Yaşam

Keneler Gezegenden Kaybolursa Ne Olur?

instagram takipçi hilesi

Açık havada geçirdiğiniz uzun bir günün ardından üzerinizden bir kene çıkardıysanız, muhtemelen ‘Sen ne işe yararsın ki!’ diye bağırmışsınızdır. Ya da tüm kenelerin ve onlar gibi diğer kötü küçük şeylerin sonsuza dek yok olduğu bir dünya hayal etmişsinizdir. Daha da iyisi, hiç var olmadıkları alternatif bir boyut. Dışarıda birçok kene türü vardır. Bu türler; karabacaklı keneler, yalnız yıldız keneleri, Amerikan köpek keneleri ve 900 diğer tür.

keneler gezegenden kaybolursa 1

Bu sayı ve Connecticut gibi bazı eyaletlerde bir mil kare içinde 20.000‘den fazla kenenin bulunduğu bilgisi göz önünde bulundurulduğunda, bu küçük kan emici şeytanlar tarafından sayıca üstün olduklarını hissetmek kolaydır. Daha da korkutucu olanı, keneler en yaygın olarak bilinen Lyme hastalığı, Powassan hastalığı ve anaplazmoz gibi çeşitli hastalıkları taşıyabilir. Bu makale ile tüylerinizi diken diken edeceğimiz için şimdiden özür dileriz.

Keneler Gezegenden Kaybolursa Ne Olur?

Kenelerle Bulaşan Hastalıklar

keneler gezegenden kaybolursa 2

Keneler tarafından taşınan çok sayıda hastalık olsa da, burada bahsettiğimiz hastalıklardan birini daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Çoğu insan üzerinde bir kene gördüğünde hemen Lyme hastalığına yakalanma paniğine kapılır.

Genellikle büyük bölümde karabacaklı keneler ve batı karabacaklı keneler tarafından taşınır ve genellikle yorgunluk, eritema migrans, baş ağrısı ve yüksek ateşe neden olur. Laboratuvar testleri ile zamanında yakalanır ve ağır antibiyotiklerle tedavi edilirse genellikle çok ciddi değildir. Tıbbi müdahale yapılmazsa sinir sistemi, kalp ve eklemlerde kalıcı enfeksiyona neden olabilir.

Ve eğer filmlerde köpekler öldüğünde insanlardan daha çok ağlayan biriyseniz, bundan sonraki kısımdan nefret edeceksiniz. Amerikan köpek kenesi ve Rocky Mountain ağaç kenesi gibi bazı türler tarafından üretilen ve köpeklerde felce neden olan kene kaynaklı ciddi bir nörotoksin vardır. ‘Kene felci’ olarak bilinen bu hastalığın gebelik süresi genellikle dokuz güne kadardır, ancak bir kez ortaya çıktığında ertesi bir ya da iki gün boyunca etkisini gösterir.

Felç genellikle bacaklarda başlar ve daha sonra solunum ve yüz sinirlerini etkileyebilir. Genellikle tedavi edilebilir, ancak kaos sırasında neler olup bittiğini tespit etmek biraz zordur. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda bile, ister inanın ister inanmayın, keneler aslında hayvan yaşamı için iyi şeyler yapmaktadır.

Nüfus Kontrolü

keneler gezegenden kaybolursa 3

Kene kaynaklı hastalıkların çoğu zamanında tedavi edildiğinde yönetilebilir olsa da, hala sayısız evcil hayvan ve hatta insanlar bu hastalıklardan etkilenmekte ve hatta ölmektedir. Kendi çatımız altındaki hiç kimsenin keneler tarafından ısırılmasını istemesek de, keneler yaban hayatı için nüfus kontrolüne yardımcı olmaktadır.

Hayatı alıp götürdükleri gibi, biyoçeşitliliği teşvik ederek hayat da verirler. Keneler bir konakçıyı ısırdıklarında, spiroket adı verilen ve genellikle kendilerinin de barındırdığı bir mikroorganizmayı bulaştırabilirler. Spiroketler, beyaz kuyruklu geyik gibi ikincil konaklarına ulaştığında, popülasyonlardaki en zayıf halkayı ayıklayarak sistemlerinde hasara yol açarlar.

Keneler başka bakteri ve mikroorganizmaları da taşırlar. Hastalık habercisi olmak kulağa pek hoş gelmese de keneler aslında bazı hayvanlar için besin görevi görerek biyoçeşitliliği ve yaşam döngüsünü daha da destekler.

Bazen Yersin, Bazen Yenirsin

keneler gezegenden kaybolursa 4

Keneler, kuşlar, çiftlik hayvanları, sürüngenler ve hatta onları sıklıkla taşıyan kemirgenler de dahil olmak üzere sayısız küçük hayvan için besin görevi görür. Gine tavuğu ve hindi gibi yabani kuş türlerinin yanı sıra opossum gibi diğer küçük yaratıklar da kenelere özellikle düşkündür. Hatta bazı çiftçiler kendilerini ve hayvanlarını kenelerden ve taşıdıkları hastalıklardan korumak için arazilerinde beslemek üzere beç tavuğu veya tavuk satın almaktadır.

Ne yazık ki bu yöntem bazen geri teper. Kuşlar kurtçuk aramak için çiftlikte dolaşırken, kendileri de konakçı haline gelebilir ve zararlıları çiftlikteki farklı konakçılara taşıyabilirler. Test edilen diğer doğal kene önleme taktikleri, keneler için doğal bir avcı olan küçük parazit eşek arılarının ve bir tür yuvarlak solucanın ortamda kullanılmasıdır.

Ayrıca kenenin sistemine giren ve temelde onları içten dışa doğru patlatan patojenik mantarlarla da çalışmalar yapılmıştır. Karmaşık bilimsel süreçler hakkında konuşmak istemesek de, keneler aslında bir bilim insanının en iyi arkadaşı olabilir.

Keneler: En İyi Laboratuvar Asistanları

keneler gezegenden kaybolursa 5

Kenelerin kanla beslendiği düşünüldüğünde, bu küçük haşerelerin bilim insanlarına bir ekosistemin biyolojik açıdan nasıl olduğunu söyleyebilmesi mantıklıdır. Belirli bir bölgede kaç kene olduğuna bağlı olarak, bilim insanları ekosistemin ne kadar biyolojik çeşitliliğe sahip olduğunu ve belirli vahşi yaşam popülasyonlarının ne kadar yoğun olduğunu da söyleyebilir bu da çalışma ve koruma çabalarına yardımcı olur. Yani keneler popülasyonları kontrol etmeye ve daha zayıf vahşi yaşamı öldürmeye yardımcı olurken, aynı zamanda yaşamı da korurlar.

Örneğin, bir ekosistemde çok sayıda kene varsa, bu bilim insanlarına kemirgenler ve tavşanlar gibi küçük yaratıkların geliştiğini gösterir. Çünkü keneler sadece küçük hayvanlarla beslenmekle kalmaz, aynı zamanda küçük hayvanlar da kenelerle beslenir. Alternatif olarak, bir bölgede kene varlığının azalması endişe verici olabilir, çünkü bu, besin zincirinin tepesindekilerin, beslendikleri avlara üstün geldiğini ve hatta sayıca onları geçtiğini gösterebilir.

Yine De Çok Fazla Var

keneler gezegenden kaybolursa 6

Kenelerin ya da diğer haşerelerin olmadığı bir dünya – her ne kadar istesek de – olamazdı çünkü yaptıkları tüm ‘iyilikler’ yaşam döngüsünün hayati bir bileşenidir. Buna rağmen, sayıları hala çok fazla. İklim değişikliği ve kışların daha ılıman geçmesi sayesinde kenelerin sayıları artmakta ve geçmişe kıyasla yıl içinde çok daha uzun süre kendilerini belli etmektedirler. Keneler soğukta hayatta kalamazlar, ancak daha sıcak havalarda gördükleri nüfus patlamasıyla kene kaynaklı hastalıklara karşı daha dikkatli olmamız gerekiyor.

Bu araknidleri sizi ısırmaktan caydırmanın en etkili yolları patikada ve uzun otların dışında kalmak, uzun pantolon ve kollu giymek, DEET içeren kovucu kullanmak ve eve döndüğünüzde kene kontrolü yapmak ve duş almaktır. Giysilerinizdeki kenelerden endişe ediyorsanız, onları yıkayın veya bu küçük böcekleri kızartmak için yüksek ısıda kurutucuya koyun.

Keneler Gezegenden Kaybolursa Ne Olur ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu