Kişisel GelişimMental Sağlık

Kendinize Olan Güveninizi Arttıracak 4 Yol

instagram takipçi hilesi

Hepimiz aslında aynı şeyleri isteriz.Hayatımızı değiştirmek isteriz örneğin. Ya da en çok dinlenen ve sevilen bir şarkıcı olmak isteriz. Çoğaltabiliriz bu örnekleri .

En basitinden büyük hayaller kurmayalım desek ,çalıştığımız iş yerinde yükselmek ve önemli insan olmak,önemli insanlarla takılmak gibi şeyler isteriz.  Ancak bir sorun var hepimiz bunu istiyoruz ama yapamam edemem diyerek kendi kendimize moralimizi düşürüyoruz.

İçimizden gelen o kötümser, sesi susturmanın da çaresi yine biziz. Bu kendi elimizde olan bir şeydir. Tıpkı yapamazsın diyen o sesi çıkaran tembellik veya kötümser halimiz gibi.  Çünkü oturduğumuz yerden kendimize güven gelmesini bekleyemeyiz.

Sizde bu durumu değiştirmek isterseniz, kendimize olan güveni arttırmanın 4 yolundan bahsedelim.

1.  Güçlü bir duruş benimsemek!

JL_Wonder_Woman

Wonder Woman’ı düşünün, sadece duruşuyla güven veren bir karakter. Columbia Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi, vücut duruşu üzerine bir araştırma yaptı. Kendine güvenen bir vücut duruşunun bedenlerimizdeki kimyasal dengeyi nasıl etkilediğini buldu.

Bu yapılan araştırma 42 öğrenci üzerinde uygulanmıştır.

 • İlk olarak her denekten bir tükürük numunesi alındı. Bu numuneden testosteron ve kortizol seviyeleri ölçüldü.
 • İkinci olarak deneklerden, iki dakika boyunca güçlü dik bir duruşta veya düşük bir duruşta bulunmaları istendi.
 • Üçüncü olarak, tekrar her denekten tükürük numunesi alındı, testosteron ve kortizol seviyeleri tekrar ölçüldü.
 • Bu araştırmanın sonucunda; güçlü dik bir duruş sergileyen kişilerin, yüzde 20 oranında testosteron düzeylerinin arttığı (güven artırdığını) ve yüzde 25 oranında kortizol seviyelerini azalttığı görülmüştür. (kaygı azaltır)

Columbia ve Harvard’ın yaptığı bu araştırmadan ders almak gerekir. Güne başlarken güçlü dik bir duruş sergilemek için, 2 dakika derinlemesine nefes alıp 3’e kadar sayın, daha sonra 5’e kadar sayın. Bu nefes egzersizleri, meditasyon ve güçlü bir duruş sergilemeniz için harika bir kombinasyondur.

2. Büyülü sözler söylemek!

buyulu sozler

Büyülü sözler, onaylamalardan yüz kat daha değerlidir. Çünkü, büyülü sözler söylerken ya da bağırırken sinir sisteminiz rahatlar.

Güçlü büyülü sözler için 6 ipucu:

 • Büyülü sözler söylerken adım atın, yürüyün.
 • Söylediğiniz sözlere tüm duygularınızı dahil edin. Yüksek sesle söyleyin. Eğer çevrenizde kimse yoksa, çığlık atın.
 • En az 15 dakika deneyin. Sadece bir ya da iki kez büyülü sözler söylemek yeterli olmayacaktır.
 • Söyledikleriniz düşüncelerinizle uyumlu olmalı. Sadece söylemiş olmak için söylemeyin.
 • Söylediklerinizde başarmak istediğiniz şeye odaklanın. Kendinizi daha güvende hissetmek istiyor musunuz ?Buna karar verin.
 • Başarılı olmak mı istiyorsunuz? Sonuç olarak ne istediğiniz önemli.

3. Kararlı olmak!

kararli olun

Bir karar verin ve onu uygulayın. Tony Robbins bununla ilgili olarak; “Eğer adayı almak istiyorsan, tekneleri yak!” dedi. Yani şöyle ki,  yaşadığınız acıların devam etmesinden çok daha keyifli olan bir şey vardır. O da verdiğiniz mücadele için savaşmak.

Bununla birlikte, bir general tekneleri yakma emri verirse, askerlerin zihniyetini hemen yeniden programlaması gerekir. Çünkü artık geri çekilmek gibi bir seçenekleri yoktur. Ya savaşırlar ya da ölürler. Askerlerin zihinleri yeniden programlandığında, savaşı, zafer ve zevkle, ölümü acıyla ilişkilendireceklerdir.

Öyle ki, sizi metafor olarak etkilemesi için hangi gemilerin yakılması gerekiyor?

Sıradan bir hayatı kabullendiniz mi? Kendinize, hedeflerinizi gerçekleştiremeyecek olduğunuza inandıracak neler söylediniz? Genç ya da yaşlı, akıllı ve güzel olmadığınızı mı söylediniz? Düşüncelerinizi sabote etmenizi sağlayan şey nedir?

O eski düşüncelerin devam etmemesi için gemileri yakma zamanı geldi. Geriye dönüp bakmak yok artık! Önünüzde tek seçenek var o da başarı…

4. Harekete geçmek!

harekete gecmek

Dale Carnegie, “Harekete geçmek, kendine güveni doğurur.” Eğer korkuyu yenmek istiyorsanız, evde oturup düşünmek yerine harekete geçin ve bir şeylerle meşgul olun. Yeni uğraşlar edinmek kendinize olan güveninizi tazeleyecektir.

Öncelikle kendinize sormanız gereken 3 soru var:

 • Bugün sınırlarımı kırmak için ne yapacağım?
 • Hangi zorluk beni konfor alanımın dışına çıkaracak?
 • Beni ele geçirecek olan en büyük korkum ne?

İlk seferde başarılı olamayabilirsiniz ama atacağınız adımları planlamak kendinize olan güveninizin geri gelmesini sağlayacaktır. Norman Vincent Peale’in sözlerini aklınızda tutun: “Eylem, büyük bir yenileyici ve güven yaratıcısıdır. Korkunun nedeni sadece eyleme dökememek. Belki attığınız adım sizi başarıya götürecek. Belki de farklı yeni adımlar atmanız gerekecek. Ama hiçbir şey adım atmadan, hedeflerinizi gerçekleştirmenizi sağlayamaz. Bu yüzden kendinize güvenin ve sizin için doğru olacağını düşündüğünüz adımları atmaktan çekinmeyin!

Kendinize Olan Güveninizi Arttıracak Yollar ile ilgili videolar

Kaynak
Sosyalmedya.com

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu