Kaşeksi Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kaşeksi Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir… Kaşeksi hastalığı, kanserin bir türüdür. Hastalıkta aşırı kilo kaybına bağlı olarak, deri altında yer alan yağ ve kas kütlelerinin azalması durumu oluşur. Güç kaybına ve fiziksel anlamda da gerilemelere sebep olabilmektedir. Ani ve aşırı kilo kaybı; saç dökülmesi, iç organlarının küçülmesi, deri değişiklikleri gibi büyük sorunları da beraberinde getirir. Kaşeksi hastalığında ve belirtilerinde Tıbbi Onkoloji Uzmanı ile görüşme sağlamak gerekiyor.

kaseksi hastaligi belirtileri tedavisi nedir3

Kaşeksi Hastalığı Nedir?

Kaşeksi hastalığı bir tür kanser hastalığı olarak bilinir. Hastalık, ani ve aşırı kilo kayıplarına sebep olur. Deri altında yer alan yağ ve kas kütlelerinde azalmalar meydana gelir. Bu durum vücudun, fiziksel aktivitelerini yapmasını engeller. Aynı zamanda güç kaybını da doğurur. Beslenme desteği alınmadan, geri dönüşü olmayan bozukluklara yol açabilir.

İskelet kası kütlesinde çok farklı etkiler yaratan hastalıkta sendromlarda ortaya çıkabilmektedir. Hastalıkta kilo kaybının istemsiz olması, psikolojik anlamda da yorucu olacaktır. Normal günlerde yaşanılan protein ve kaybı, kaşeksi hastalığına sahip olanlarda 2 katı daha fazla olur. Metabolizmanın, normalinden hızlı çalışıyor olması iç organlar içinde sağlıklı olmayacaktır.

kaseksi hastaligi belirtileri tedavisi nedir2

Kaşeksi Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kaşeksi hastalığında belirtiler hemen anlaşılmamakla birlikte, kanserin en temel faktörlerinden birisi ani ve aşırı kilo kayıplarıdır. Kaşeksi hastalığında en önemli belirtilerinden birisi de budur.

İstemsiz Kilo Kaybı: Aşırı yemek yemeye rağmen verilen kilo, kaşeksi hastalığının belirtileri arasında yer alıyor. Kilo kaybı şikâyeti için, beslenme desteği mutlaka alınmalıdır.

Kas ve Yağ Kaybı: Ani ve aşırı kilo kaybıyla birlikte kas ve yağ kütlelerinde de kayıplar yaşanır. Kas ve yağ kayıplarının yaşanması fiziksel aktivitelerde olumsuzluklar meydana getirir.

İştahsızlık: Hastalığın orta dönemlerinde iştahsızlık başlar. Kaşeksi hastalığına sahip olanlar yiyecek görmek ve koklamak istemezler. Bu da kilo kaybına etki eder.

Yorgunluk ve Halsizlik: Kaşeksi hastalığına sahip olanlar da halsizlik ve yorgunluk gözükebilir. Bu düşük enerji olarak döner. Gün içerisinde normalde yapılan aktiviteleri yapmaya halleri kalmaz.

Ödem: Kanda oluşan düşük protein sorunu, sıvının dokulara giderek düzeltilmesini sağlar. Fakat bu durum da vücut içerisinde şişmeye neden olabilir.

kaseksi hastaligi belirtileri tedavisi nedir4

Kaşeksi Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kaşeksi hastalığında tedavi için bir ilaç yoktur. Aynı zamanda tedavi planları da bulunmaz. Bu tür hastalıklarda tedavi için terapi ve diyet kullanılır. Kalori sayısını arttırmak ve psikolojik anlamda güç kazandırmak için uygulanır. Terapi içerisinde; insanları yemek yemenin zevkli olduğuna ve yemek yemenin sosyal önemini anlatmak bulunuyor.

Kas kütlelerinin fazla gerilememesi için hafif egzersizler yaptırılıyor. Diyetisyenler tarafından önerilen, sık sık ve küçük öğünler yemesini sağlayarak besin destekleyici arttırılıyor. Aynı zamanda hasta olanların duygusal ve psikolojik anlamda yıpranmamaları için duygusal ve psikolojik destek veriliyor. Yapılan diyetisyen ve terapi tedavileri hasta üzerinde etki etmediği takdir de kortizon tedavisi ile iyileşme sürecine başlatılıyor.

Kaşeksi Hastalığı ile ilgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu