Bilim ve KeşifYaşam

Karbon Nötr Nedir?

instagram takipçi hilesi

Karbon nötr, herhangi bir kuruluşun ya da ülkenin atmosfere saldığı ve atmosferden aldığı tüm sera gazlarının toplamının sıfır olarak dengelenmesi amacına dayanır. Örnek vermek gerekirse, bir şirketin karbon nötr olabilmesi için, yarattığı emisyonların başka bir yerde azalttığı emisyonlarla dengelenmesi gerekir.

Karbon Nötr Nedir?

Bu uygulama, ister uçaklar, ister çiftlik hayvanları, ister inşaat malzemeleri ya da kozmetikler olsun, kullanılan her şeye doğa dostu bir alternatif sağlar. Bu genellikle, sera gazı yayan ya da dengeleyen faaliyetleri ölçmek ve değer biçmek için çeşitli sistemler kullanan karbon denkleştirmelerinin kullanılması yoluyla hayata geçirilir. Aslında bu, bizim emisyonlarımız ile atmosferin kaldırabileceği emisyonlar için ölçeğin iki tarafını dengelemektir. Bu da şu anda ölçeğin bizim tarafımızda daha ağır basmaktadır.

Dünyanın günümüzdeki durumu maalesef ki içler acısıdır. Bu yüzden karbon nötr konusu zannettiğimizden çok daha önemli bir konudur. Bu yüzden hafife almamamız gerekmektedir. Kullandığınız her üründe bu duruma ne yazık ki katkıda bulunuyoruz.

Karbon Nötr Neden Önemli?

karbon notr nedir 4 721x405 1

İklim değişikliğini durdurmak ve önlemek istiyorsak karbon nötr hayati önem taşıyor. Atmosferi kötü kimyasallarla aşırı yüklediğimizde, düzgün çalışamaz ve böylece hava ısınmaya başlar.

Karbon nötrlüğü kurumlar, kuruluşlar ve bireyler için hesap verebilirlik sağlar. Çevreye verilen bu zararın nedeni insanlardır. Bu nedenle harekete geçmek ve zararı geri almak bizim sorumluluğumuzdur. Eğer üzerimize düşeni yapar ve karbon nötrlüğü için çabalarsak ve bunu başarırsak, hayatımızı sürdürülebilir bir şekilde yaşayabilir ve çocuklarımıza iyi bir dünya bırakabiliriz.

Karbon Nötr İçin Yapılması Gereken 5 Temel Şey

1) Ulaşım Araçlarını Kullanma Şeklinizi Değiştirin.

karbon notr nedir 3

Bireyler olarak karbon ayak izimizi azaltmanın en iyi yollarından biri seyahat şeklimizin farkında olmaktır. Ulaşım ve havacılık, karbon ayak izimize büyük katkıda bulunmaktadır. Daha az araç kullanmak ya da elektrikli araçları tercih etmek, daha sürdürülebilir seyahat seçeneklerini tercih edebileceğimiz yollardır. Kendi kişisel karbon ayak izinizi önemli ölçüde azaltmak istiyorsanız, daha kısa yolculuklara çıkarken yürümeyi veya bisiklete binmeyi düşünün.

2) Su Kullanımınıza Dikkat Edin

Çamaşır ve bulaşık makinelerinden duş ve banyoya kadar ne kadar su kullandığımızı unutmak çok kolay olabilir. Bulaşık makineniz varsa onu kullanın, çünkü bulaşıkları elde yıkamak daha fazla su gerektirir. Daha küçük ve daha sık yüklemelerde su israfını önlemek için çamaşır makinenizi tam doldurduğunuzdan emin olun ve duşta geçirdiğiniz süreyi sınırlamaya çalışın. Her gün 1 litre su tasarruf etseniz yılda 365 litre su tasarruf etmiş olursunuz. Bunu her insan yapsa miktarı söylemeye bilgimiz bile yetmez.

3) Fosil Yakıt Kullanımını Azaltın

Fosil yakıtlar, hidrokarbonlar gibi doğal enerji kaynakları ve kömür, petrol ve doğal gaz gibi yüksek karbon içeriğine sahiptir. Oksijensiz bir ortamda milyonlarca yıl boyunca ölü canlı organizmaların çözünmesiyle oluşur. Fosil yakıtlar endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır.

20. ve 21. yüzyıllarda küresel teknoloji ilerledikçe, fosil yakıtlardan elde edilen enerjiye olan talep artıyor. Özellikle petrol, büyük dünya ve bölgesel çatışmaların ana nedeni haline geliyor. Küresel enerji talepleri arttıkça, çözüm arayışları yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmelidir.

karbon notr nedir

Enerji Bilgi İdaresi, 2007’de dünyanın birincil enerjisinin %86,4’ünün fosil yakıtlardan geldiğini duyurdu. Fosil yakıtların yanması tahmini olarak 21,3 gigaton CO2 açığa çıkarır, ancak bunun yaklaşık yarısı doğal kaynaklar tarafından emilebilir veya 10,65 gigaton CO2 hava şebekesine salınır.

4) Kullanmadığınız Eşyaları Değerlendirin

Yiyeceklere benzer şekilde, giysi ve kozmetiklerin de karbon ayak izi büyüktür, bu nedenle vintage dükkanlardan veya ikinci el mağazalardan giysi satın almak, giysileri yeniden kullanmak ve hava millerini azaltmak için mükemmel bir yoldur. Ayrıca, çöplükler tonlarca giysinin yığılması ve kirlilik yaratmasıyla büyük bir metan kaynağıdır, bu nedenle istenmeyen giysilerinizi yeniden satarak veya bağışlayarak çöplüklere giden miktarı azaltmış olursunuz.

5) Tek Kullanımlık Plastik Kullanımını Azaltın

Bu, geri dönüşüm açısından kulağa çok açık gelen bir şeydir. Ancak gerçekten karbon nötr olma pratiğine girmek için, o plastik şişe dolaba girmeden önce gerçekte neler olduğunu düşünmeliyiz. Plastik poşetler, şişeler ve kaplar sadece geri dönüştürülemez olmakla kalmaz, aynı zamanda üretildikleri fabrikayı çalıştırmak için gereken aydınlatma ve elektrikten, bunları yerel mağazanıza taşımak için kullanılan hava ve kilometreye kadar büyük miktarda dolaylı enerji gerektirir.

Karbon Nötr İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu