Kararan Gümüşler Nasıl Parlar?

instagram takipçi hilesi

Bir süre kullandıktan sonra çeşitli sebepler ile tüm gümüşler kararmaya başlar. Gümüşleri parlatmak için bazı yöntemler bulunmaktadır. Ancak bilinen bazı yöntemler gümüşlere zarar verebilir. Sigara, diş macunu, karbonat, deterjan gibi en fazla bilinen ve yaygın olarak kullanılan parlatma yöntemleri zarar verir.

gumusler nasil parlatilir 3

Bu yazımızda gümüşlere zarar vermeden partlama ve temizleme yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Kararan Gümüşler Nasıl Parlar?

Gümüş yüzükleri, kolyeleri daha ziyade genel tabir ile gümüş takıları, gümüş yemek takımları ve diğer tüm gümüş malzemeleri parlatmak adına bir çok yöntem olmak ile beraber sadece gümüşlere zarar vermeyecek ya da diğer yöntemler ile oranlara daha az zarar verebilecek ve yaygın olarak kullanılan gümüş yöntemlerini yazacağız. Bu yöntemleri denemenizde yarar var.

gumusler nasil parlatilir

Ketçap İle Gümüş Parlatma

Aslında biraz farklı bir yöntem. Ketçap ile gümüş parlatma ne alaka diyor olabilirsiniz ancak etkisini görünce şaşırabilirsiniz. Parlatmak istemiş olduğunuz gümüş malzemenin üzerini tamamıyla kaplayacak bir biçimde ketçap sıkarak kaplayınız.

Yaklaşık olarak on beş ya da yirmi dakika bir beklemenin sonrasında bol su ile yıkayarak kuruladıktan sonra yumuşak bir bez yardımı ile kurulama işlemine geçebilirsiniz.

gumusler nasil parlatilir 6

Saf Alkol İle Gümüş Parlatma

Kapaklı bir kap içerisinde parlatmak istemiş olduğunuz gümüş eşyalarınızı koyun ve gümüşlerin üzerini kaplayacak bir biçimde saf alkol doldurduktan sonra kapağını kapatın. Ortalama olarak bir saat beklemenin sonrasında gümüşleri kaptan çıkararak testere talaşının içerisinde koyarak kurumaya bırakabilirsiniz.

Az miktarda testere talaşını marangozlardan ücretsiz bir şekilde temin edebilirsiniz.

gumusler nasil parlatilir 5

Limon ve Tuz İle Gümüş Parlatma

Bir kabın içerisinde gümüşlerin tüm yüzeylerine temas edebilecek kadar su ile doldurun. Daha sora bu suyun içerisinde iki yemek kaşığı kadar limon suyu ve bir yemek kaşığı kadar su ilave ederek iyi bir şekilde karıştırın.

Hazırlamış olduğunuz bu karışımın içerisine gümüşleri koyarak ortalama bir saatlik bekleme sonrasında bol su ile yıkadıktan sonra kurulayın.

gumusler nasil parlatilir 2

Limonlu Soda İle Gümüş Parlatma

Bir kap içerisinde koyduğunuz gümüş malzemelerin üzerini kaplayacak bir biçimde limonlu soda ile doldurunuz. Ortalama olarak on dakikalık bir beklemenin sonrasında gümüşleri çıkartarak saf su ile yıkadıktan sonra kurulayın.

 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu