Politika

Katalonya Nerededir? Neden Bağımsızlık İstenmektedir?

instagram takipçi hilesi

Katalonya Nerededir?

Katalonya, Avrupa Birliği üyesi olan İspanya’nın sınırları içinde yer alan otonom (özerk) bir bölgedir. Otonom sözcüğü, bölgenin özerk olduğunu ve iç işlerinde bağımsız fakat dış işlerine gelindiğinde ülke kimliği olmamasından ötürü herhangi tasarruf yetkisinin de olmadığı anlamına gelmektedir.

katalonya 11

1986 yılında Avrupa Birliği’nin daha Avrupa Ekonomik Topluluğu olduğu zamanda İspanya, kuruma tam üyelik özelliklerini sağlamıştır. Söz konusu üyelik döneminde Portekiz ile İspanya aynı anda üye olmuştur. Avrupa Birliği’ne katılmadan önce de refah ve varsıl bir ülke olan İspanya, üyeliğin ardından bu özelliğinden bir şey kaybetmemiştir. Her ne kadar günümüzde günümüze bir İngiltere, Fransa veya Almanya kadar Avrupa Birliği içinde baskın olmasa da sahip olduğu nüfus nedeniyle önemli bir konumdadır.

katalonya 6

İspanya, bölgesel devletlerden meydana gelen üniter bir yapıya sahiptir. Ülkede ok uzun yıllar ETA probelemi yaşanmıştır. ETA, İspanya’nın bir parçası olan Bask bölgwsinin özgürlüğünü avunmak adına birtakım faaliyetler yürüten ayrılıkçı bir örgüttür. İspanya’da pek çok özerk bölge yer almaktadır. Bunların içinde en önde gelen hiç şüphesiz Katalanlardır. Bunun başlıca nedeni ise Katalanların ve doğal olarak Katalonya özerk bölgesinin sahip olduğu iktisadi ve kültürel yapıdır.

katalonya 10

Katalonya’nın Ekonomik Durumu

Katalonya, İspanya’nın en varsıl bölgesidir. Bu bölgedeki rahatlık İspanya sınırları genelinde var olan rahatlık seviyesinden  çok daha yüksektir. Bu durum da Katalonya bölgesinin özerk yapısının zaman içine tartışılmasına neden olmuştur. Katalonya, özerk bir devletten ziyade bağımsız bir devlet olmayı yeğlemektedir. Bu da İspanya’nın şiddetle karşı çıktığı bir durumdur.

katalonya 3

Katalonya, kendi kendisine oturttuğu çarkı döndürebilen, ödediği vergilere göre çok daha az hizmet alan bir bölge olmasından dolayı bağımsızlık mücadelesi vermektedir. Fakat bu sanılanın aksine oldukça zorlu bir süreçtir. Bunun en önemli nedeni de öyle ya da böyle bağımsızlık kazanıldığı taktirde asıl problem sonrasında başlayacaktır.

katalonya 8

Bağımsızlığın bir diğer anlamı Avrupa Birliği’nden çıkmak anlamına gelmektedir. İspanya Avrupa Birliği üyesi olduğu için Katalonya’nın Avrupa Birliği’ne üye olmasından ziyade birçok ikili anlaşmaya dahi veto koyabilir. Bu durum da Katalonya ekonomisinin siyasi bağlamda birçok çıkmaza girmesi anlamı taşımaktadır.

katalonya 4

Bölgede yer alan hiçbir Avrupa Birliği’ne üye ülke, uluslararası anlaşma akdetme yetkisini elinde barındıramaz. Söz konusu yetki Avrupa Birliği üyesi olmanın yanı sıra Birlik yetkisine terk edilmiştir. Bu da İspanya var olduğu müddetçe Katalonya’nın varlığını sürdürebilme şansı neredeyse hiç yoktur.

katalonya 2

Katalonya İspanya’nın bir parçası olup, karasal anlamda İspanya’nın sınır komşusu olan ve de Avrupa Birliği’nin 6 kurucu üyesinden biri olan Fransa’nın da komşusudur. Özerk statüsünü ilk olarak 9 Eylül 1932 tarihinde almış ve ardından Katalonya’ın sahip olduğu bu yetki 18 Eylül 1979 tarihinde Katalonya lehine olarak iyileştirilmiştir.

katalonya 9

Bölgenin pek çok önemli şehri bulunmaktadır. Bunların içinde şüphesiz İspanya için başkent Madrid’den sonra gelen en önemli şehir özelliğini elinde bulunduran Barcelona’dır. Barcelona şehri, bölgenin en büyük kenti olmasının yanı sıra Katalonyaya siyasi ve iktisadi merkezliği de yapar. Turizm ve kültürel anlamda da oldukça etkili bir yer olan Barcelona, Katalonya’nın vazgeçilmezleri arasındadır. Günümüzde bölgede ikamet eden insan sayısı, 7,6 milyona dayanmıştır. Kişi başına düşen milli gelir ise 43 bin Amerikan Doları seviyesindedir ve bu seviye Almanya ortalamasına oldukça yakındır. Bu da bölgenin ne denli önemli bir güç olduğunu oraya koymaktadır.

Katalonya İle İlgili Videoalar

Kaynak
bilgiustam.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu