Sigorta ve Risk Yönetimi

Kaza Tespit Tutanağı Nedir, Nasıl Doldurulur? Kaza Tespit Tutanağı Örneği

instagram takipçi hilesi

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Kaza Tespit Tutanağı, trafikte iki aracın maddi hasarlı kazaya karışmasıyla tutulur. En az iki aracın çarpışmasıyla oluşan maddi hasarda, iki tarafın anlaşmasıyla sigorta şirketine veya polise gerek olmadan aralarında düzenlediği tutanak olarak bilinir.

kaza tespit tutanagi nedir nasil doldurulur kaza tespit tutanagi ornegi3

1 Nisan 2008 tarihinde düzenlenen yasa ile maddi hasarlı kazaya bulaşan tarafların birbiriyle anlaşmaları ile aralarında tutunak tutması mümkün hale geldi. Bu sistem sayesinde trafikte yaşanan kaza sonrası zaman kaybının önüne geçilmesi hedeflendi. Aynı zamanda vatandaşlar tutulan tutanağı online olarak da takip edebiliyor.

Kaza Tespit Tutanağı Sistemi Nasıl İşler?

Kazaya karışan iki tarafın, tutulan tutanağı sigorta şirketinin hasar departmanına göndermesi gerekir. Sigorta şirketleri ise bu belgeleri (tutanak ve fotoğraflar) Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)’ne iletirler.

Tutanaklar, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) sistemine işler. 3 iş günü içerisinde sigorta şirketleri kendi kusur oranlarının değerlendirmesini yaparlar. Kazaya karışan araç için %0, %50 ve %100 oranlarıyla, kusur belirlenir. Sigorta şirketlerinin hepsi aynı kusur oranını verirse, anlaşmaya varılır. Fakat sigorta şirketlerinden en az biri farklı bir kusur oranı verdiyse tutanak Kaza Kusur Değerlendirme Komisyonu’na devredilir. Komisyon ise 3 günde sonuçlandırır. Dosyanın sonucu, taraflara SMS ve e-posta yolu ile iletilir.

kaza tespit tutanagi nedir nasil doldurulur kaza tespit tutanagi ornegi2

Kusur oranlarının öğrenilebilmesi için http://www.sbm.org.tr adresinde bulunan ”Hizmetler” kısmına basılmalıdır. Bu kısımda ”Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz” kısmından kusur oranı öğrenilebilir.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kaza Tespit Tutanağında bulunan alanlara, detaylı şekilde aşağıda yer verdik. Form ve kağıt vasıtasıyla düzenlenen bu tutanaklar, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)‘nin geliştirmiş olduğu Mobil Kaza Tutanağı uygulaması ile akıllı telefonlara da indirilebilir hale gelmiştir. Mobil Kaza Tutanağı uygulaması ile kazaya karışan iki sürücü, tutanak doldurma işlemini daha hızlı ve kolay şekilde yapabiliyorlar. App Store’de ve Play Store’de yer alan bu uygulama ile daha kısa süre de işlemler halledilebiliyor.

kaza tespit tutanagi nedir nasil doldurulur kaza tespit tutanagi ornegi5

  • 1 ve 2 numaralı alana kazanın tarihini, saatini ve yerini yazmalısınız.
  • 3 numaralı alana görgü tanıklarının iletişim bilgileri yazılmalıdır.
  • 4,5 ve 6 numaralı alanlara sürücü bilgilerini, araç bilgilerini ve trafik sigortası poliçe bilgilerini yazmalısınız.
  • 7 numaralı alanda bulunan kutucuklardan uygun olanlara x işareti koyulmalıdır. Bu alanı doldurmak zorunlu değildir. (Kırmızı ışık ihlalinde bulunmak, taşıt giremez işareti bulunan karayoluna girmek, karşı yönden gelen trafiğin kullandığı yola girmek, geçme yasağı (sollama yasağı) olan yerde geçiş yapmak, kavşakta geçiş önceliğine uymamak, yetkili memurun dur işaretinde geçmek, aynı istikamette ve aynı şeritte giderken önündeki araca arkadan çarpmak, sağa ve sola dönüş kurallarına uymamak, geri manevra kurallarına uymamak, geçiş önceliğine uymamak, park etme kurallarına uymamak, duraklama kurallarına uymamak, kurallara uygun olarak park edilmiş araca çapmak)

kaza tespit tutanagi nedir nasil doldurulur kaza tespit tutanagi ornegi1

  • 8 numaralı alanı, iki taraftan birisi yabancı plaka ise doldurulmalıdır.
  • 9 numaralı alana aracın ilk darbe aldığı yer, yuvarlak içine alınmalıdır.
  • 10 numaralı alanda çarpışma yerinin ve yaşanan anın taslağını çizmelisiniz. Bu taslakta sokak, cadde gibi bilgiler belirtilmelidir. Aynı zamanda aracın gittiği yön, yol çizgileri işaretlenmeli, araçlar A ve B olarak adlandırılmalıdır.
  • 11 numaralı alana sürücülerin kaza ile ilgili görüşleri yazılır.
  • 12 numaralı alanda ise sürücülerin imzaları bulunmalıdır.

Kaza Tespit Tutanağı Örneği

kaza tespit tutanagi nedir nasil doldurulur kaza tespit tutanagi ornegi4

Kaza Tespit Tutanağı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu