nerden bulacağız diyenler için de çözüm var. Artık birçok market veya online sitelerde kereviz sapı sırf suyunu isteyenler için yer almaktadır. Peki bu kadar ilgi gören kereviz sapı suyu nelere iyi gelmektedir?

kereviz sapi suyu

Aslında faydası saymakla bitmeyen bir sebzedir kereviz. Başta potasyum olmak üzere A, B, C ve K vitaminlerine sahip olan kerevizde ayrıca birçok yararlı vitamin, mineral ve besin lifi bulunur. Bu kadar yararının yanı sıra son dönemde popüler olmasına vesile olan en önemli faydalarından birisi de kilo vermeye yardımcı olmasıdır.

Kereviz sapı suyunun faydasını görebilmek için kür şeklinde içecek halinde 7 günlük veya 21 günlük bir süreçte aralıksız kullanmak gerekmektedir. Kilo verebilmeyi kolaylaştırdığı gibi, sindirim sisteminin de iyileşmesine yardımcı olan kereviz karaciğeri temizler ve cildi ışıltısını kazanarak sağlıklı haline dönmesini sağlar.

Kereviz sapı suyunun diğer faydaları;

  • Tatlı yeme isteğini baskılamaktadır.
  • Vücutta ödem attırıcı bir etki yaratır ve şişkinliklerden kurtulmaya yardımcı olur.
  • Antioksidan özelliğiyle kan dolaşımını ve damarları rahatlatır. Böylelikle kalp hastalıklarının önüne geçer.
  • Kaliteli bir uyku düzenine sahip olmanızı sağlar.

Kereviz sapı suyunun faydasını göstereceği en etkili yöntem her sabah aç karnına taze taze hazırlayarak içmeniz olacaktır. Kereviz saplarını güzelce yıkadıktan sonra katı meyve sıkacağından geçirerek içeceği hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Kereviz Sapı Suyunun Faydaları ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=L2NNLJO2IhI

https://www.youtube.com/watch?v=iOPSMFgPdh4

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu