Cilt SağlığıHastalıklar

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Nedir?

instagram takipçi hilesi

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) aslında kelimenin anlamı gibi kulak estetiği demektir. Kepçe olan kepçenin yeniden şekillendirilerek daha doğal ve güzel hale getirilmesi işlemidir. Birçok cerrahi teknik ve yöntem mevcuttur. Birkaç cerrah tarafından başarıyla yapılabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Nedir?

Otoplasti, çıkıntılı, büyümüş ve yetersiz kulak kepçesi kıvrımları gibi sorunları gidermek için kullanılan bir kulak plastik cerrahi türüdür. Hem başarı oranları hem de hasta memnuniyeti yüksektir. Kepçe kulak ameliyatı estetik plastik cerrahlar tarafından yapılır.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Kimlere Yapılır?

Kulaklarının şeklinden memnun olmayan herkes otoplastik cerrahi yaptırabilir. Çeşitli otoplasti teknikleri ile kulak büyüklüğü ve herniasyon (antiheliksin eksikliği veya zayıflığı ve konka kavitesinin hipertrofisi) gibi hastaları rahatsız eden patolojiler için doğal ve hastayı memnun eden sonuçlar alınabilmektedir.

Ortalama 5 yaş, özellikle okul öncesi çocuklar için ideal zamandır. Çıkıntılı kulaklar okulda bir şakadır ve çocukların psikolojisi üzerinde çok olumsuz etkileri vardır. Kulaklar yüzün yan taraflarında bulunur ve önden bakıldığında neredeyse her zaman belirgindir. Bu nedenle yüz güzelliği için doğrudan etkilidirler.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Ameliyatı Sonrası

kepce kulak ameliyati nedir2

  • Otoplastik cerrahi teknikleri genel anestezi altında yapılır.
  • Ortalama çalışma süresi 1-2 saat arasında değişmektedir.
  • Kulak arkasından kesi yapılarak bazı dikiş teknikleri ile istenilen kulak şekli yapılır. Duruma göre gerekirse kıkırdak alımı yapılır ve doğal görünümlü bir kulak elde edilmeye çalışılır.
  • Ameliyat sonrası kulak arkasındaki kesi dikişlerle kapatılır. Kulak arkası olduğu için rahatsız etmeyecek, göze çarpmayan bir iz kalabilir.

Ameliyat genellikle ameliyathane koşullarında lokal anestezi altında yapılır ve yaklaşık 1-1.5 saat sürer.

  • Ameliyat sırasında ve sonrasında pansuman sterilize edilirse enfeksiyon belirtisi olmayacaktır.
  • Hastada kullanılan dikişler uygun ve kaliteli olduğunda kulak açıklıkları, oyuklar ve şekil bozuklukları görülmez.
  • İyi perioperatif kanama kontrolü, iyi pansuman değişimi ve postoperatif takip ile hematom (kan birikimi) gözlemlenir.
  • Ameliyattan sonra gün aşırı pansuman değişiklikleri ve kontroller için toplam 10 gün gereklidir.
  • Onuncu gün dikişler alındıktan sonra hasta günlük sosyal hayatına dönebildi ancak sadece geceleri elastik baş bandajı ile uyuması önerilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

5-6 yaş civarında kulak gelişimi tamamlandığı için çocuklarda kepçe kulak tedavisi için en uygun zaman okul öncesi yaştır. Okul çağından önce kepçe kulak ameliyatı, çocuğun okul hayatında yaşayabileceği psikolojik travma ve sosyal sorunları önleyebilir. Okul öncesi dönemde kepçe kulak ameliyatı, çocuğun vücut imajından ödün vermeden ve özgüven sorunlarını önleyerek yeni bir görünümle sosyal durumlara uyum sağlamasını da kolaylaştırabilir.

kepce kulak ameliyati nedir1

Kulakları şişkin olan kişilerin daha çok ergenlik ve gençlik döneminde doktora gittikleri düşünülürse, erken tedavi ile psikolojik ve sosyal travmaların önüne geçilebileceği daha iyi anlaşılacaktır.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=gt7yx02slnI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu