Bilim ve Teknoloji

Karbon Nedir? Nelerde Bulunur?

Karbonun Sırları: Doğanın Siyah Altını Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler!

instagram takipçi hilesi

Karbon doğu bölgesinde en çok bulunan elementlerden bir tanesidir. Karbon’un sembolu C’dir. Atom numarası yani proton sayısı 6’dır. Kimya dersinde gördüğümüz periyodik tabloda 14. grupta yer alır. En yaygın izotopunda 6 nötron ve  proton bulunmaktadır. Karbon’un atomik kütlesi ise 12.0107 amu’dur.

Karbon bir katıdır. Birçok inorganik ve tüm organik bileşiklerde oluşan, doğal olarak bol koyu gri ila siyah metalik olmayan bir elementtir. Serbestçe Grafit ve Elmas olarak ve kömür, kireçtaşı ve petrolün bir bileşeni olarak bulunur ve çok sayıda kimyasal, biyolojik ve ticari açıdan önemli moleküller oluşturmak için kimyasal kendiliğinden yapışabilir.

karbon 1

Karbon Nelerde Bulunur?

Bitkiler

Tüm bitkiler en önemli elementleri olarak karbona sahiptir. Bu element olmadan bitkiler olmazdı. Bu, dünyadaki her hayvanın hayatta kalmak için karbona ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Sadece karbon yiyemezsin.

Elmaslar

Bir elmas gördüğünüzde büyük bir karbon yığınıdır. Çok uzun bir süre sonra ve çok yüksek bir basınç bölgesinde karbon bırakıldıktan sonra, tüm atomlar bir kristal oluşturmak üzere bir araya getirilir. Buna krilstal elmas denir.

karbon 2

Mangal Kömürü

Aileniz bir daha barbeküye çıktığında kömürün ana bileşeninin bu element olduğunu bileceksiniz. Karbon bileşikleri çok fazla enerji depolar ve ısıya tutunmada iyidir. Bu yüzden kömür için kullanılıyor.

Kalemler

Kaleminizin uç kısmına bir bakın. Kalemin ucunda yer alan ve yazmanzı sağlayan siyah uç kısım karbondan üretilmektedir.

Petrol Ürünleri

Bir dahaki sefere benzin istasyonunda olduğunuzda karbonun benzinin en önemli parçası olduğunu görebilirsiniz. Benzin yağdan yapılır ve milyonlarca yıl önce ölen bitkilerden elde edilir. Bitkilerde karbon olduğunu biliyorsunuz. Bu, petrolde ve benzinde karbon olduğu anlamına gelir.

Plastik Maddeler

Plastik olan her şeyin içinde karbon vardır. Az önce benzin hakkında örnek verdik. Benzin gibi plastik şeyler de yağdan yapılır. Bu, karbonun aynı zamanda en önemli element plastik olduğu anlamına gelir.

karbon 3

Karbon Ne Zaman Keşfedildi?

Bu element latince kömür anlamına gelmektedir ve tarih öncesi keşfedilmiştir. Elmasların uzun süre güzel ve nadir oldukları tahmin edilmektedir. Son bilinen karbon allotropu fullerenlerdir. Fullerenler 1980 yılında keşfedilmiştir. Dört adet allotrop olduğu bilinmektedir. Bunlar, Amorf, Grafit, Elmas ve Fullerenlerdir.

İnsanlar eski zamanlardan beri karbonu bir madde olarak biliyorlardı. Fransız bilim adamı Antoine Lavoisier, 1772 yılında elmasın karbondan yapıldığını belirledi. Elmaslar silikon ve germanyum ile aynı yapıya sahiptirler. Elmasların çizilmeye karşı dirençli olmalarının sebebi ise karbon-karbon yapısı sayesindedir.

Karbon ile ilgili videolar

Kaynak
Mühendis Beyinler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu