Alternatif Tıp

Kendir Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Birçok ot ve tohum, doğru ve ölçülü kullanıldığında sağlığa faydalıdır.  Sağlığa faydalı tohumlardan biri de çetene ve çedene olarak da isimlendirilen kendir tohumudur. Bu yazımızda kendir tohumu nedir, kendir tohumunun faydaları nelerdir, kendir tohumu yağı ne işe yarar sorularını yanıtlıyoruz.

kendir tohumunun faydaları

Kendir Tohumu Nedir?

Kendir tohumu, Cannabaceae familyasından dik yapraklı, aromatik ve yıllık bitki türü kendirin dişi çiçeklerinden elde edilen tohumdur. En eski bitkisel hammadde kaynakları arasında yer alma özelliği de taşır. Kendir tohumunun anavatanı Orta Asya’dır. İklim ve toprak koşullarının uygunluğu sayesinde ülkemizde de yetiştirilir. Saplarındaki lifler iplik, dokuma ve kumaş yapımında; yaprakları ise tıp ve kozmetik sektörlerinde kullanılır. Yağlı bir tohum olan kendir tohumu sabun yapımında da kullanılır.

Kendir tohumu 2015 yılında tavukların denek olarak kullanıldığı bir araştırmaya konu olmuştur. Kendir tohumu ve kenevir tohumu yağı verilen tavukların yumurta sarısında Omega-3 düzeyinde artış meydana gelmiştir. 30 gram kendir tohumunun içerisinde 3 yemek kaşığı kadar protein vardır. Kendir tohumu 10 adet esensiyal amino asit içerir. Bu sayede iyi bir gıda takviyesi olarak kullanılabilir.

kendir tohumunun faydaları

Kendir Tohumunun Faydaları

Kendir tohumunun vücuda ve cilde çeşitli faydaları vardır. İşte, kendir tohumunun faydaları:

  • CBD bileşiği içermesi sayesinde Parkinson, Alzheimer ve Multipl Skleroz hastalıklarında tedaviye yardımcıdır. Çocukluk çağı nöbet bozuklukları ve nörolojik ağrılarda da etkilidir.
  • İçinde THC adı verilen madde bulunması sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bu etkisiyle kemoterapi alan kanser hastaları ve AIDS tedavisi gören hastalar için kullanılır.
  • Omega-3 ve Omega-6 gibi bileşenler içermesi sayesinde anti enflematuar özellik taşır. Bu özellikle vücutta oluşan iltihaplanmaları engeller.
  • Protein, vitamin, mineral ve doymamış yağ asidi içermesi sayesinde yağ kütlesinin erimesine ve kilo vermeye yardımcı olur.
  • Demir içeriği sayesinde kansızlık sorununu ve kansızlık nedeniyle oluşan belirtileri ortadan kaldırır.
  • E- vitamini içeriği sayesinde saç, tırnak ve cilt sağlığını koruyucu etki gösterir.
  • Romatizmal ağrıları giderir.
  • Gaz sancısı ve sindirim sorunlarını ortadan kaldırır.
  • İçeriğinde bulunan linoleik asit sayesinde kolesterolün düşmesini sağlar.
  • Rahatlamaya, sakinleşmeye katkı sağlar.

kendir tohumunun faydaları

Kendir Tohumu Nasıl Tüketilir?

Kendir tohumunun faydaları, ölçülü kullanıldığında görülebilecektir. Kullanmadan önce alerjik durumlar olmaması için doktora danışarak kullanmak gereklidir. Kendir tohumunu nasıl kullanılır sorusunun yanıtı değişiklik gösterebilmektedir.

Kendir tohumu romatizmal hastalıkların tedavisinde destekleyicidir. Kendir tohumunu bu amaçla kullanacaksanız kaynatıp demleyip tüketmelisiniz. Kendir tohumu sindirim sistemi problemleri ve gaz sancılarına iyi gelen bir tohumdur. Bu etkisinden faydalanmak için tohumdan hazırladığınız çayın içine bir miktar bal ilave edebilirsiniz. Kendir tohumunu süt veya yoğurt ile karıştırarak, yemeklere ekleyerek, salataların üzerinde veya smoothie’lere ekleyerek kullanabilirsiniz.

Kendir tohumunu online satış mağazalarında, aktarlarda, organik gıda mağazalarında ve süpermarketlerde bulabilirsiniz. Kendir sütü, kendir protein tozu gibi ürünler de satılmaktadır.

Kendir Tohumu ile ilgili videolar

https://youtu.be/XXUeySjZhL0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu