Sağlıklı Yaşam

Kalp Pili Nedir? Ne İşe Yarar? Riskleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kalp pili, elektriksel uyarıları kullanarak sağlıklı bir kalp atışını sürdürmeye yardımcı olan küçük bir elektronik cihazdır. Bir pil ve uçlardan oluşur. Cildinizin altında göğsünüzün sol ya da sağ tarafında konulur. Kalp pilleri, kalbinizin normal bir hızda atmasına yardımcı olmak için kalbinize elektrik sinyalleri gönderir.

kalp pili

Bir İnsan Neden Kalp Piline İhtiyaç Duyar?

Kalp atışınız çok hızlı, çok yavaş ya da düzensiz halde ise, aritmi olarak bilinen bir bozukluk varsa doktorunuz bir kalp pili takılmasını isteyecektir. Her aritmi durumunda istenmeyebilir. Doktorunuz buna yapılan tetkikler sonucunda karar vermektedir.

Aritmilerin aşağıdakiler dahil birçok nedeni vardır;

  • Doğal yaşlanma süreci
  • Kalıtsal ya da genetik nedenler
  • Kalp krizi, kalp kapakçığı ya da kalp kası problemleri

kalp pili

Kalp Pili Kullanmanın Riskleri Nelerdir?

Kalp pilini kullanmayı kabul etmeden önce doktorunuz riskler hakkında size daha detaylı bir bilgilendirme yapacaktır. Ciddi riskler nadir olmakla beraber, bazı riskler meydana gelebilir. Doktorunuz ameliyattan önce sizden bir onay formu imzalamanızı da isteyebilir.

Bu prosedür için en yaygın risk, kalp pili bölgesinde morarma ya da şişliktir.

Kalp pilinin takılmasından sonra ortaya çıkan daha az yaygın riskler şunlardır;

  • Kalp pili jeneratörünün ya da elektrot tellerinin hareketi
  • Enfeksiyon
  • Kanama ya da kan pıhtıları
  • Kalp pilinin uçlarından kaynaklanan damar ya da kalp kapakçığı hasarı
  • İlaçlara alerjik reaksiyon
  • Kalp krizi ve felç

Bu prosedürde ölüm oldukça nadirdir. Pillerin zamanında değiştirilmesi gerekmektedir.

Kalp Pili Takıldıktan Sonra Ne Olur?

Ameliyatınız bittiğinde, gözlem altında olmak için yoğun bakıma ya da dinlenmek için servise götürüleceksiniz. Hassas ya da ağrılı olabilirsiniz. Ameliyat yerinde biraz morarma olabilir. Bu durum birkaç hafta sonra kendiliğinden geçer. Çoğu durumda 24 ila 48 saat içinde eve dönersiniz.

Ameliyatınızdan sonra doktorunuzun ilaçlar ve önerilen yaşam tarzı değişiklikleri hakkındaki tavsiyelerine uymanız önemlidir. Kalp pilini taktırdıktan sonraki bilgiler ve yönergeleri doğru uygulamak oldukça önemlidir.

Ayrıca, ameliyattan sonra herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuza başvurmalısınız. İşlemden sonra bir kalp pili kliniğinde düzenli olarak takip etmeniz gerekecektir. Doktorunuz size ne zaman gelmeniz gerektiğini kontrollerin nasıl olacağını ve cihazı nasıl kullanmanız gerektiğini detaylıca anlatacaktır.

kalp pili

Kalp Pilleri ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu