İlişki KonularıYaşam

Değersiz Hissettiren 10 Davranış!

instagram takipçi hilesi

Değersiz hissetmek, gerek özel yaşantımızda gerek iş hayatımızda ve gerekse de sosyal ilişkilerimizde, bizi yaralayan ve psikolojik açıdan olumsuz yönde etkilenmemize neden olan bir duygu durumudur. Değer görme ihtiyacı insanoğlu var olduğundan bu yana, çeşitli alanlarda ve farklı şekillerde kendini göstererek süregelmektedir. Öyle ki; aslında kurulan tüm ilişkilerin ve verilen tüm tepkilerin temelinde bu ihtiyaç yatmaktadır.

Bu ihtiyaç karşılanmadığında kişiler mutsuz, öfkeli, hırçın, içe kapanık veya depresif olabilirler. Aksine bir de kişiye değer verilmediğine yönelik bir takım sinyaller gittiğinde, zihin bunu bir tehdit olarak algılar ve savunma mekanizmasını devreye sokar. Hal böyle olunca ilişkilerde çıkmazlar ve çatışmalar da baş gösterir.

değersiz hissettiren 10 davranış

Peki hangi davranışlar, kişilere kendisinin değerli olmadığını hissettirir? Bizler farkında olmadan ilişkilerimizde bu davranış kalıplarını kullanıyor muyuz veya bunlara maruz kalıyor muyuz? İşte biz de bu yazımızda sizlere, tüm bu soruların cevabı niteliğinde bir takım bilgiler aktarıyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Değersiz Hissettiren 10 Davranış!

 • Karşı tarafın istediğini yapmadığınızda küsme, öfkelenme ve eleştiride bulunma..! Evet çeşitli nedenlerle bir insanın isteğine uygun davranmadığınız takdirde, sizinle empati kurmak ya da sizi anlamaya çalışmak yerine hemen tepkisel davranışlar sergiliyorsa bu insan, size kendinizin değerli olmadığını hissettirir. Çünkü bu tek taraflı bir beslenme tarzıdır ve sizin duygularınızın karşı taraf için ikinci planda olduğunu gösterir.
 • İşi düşünce aramak..! Size kendinizi değersiz hissettiren kişiler yalnızca kendi işleri düşünce ararlar ve kendi menfaatleri doğrultusunda sizinle iletişime geçerler. Bu artık onlar için normal bir ilişki biçimi haline gelmiştir ve bencillik özelliği göstermektedirler.
 • Samimi bir şekilde sizi sahiplenmeme…! Sıkıntılarınıza, sorunlarınıza ve hayat yolculuğunda yaşadığınız çıkmazlara karşı hiç bir zaman tam anlamıyla duyarlı davranmazlar. İçtenlikle çözüm arayışına girmek veya dertleşmek yerine daha yüzeysel bir tutum içerisine girerler.
 • Özel ve mutlu anlarına sizi dahil etmezler. Onlar için önemli olan durumlarda sizi aramak, davet etmek gibi bir nezakette bulunmazlar. Çünkü böylesi günlerde, onların yanında yer alıp almamanız çok da önemli değildir.
 • Siz onların daha iyi olması adına yapıcı eleştirilerde bulunduğunuzda buna tahammül edemezler. Hiç bir eleştiriye açık değillerdir ve sizin fikirleriniz de onlar için çok değerli değildir. Fikirlerinizi dikkate alıp değerlendirmek yerine, kendilerini savunmaya geçerler ve haklılık mücadelesine girerler.

degersizzz

 • Herhangi bir nedenle onlara karşı kırıldığınızda, darıldığınızda veya küstüğünüzde, bu onlar için çok da büyük bir anlam ifade etmez. Dolayısıyla gönlünüzü almak için çaba göstermezler. Aksine sizin tepkilerinizin abartılı olduğunu dile getirerek,manipülasyon yolunu seçerler. Bu da belli bir süre sonra size kendinizi değersiz hissettirir.
 • Başınız sıkıştığında, bir problemle karşı karşıya kaldığınızda ya da acı bir olay yaşadığınızda; sizinle yalnızca görev icabı ilgilenirler. Gönülden yanınızda olmazlar ve usulen gerekeni yapmaya çalışırlar. Kendinizi onların yanında güvende ve tam bir teslimiyet içinde hissedemez ve duygularınızı şeffaf haliyle yaşayamadığınızı fark edebilirsiniz. Bu sizin değersiz hissetmenizin bir yansımasıdır.
 • Menfaatleri doğrultusunda sizinle ilgilenirler. Eğer son zamanlarda sürekli sizi arayıp, sorup yanınızda yörenizde olmaya çalışıyorlarsa, yakında sizden bir talep veya beklenti içine girebileceklerini düşünebilirsiniz. Çünkü karşılıksız sevgi yalnızca gerçekten değer verenler içindir.
 • Gösterdiğiniz bir başarı veya edindiğiniz bir kazanım, onları memnun etmez. Aksine bu gibi durumlarda sizi takdir etmek yerine, bir olumsuzluk bulmaya çalışırlar ve bunu imalı bir biçimde dile getirebilirler. Unutmayın aslında gerçek dost iyi günde belli olur! Başarılarınızı alkışlayabilen kişi size sahici bir biçimde değer veriyordur.
 • Sizin kendileri için yaptığınız fedakarlıkları görevinizmiş gibi görürler. Bunlara yönelik bir karşılık vermez ve size kendi çıkarları doğrultusunda bir misyon yükleyerek, değersiz hissetmenize yol açarlar. Teşekkür etmek, kıymet bilmek ve farkındalık gibi kavramlar, bu kişilere çok uzaktır.

Değersiz Hissettiren Kişilere Nasıl Davranmalısınız?

 1. Çizgileriniz ve sınırlarınız net olmalı ve bunu onlara göstermelisiniz.
 2. Hayır demeyi bilmeli ve aşırı fedakarlıktan kaçınmalısınız.
 3. Duruşunuza ve isteklerinize aykırı gelen hiç bir şeyi, karşı tarafı kırmamak adına onaylıyor gibi görünmemelisiniz.
 4. Yanında değersiz hissettiğiniz ve kendiniz gibi olmadığınız insanlara karşı mesafenizi korumalısınız.
 5. Karşı tarafa gereğinden fazla anlam yüklememeyi ve kendi önceliklerinizi önemsemeyi öğrenmelisiniz.

Değersiz Hissettiren 10 Davranış İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu