Alışveriş RehberiKeşfet

Katalog Nedir?

instagram takipçi hilesi

Katalog Nedir?

Bir kurumun veya kuruluşun , ürettiği malları veya ürettiği ürünleri ,sergileyen /tanıtan ve bunları satış amacıyla düzenlenen listelere denilir. Bu listeler resimli ve metinli veya sadece resimli ve sadece metin içeriklerinden oluşabilir. Bu sayede ürünler , ilk kullanıcıya yani asıl hedefe ulaşır. Bu müşteri ,ürün ilişkisini güçlendiren ve alma isteği oluşturan temel yapı taşı da diyebiliriz.

katalog

Katalog Kullanım Alanları

Kullanım alanı oldukça geniş ve en etkili reklam biçimidir. Markaların , ürünlerini yenilediklerinde, fiyatları indirdiklerinde,koleksiyonları ,modelleri,modasını,belirlediği çizgide belirli ürünleri vb gibi birçok özelliği ele alır. Kataloglar, sadece asıl yerinde değil , dağıtım yapılarak da asıl hedefe yani müşteriye direk ulaşabilme özelliğiyle de en etkili yoldur.

Katalog Nasıl Olmalıdır?

İyi bir katalog tasarımıyla ve düzeniyle en etkili satışınızı gerçekleştiriyor olabilirsiniz. Bütün iş katalog tasarımında ve katalog basımında. Katalog nasıl olmalı derseniz aşağıdakiler size iyi bir fikir verebilir:

 1. Katalog tasarımı sade ve göz yormamalı,
 2. Katalog tasarımındaki renkler , markanızı anımsatmalı,
 3. Fiyatlar olmalı,
 4. Ürünlerin en güzel ve en göz alıcı resimlerinden kullanılmalı,
 5. Ürün Özellikleri olmalı,
 6. Ödeme imkanları olmalı,
 7. Teknik bilgiler (varsa) olmalı,
 8. İndirim veya kampanyada ise belirtilmeli,
 9. Yeni ürün ise ayrı sergilenmeli ve göz alıcı bir sütun kullanılmalı. Bu durum indirimdekiler içinde geçerli olabilir.
 10. Marka logosu ve sloganı olmalıdır.
 11. Katalog baskı kalitesi en üst düzeyde olmalı. Narin ve kibar olmalı.
 12. Ürün sayısı,sayfa sayısı,ürün kategorileri belirtilmeli,
 13. Firmanızı veya satış noktalarınızın ; mail adresleri,online satış noktası,sosyal medya hesapları ,adresleri veya telefonları belirtilmeli.

Katalog Baskı Fiyatları ve Öneriler

Yukarıda bir çok özellikten bahsettik. Bu yüzden katalog çok önemli bir unsurdur. Firmanızın tanımını yapmanızda en etkin rol olacaktır. Bu yüzden katalog basımı için de yine özelliklerini de dikkat ederek tercih etmelisiniz. Fiyatları aşağı yukarı sabit olan katalog basımında  müşterilerin tercihleri doğrultusunda, , ekstra özelliklerle , ilave ücretler olabilir.

Örneğin dergilerde kullanılan kağıtlardan isterseniz kataloğunuzda, ücretler farklılık yaratabilir. Aynı zamanda sayfa sayısı,kağıt kalitesi,basım kalitesi, görseller ve renk kalitesi, adet, boyut gibi unsurlarda katalog baskısında fiyatı etkileyen unsurlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu