Yaşam

Kaşmir Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Kaşmir Nerelerde Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

kaşmir1

Kaşmir kumaş ipek gibi ve parlak dokusu açısından tekstil dünyasında önemli bir yere sahip değeri büyük pahalı bir kumaş türüdür. Oldukça beğenilen yapısı kıl keçisinin tüyünden elde edilen kumaş türüdür. Özel günler için kullanılan kendine özgü kumaş olan kaşmir kalitesi açısından tercih edilmektedir. Kaşmir kumaşın birçok özelliği bulunmaktadır.

Kaşmir Lifinin Elde Edilmesi

Kaşmirin alt tabakası ince yünde üst tabakası ise kıldan oluşmaktadır. Yani keçilerin kılından elde edilen yünlerden üretilmektedir. Özellikle Haziran ayında keçilerin tüyleri taranıp kılları kesilerek  alınarak kaşmir denilen yün elde edilir.  İki tür kılı bulunan keçinin tüylerinden kaşmir üretilir. Kaşmir genelde merinos yününe benzemektedir. Kumaşın lifleri pulumsu yüzeyde olup korteks ve medula tabakalarından meydana gelmiştir. Çeşitli renklerde kaşmir kumaşlarına rastlayabilirsiniz. Özellikle kaşmir bej,siyah, beyaz ve sarı ve kahverengiden oluşan çeşitleri ile göz dolduran bir kumaş olarak tercih edilmektedir.  kaş4

Kaşmir Lifinin Özellikleri Nelerdir?

Kaşmir lifi özellik bakımından merinos yünlerine çok benzemektedir. Kaşmir lifi korteks tabakası, medula  ve pulumsu yüzeyden oluşmaktadır. Kaşmir yününün renkleri içinde özellikle  kahverengi, beyaz, sarı, bej veya siyah renkler tercih edilmektedir. 1 koyundan 250 gram kadar yün çıkmaktadır. Yünler alındıktan sonra temizleme aşamasına geçilir. Bitkisel atıklar ve kirler arındırılır.

Temizleme aşamasından sonra geriye 250 gram yünün ortalama 100 ila 150 gramı kalmaktadır. Zor elde edildiğinden kaşmirin fiyatı pahalı olur. Kaşmirin diğer özellikleri içinde mikroskopla bakıldığında lifinde örtü hücreleri normal görünümden daha pulları geniş ve ince yapıda görünmektedir. Bu nedenden dolayı yüne nazaran fiyatı daha pahalı olmaktadır. Yuvarlak şekle sahip olan enine görüntüsü ile ve ince pul tabakası nedeni ile hassas bir yapıdadır. Sıvıyı emen kapasite de olan kaşmir özel bir yapıya sahiptir.kaşmir2

Kaşmir Hangi Alanlarda Kullanılır? 

Kaşmirdeki üst tabaka olan liflerin kullanılması ile kilim,çuval,battaniye ve kalın ip yapılabilir. Alt tabakasından elde edilen ki lifler genelde palto,erkek ve kadın çamaşırları ve spor ceket giyimlerinin üretimi için  kullanılabilir. Kaşmir kumaş günlük olarak kullanılabilen kaşmir sadece giyim kuşam için değil yerel giysi yapımı içinde uygun bir kumaş türüdür. Yumuşak ve ipek gibi bir dokuya sahip olduğundan modacıların kullandığı malzemeler içinde aranılan bir kumaştır. Yazın ve kışın kullanılabilen kaşmir kumaşından ayrıca kuşak ve şal gibi ürünler de yapmak mümkündür.

Gözde kumaşlardan biri olan kaşmir kış günlerinde soğuk havalara karşı kullanışlı ve çok tercih edilen özel bir kumaş türüdür. Adını Hindistan da kaşmir bölgesinde bulunan keçinin isminden aldığı için kaşmir olarak bu kumaşın  ismi anılmaktadır. Ülkemizde de birçok tekstil giyimlerinin yapımında kaşmir kumaşı tercih edilmektedir. Geçmişe bakıldığında kraliyet ailesi tarafından kullanılmış kalitesinden dolayı birçok yerde kullanılmaya başlanmıştır.

Kaşmir Nedir? Nasıl Elde Edilir? ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu