Yaşam

Kara Mürver Nedir?

Kara Mürver Faydaları

instagram takipçi hilesi

mürver 1

Kara mürver terleme çayı ve patlangıç, gibi isimlerle de bilinmektedir. Hanımeligiller ailesinden bir bitkidir. Balgam ve idrar söktürücü özelliği olan ve  göğsü yumuşatarak üst solunum yolları enfeksiyonu, tedavisinde de destekleyici olmaktadır. Halk arasında daha çok kara mürver olarak bilinir. Ülkemizde yetişen mürver oldukça faydası olan bir bitkidir. Bitkinin yapraklarının zehirli olduğu bilinir. Bitkinin kullanımından önce doktora danışmakta fayda vardır.

Mürver bitkisi müshil etkisinde olan bir bitkidir. Özünün de şarapları renklendirici özelliği bulunmaktadır. Kilo vermede yardımcı olan ve anne sütünü artırıcı etkisi bilinen ve sağlık açısından faydaları olan bitkinin bilinmesi gereken başka yararları da bulunmaktadır. Çiçek kısımları ve yapraklarının müshil etkisi bulunduğundan müshil olarak ta faydalanılmaktadır. Mürver bitkisinin sarı ve beyazımsı olan çiçeklerinin kırmızı,siyah ve beyaz üzüme benzeyen yapısı ile güzel kokan bir çiçektir.

Mürver bitkisi aktarlarda kurutulmuş şekilde satılmaktadır. Çay şeklinde hazırlayarak tüketebileceğiniz mürver kaynatılmış su içerisine atılıp 10 dakika atılıp demlenir.Kış ayında soğuk algınlığına karşı kullanabileceğiniz bitki çayının bağışıklık sistemini güçlendirmesi sayesinde kış boyunca grip, nezle gibi şikayetlerden korunmanız mümkündür.

murver bitkisi hakkinda bilgi 1024x597

Mürver Bitkisinin Faydaları

 • Modern tıbbın yanında bilindiği gibi alternatif tıptan da yararlanılmaktadır.
 • Soğuk algınlıkları için birebir olan mürver doğal bir şifa kaynağıdır.
 • Mürver çayının ayrıca idrar söktürücü yanı da bulunmakta idrar yolları hastalıklarında da çayı oldukça faydalıdır.
 • Zararlı toksinleri vücuttan atan çay vücuda direnç kazandırır.
 • Cildi yumuşatıcı etkisi bulunan mürver balgam söktürücü özelliktedir.
 • Kabuğunun kaynatılıp içilmesi ile kusturucu etkisi görülür.
 • Kabızlık sorunu için birebirdir.
 • Yara iyileştirici özelliği bulunan mürver cildin yumuşamasına yardımcı olur..

Mürver’in Yan Etkileri Nelerdir?

Mürver’in kullanımında mutlaka yeterli miktarda kullanılması önem taşır. Meyveleri zehir maddeleri ile yanlış kullanım sonucu yan etki ve zarar verebilir. Günlük olarak 2 bardaktan fazla tüketilmesi sakıncalıdır.

Hamilelerde Ve Emziren Kadınlarda Kullanımı

Güçlü etkisi ile dikkatli bir şekilde kullanılması gereken mürver bitkisinin hamilelerde kullanılmaması daha doğru olur. Doktor kontrolünde bitkinin gerek görüldüğü durumlarda kullanılması gerekir. Anne sütünü artırdığı bilinen bitkinin doğru oranda kullanımı gerekmektedir.

kara mürver bitkisinin faydaları

Mürver Bitkisini Kullanmaması Gereken Kişiler

 • Bitkinin bazı rahatsızlıkları olan kişilerce kullanılması sakıncalı olur.
 • İlaç kullananlar, şeker ve tansiyon problemi olanlar,mide rahatsızlığı olanlar tarafından kullanılması sakıncalıdır.
 • İdrar sökücü etkisi oldukça yüksek olan kişiler bu bitkiyi kullanmamalıdır.

Herhangi bir rahatsızlığı olanların doktora danışmadan mürver kullanmalı sakıncalı olabilir. Yararları olan bu bitkinin yan etkilerinin de olabileceği unutulmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu