Sağlıklı Yaşam

Kefirin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kefirin Faydaları Nelerdir? Kefir, fonksiyonel gıda çeşitlerinin probiyotik alt dalının bir parçasıdır. Kefirin içerdiği doğal mineraller nedeniyle birçok faydası vardır. Süt ürünleri arasında yoğurttan sonra en çok tüketilen ürün olan kefir koyun, inek ve keçi sütünden yapılan bir içecektir. Kefir yüksek miktarda B12, K2, B1, magnezyum, biotin, kalsiyum, amino asitler, folik asit, enzimler ve probiyotikler içerir.

kefirin faydaları

Özellikle probiyotik özelliğinden oldukça faydalıdır. Bu nedenle kefirin faydaları denilince kefirin bağışıklık sistemini güçlendirme ve başta gastrointestinal sistem olmak üzere kardiyovasküler sağlığı iyileştirme gibi pek çok faydası olduğu söylenebilir. Kefir tek başına yenebilir.

Günlük kefir tüketiminin metabolizma üzerinde rahatlatıcı, böbrek ve karaciğer fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Zengin mikrobiyal ve probiyotik özelliklerinden dolayı bağırsak florasının düzenlenmesinde önemli rol oynar. Bağırsaktaki iyi bakterileri besleyen prebiyotiklerin yanı sıra bağırsak florasını ve mikrobiyal çeşitliliği sağlayan probiyotikler de bağırsak için son derece faydalıdır.

Bir araştırmaya göre, 6 ila 9 ay boyunca düzenli kefir tüketimi, bağırsak rahatsızlıklarının %99’unu, depresyonun %50’sini, yüksek tansiyonun %30’unu ve uykusuzluğun %60’ını iyileştirdi. Bununla birlikte kefirin faydalarının kanser önleyici etkileri de içerdiği düşünülmektedir.

kefirin faydalari nelerdir2

Kefirin meme kanseri riskini azalttığı gösterilmiş ve hayvan deneylerinde yüksek kolesterol metabolizmasına karşı etkili olduğu bulunmuştur. Yine aynı çalışmada yüksek yoğunluklu lipoprotein olarak da ifade edilen HDL düzeylerinin kefir tüketiminden etkilenmediği bulunmuştur. Buna ek olarak, bir çalışma kefirin kan şekerini düzenleyebileceğini ve gıda alerjilerini önleyebileceğini de göstermiştir. IgE ve IgG1 yanıtlarının baskılanmasında aktif rol oynayan kefirin, gıda alerjilerinin yanı sıra astım ve atopik dermatit gibi alerjik hastalıklar üzerinde de olumlu etkisi olduğu düşünülmektedir.

Bu çalışmaların sonuçları, düzenli kefir tüketiminin sindirim sistemi, tansiyon ve laktoz intoleransı gibi sorunları azaltabileceğini göstermektedir. Bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkisi olduğunu gösteren bazı araştırmalar var. Ayrıca patojen bakterilere karşı antibakteriyel etkiye sahip olduğu belirlendi.

kefirin faydalari nelerdir1

Günde 1 su bardağı kefir tüketildiğinde;

 • Günlük B12 vitamini ihtiyacının %14’ü,
 • Günlük B2 vitamininin ihtiyacının %19’u,
 • Günlük kalsiyum ve fosfor ihtiyacının %20’si,
 • Günlük magnezyum ihtiyacının %5’ini karşılar.

kefirin faydalari nelerdir4

Kefirin bunlar dışında faydaları;

 • Kilo kontrolünü sağlar.
 • Gözlere iyi gelir.
 • Tırnak, diş ve cilt bakımından faydalıdır.
 • İdrar yollarını temizler.
 • Kansızlığı önler.
 • Damar sertliğinin önüne geçer.
 • Kronik yorgunluk ve halsizliği giderir.

Kefirin Faydaları İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu