Yemek Tarifleri

Karnıyarık Otu (Psyllium) Nedir ? Faydaları Neler?

Psyllium Nedir?

instagram takipçi hilesi

Cidden şifalı bitkiler konusunda ön yargılıydım önceleri. Umursamıyor ve faydalarına inanmazdım. Ta ki herkes gibi başıma gelen sıradan hastalıklarda ilaçlar yerine , şifalı bitkileri / otları deneyene kadar. Bunlardan biri de Karnıyarık otu (Psyllium) . Karnıyarık otu (Psyllium) nedir? Karnıyarık otu (Psyllium) Faydalarına inanamayacaksınız!

Doğa cidden insana iyi geliyor. Özellikle de karnıyarık otu, bağırsak dostu olarak geçiyor.Aynı zamanda da tokluk hissi verdiği için diyet yapanların da dostudur. Aşağıda maddeler halinde sizlere Karnıyarık otunu enine boyuna, soru -cevap halinde derleyeceğim.

Karnıyarık Otu / Psyllium Nereden Geliyor?

psyllium nedir 800x597

 

Sarı olanları İran ve Hindistan’da yetişirken, siyah olanları Akdeniz ve orta doğuda yetişmekte. Karnıyarık otu adını küçük boyutundan dolayı, Yunanca’da bit anlamına gelen Psylla kelimesinden almakta.

Karnıyarık Otunu Kimler Kullanmalı?

Kabızlık ve sindirim sorunları yaşayan ve diyabet kişiler.

Karnıyarık Otunun İçeriğinde Ne Var ?

karnıyarık otu psyllium 800x617

Tohumunun kabuğunda kaliteli lifler bulunuyor. Ayrıca tohumunda müsilaj yani bitkisel polisakkarit veya prebiyotikler bulunmakta. Bu sayede suyla temasına şişer ve kaygan bir form haline gelir. Yağ asidi içerir.

Karnıyarık Otu Nasıl Kullanılmalı?

psyllium karniyarik 800x600

 

Bir kaç saat suda beklettikten sonra, tohumlarını kullanabilirsiniz. Bir veya iki çorba kaşığı sarı karnıyarık otu tozunu, bir bardak suyun içinde bir kaç dakika bekletiniz. Jel kıvamı alan suyu meyve sularında kullanabilirsiniz. Yalnız şişkinlik yapmaması için bol su tüketmelisiniz.

Detoks için ise farklı bitkiler ve esansiyenel yağlar ile karıştırılan hap formları ile kullanabilirsiniz.

Karnıyarık Otunun Faydaları Neler?

  1. Tuvalete çıkmayı kolaylaştırır.
  2. Kabızlığa karşı etkili bir tedavi kaynağı.
  3. Bağırsak mukozasını bozmadan detoks yapar.
  4. Floranın içeriğini değiştiren lifler sayesinde bağırsak hastalıklarını azaltır.
  5. Kandaki lipid ve kolesterol oranını düşüyor.
  6. Glisemiyi etkiler ve şekerle yağ emilimini geciktirerek iştahı düzenler.

Faydalarına bakıldığında, özellikle kabızlık sorunu ve kabızlık sorunun sonucu oluşan , hastalıklara da iyi gelmekte. Kolesterol hastalarının tüketmesi sonucu  kolesterol dengesini düzenlemesi sağlamakta. Özellikle de diyet yapanların da kullandığı bir doğa mucizesi bir bitki. Ancak her şeyin fazlası zararlıdır.

Doğa bizlere her şekilde mucizevi tarafını gösteriyor. Önceden yazdığımız misal, Kantaron otu ve ayva çekirdeği ile ilgili içeriklerimiz de bu yönünü iyice kavramıştık. Haplar kimyasal ama onların da ham maddesi doğadan gelmekte. Bu yüzden hapların kimyasallığına karşın doğanın saf ürünleri doğru şekilde kullanrak , sağlık problemlerimizi alt etmek mümkün.

  1. Mucizevi Karışım! Kantaron Yağı Nedir? Nasıl Yapılır?
  2. Mevsimin En İyi İlacı Ayva Çekirdekleri

Kullananlar varsa bize aşağıdan yorum olarak sonuçlarını yazabilirler. Bu sayede bu konuda diğer kullanmak isteyenlere de yardımcı olabilirsiniz.

Karnıyarık Otu ile İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=oUQK7OO9V9o

Bu yazının oluşumunda kaynak aldığım Psychologies dergisi editörü Ceylan Özçapkın‘a teşekkürler .

Kaynak
Psychologies

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu