Yaşam

Kedi Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

instagram takipçi hilesi

Kedi sahiplenmek için bütçeniz yeterli mi ? Yoğun bir iş hayatınız ya da sosyal hayatınız varken bir kediye zaman ayırabilecek misiniz ? Bu yazımız kedinizin bakımında evcil hayvan sahibi olarak rolünüzü belirleyecektir.

kedi sahiplenmeden once bilinmesi gerekenler

Kedi ya da köpek sahiplenmeden önce ilk olarak maddi durumunuzu daha sonra o hayvan için ayırabilecek yeterli zamanınızın olup olmadığını düşünmeniz gerekmektedir. Çünkü günümüzde birçok evcil dostumuz , hayatında bir evcil hayvanını olmaması gerektiği konusunda emin olamayan kişiler tarafından sokağa bırakılmaktadır.

Bu sebeple yapacağınız plansız sahiplenmelerden ise evcil hayvan bakımında üstlenilen görev net bir biçimde ortaya konulması gerekmektedir.

Hayatınızı bir kedi ile paylaşmaya karar veriyorsanız , sahiplenmeden önce bazı sorularınızın yanıtlanmasını istiyor olabilirsiniz. Kedinin beslenmesi , kısırlaştırılması , aşıları , tüy bakımı ve en önemlisini güvenliğini sağlayabiblmek gibi bilmeniz gereken önemli başlıkları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Neden Kedi ?

kedi sahiplenmeden once bilinmesi gerekenler 3

Kediler de en az köpekler kadar sosyal hayvanlardan birisidir. Sahibine ve evde ki diğer insanlara sevgi ve şefkkatle bağlı oluyor. Kedi sahiplenme söz konusu olduğu zaman şu konular dikkate alınmalıdır:

Evcil hayvan ile yaşayan kişiler erken saatlerde uyanırlar ve bu kişilerin aktif bir hayatları vardır.

Kedilerin altı ayda bir veteriner kontrolünden geçmesi gerrekmektedir.

Sadece çocuklar istedi diye değil , çocukların ruhsal ve bedensel gelişimlerini desteklemesi için sahiplenilmelidir.

Kedilerin de aynı bizim gibi damak zevki bulunmaktadır. Bu sebeple en ucuz mamayı değil , en pahalı mamayı sevebilir ve her zaman onu yemek isteyebilir.

Kedilerin Aşıları

kedi sahiplenmeden once bilinmesi gerekenler 4

Kedileri hastalıklardan koruyarak sağlıklı bir şekilde yaşantısını sürdürebilmesi için aşıların yapılması gereklidir. Yavru ve yetişkinlik dönemlerinde yapılan en gerekli aşılar ise ; kist parazit tedavisi , leucomie aşısı , karma aşı ve fiv aşısıdır.

Kedinizin aşı listesi onun sağlığının durumu , yaşı ve bulunmuş olduğu coğrafi bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Kedinin aşıları tamamlanmadan dış mekan gezmelerine çıkmaması gereklidir. Çünkü aşıları tam olamayan bir kedi hastalıklara kolay yakalanabilir.

Doğru Kedi Maması Seçimi

kedi sahiplenmeden once bilinmesi gerekenler 2

Kedi mamalarında kedinin yaşına ve gelmiş olduğu ırka göre seçim yapılması gereklidir. Mama seçiminde kedilerin özel sağlık durumuna uygun olarak da tercih yapılabilir. Örnek vermek gerekirse eğer ; deri hassasiyeti olan , fazla kilo problemi olan , ırka bağlı olarak eklem sorunlarına yatkın olan ya da kısırlaştırılmış kediler için özel mama olanakları bulabilir ve kullanabilirsiniz.

Tüy Bakımı

kedi sahiplenmeden once bilinmesi gerekenler 5

Kedilerin tüy yapılarına uygun bir kedi tarağı ya da kedi fırçası ile tüy bakımının yapılması gereklidir. Uzun tüylere sahip kediler her gün , kısa tüye sahip kediler ise haftada en az iki tez taranmalıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=WOKG7gxsaOA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu