Yaşam

Kanaviçe Yeni Başlayan Rehberi

instagram takipçi hilesi

Kanaviçe yapmaya başlamadan önce sizler adına hazırlamış olduğumuz işinizi kolaylaştırabilecek ipuçlarına göz atmanıza fayda var.

kanavice yeni baslayan rehberi 3

Kanaviçe ile birbirinden farklı, güzel desenler yaratabilir ve evinizin dekorasyonuna hem hoş hem de romantik bir hava katabilirsiniz.

Çarpı işi ya da etamin işi olarak da bilinen kanaviçenin yapımı oldukça basittir, fakat büyük bir deseni küçük küçük kareleri dokuyarak elde ettiğiniz için fazla zamanınızı alır ve bu yüzden de sabırlı olmanız gereklidir.

Şimdi işe başlamanın zamanı! Kanaviçe yapmaya yeni başlayacaksanız, ihtiyacınız olan bütün tüyolar karşınızda.

Kanaviçe Yeni Başlayan Rehberi

kanavice yeni baslayan rehberi 4

İlk İş Kumaş

Kanaviçeyi diğer el işlerinden ayıran en büyük özellik üstüne yapılmış olduğu kumaştır. Çıkaracağınız deseni küçük karelere bölüyormuş gibi hayal etmeniz gerekemekte. Bu yüzden etamin gibi sayılabilir kumaşlar ya da kanaviçe bezi kullanmanız gerekmektedir.

Kasnak Kullanmak İşinizi Kolaylaştırır

Deseni doğru çıkarmanız, çarpı işini doğru bir biçimde yapabilmeniz ve kumaştaki herhangi bir kaymayı önleyebilmeniz adına kasnak kullanmanızda yarar var. Kasnağın arasına sıkıştırmış olduğunuz kumaş gergin olur ve rahatça işleme yapmanıza olanak sağlar.

kanavice yeni baslayan rehberi

Kanaviçe İğnesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Normal dikiş iğlerine oranla daha yuvarlak uçlu ve daha az sivri olan kanaviçe iğneleri ise seçtiğiniz kumaşın türüne seçmenizde yarar var.

İplik Seçimi

İplik seçimi de oldukça önemli bir konu. İlk olarak hangi deseni çıkaracak olduğunuzu ve hangi renklere ihtiyacınız olacağını belirlemeniz gerekmekte. Kanaviçe için genelde muline nakış ipliği verilen altı kattan oluşan iplikler kullanılmakta. Piyasa pantone kataloglarında gördüğünüz her rengin karşılığını bulabileceğiniz kadar zengin bir renk skalası bulunmakta.

kanavice yeni baslayan rehberi 5

Kanaviçeye Nereden Başlanmalı?

Aslında kanaviçe yapmaya her dersen başlayabilirsiz, fakat bu işin ustaları her zaman ortadan başlamanızı önermekte. Bu sayede herhangi bir kaymayı ya da yanlış sayarak desenin şeklini bozmayı önlemeniz daha basit.

İşleme Anında

Eğer kanaviçeye yeni başlıyorsanız, çok fazla renk içeren karmaşık desenler yerine daha az renk kullanılan modelleri tercih etmenizde yarar var. Böylelikle pratik yapabilir ve elinize de alışmaya başlar. Ayıca işleme sırasında farklı renklere geçiş yapmanız gerekiyor ise, önce aynı renkte olan yerleri yapmanızı, sonrasında ikinci renge geçmenizde fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu