Beslenme ve Diyet

Kalbe İyi Gelen 12 Yiyecek

instagram takipçi hilesi

Kalbe İyi Gelen 12 Yiyecek..! Etrafımızda yer alan besinler insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Her besinin insan sağlığı için farklı farklı faydaları vardır. Bu yazımızda da sizlere kalbe iyi gelen besinlerden bahsedeceğiz. Aşağıda yer alan yiyeceklerin bazılarını zaten günlük hayatımızda da tüketiyoruz.

kalbe iyi gelen yiyecekler 3

Kalbe İyi Gelen 12 Yiyecek

1) Zeytinyağı

Zeytinyağı, tüketimi aslında kalbe iyi gelen, mevcut en sağlıklı yağlardan biridir. Diyetinizin düzenli bir parçası olarak zeytinyağına sahip olmak, vücuttaki kötü kolesterolü ve iyonu düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca zeytinyağı, kalbe iyi gelen ve antioksidanlarla dolu tekli doymamış yağlar içerir.

Sızma zeytinyağı, polifenoller içerir. Sağlık açısından daha da fazla fayda sağlar. Salatanıza sos olarak o sağlıksız yüksek kalorili soslar yerine biraz zeytinyağı damlatmanız daha faydalıdır.

2) Yulaf

Yulaf, kahvaltı için mevcut en sağlıklı seçeneklerden bir tanesidir. Sadece kendinizi tok ve enerjik hissettirmekle kalmaz. Aynı zamanda kalbiniz için de harikadırlar. Yulaf, vücutta kolesterol seviyelerini, özellikle kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olan çözünür bir lif olan beta glukan içerir.

3) Tam Tahıllar

Buğday, arpa, darı, bakliyat ve  fasulye gibi tam tahıllar, doğal lif ve vitamin sağladıkları için kalbe iyi gelir. E vitamini, demir, magnezyum ve bir dizi antioksidan içerirler. Tam tahılların düzenli tüketimi de kan basıncını düşürür.

4) Soya Proteini

Soya esasen soya fasulyesidir. Ayrıca bugün piyasada soya ürünleri ve soya kıyması şeklinde kolayca bulunurlar. Soya, yağ oranı yüksek, kötü kolesterolü ve kalp için çok kötü olan doymuş yağları artıran kırmızı etler için mükemmel bir sağlıklı alternatiftir.

kalbe iyi gelen yiyecekler 2

5) Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, marul, kereviz ve turp yaprağı gibi yeşil yapraklı sebzeler sağlıklıdır. Kalp hastalıkları ve kanser riskini de azalttığı bilinmektedir. Bunun nedeni, yağları, kalorileri ve diyet lifi bakımından yüksek olmalarıdır. Ayrıca folik asit, magnezyum, kalsiyum, potasyum gibi vitaminler içerirler. Bu mineraller kalbin optimum çalışması için faydalıdır.

6) Bitter Çikolata

Kakao oranı en az %70 olan siyah çikolatalar kalp sağlığı için oldukça faydalı bir tatlı seçeneğidir. Bunun nedeni biyoaktif bileşiklerdir. Aynı zamanda içinde yer alan Polifenoller kan basıncını dengeler.

7) Badem

Badem, ölçülü olarak yenildiğinde vücuttaki kolesterol seviyelerini ve kalp hastalıklarını düşürdüğü bilinmektedir. Ayrıca B17, E vitamini ve magnezyum, demir, çinko gibi mineraller içerirler ve iyi bir tekli doymamış yağ kaynağıdırlar.

8) Domates

Domates iyi bir vitamin kaynağıdır ve kan temizleyici görevi görür. Düzenli domates tüketiminin kalp hastalıkları riskini azalttığı bilinmektedir. Domateslerde bulunan K vitamini, kanama oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

9) Elmalar

Günde bir elma yemek, ateş düşürücü özelliklere sahip bir fotokimyasal olan guersetin içerdiğinden kesinlikle doktoru uzak tutacaktır. Ayrıca kan pıhtılarının önlenmesine yardımcı olur. Kahvaltıda elmaları mısır gevreği ile birlikte tüketebilir ya da aç olduğunuzda kızarmış cips yerine aperatif olarak yiyebilirsiniz.

10) Keten Tohumu

Keten tohumu, omega-3, yağ asidi, biyoaktif bileşikler ve lif içerdiği için kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Ezilmiş şekilde kullandığınız zaman daha iyi olacaktır.

kalbe iyi gelen yiyecekler 1

11) Kırmızı Şarap

Hem yerli hem de yabancı kaynakları araştırdığım bazı yerlerde kırmızı şarap karşıma çıktı. Buna gerçekten bende şaşırdım. Fakat daha sonra aklıma biz Türklerin bildiği rakının diş ağrısına biranın da böbrek hastalıklarına iyi geldiği geldi. Bunlar aklıma geldikten sonra da kırmızı şarabın kalp sağlığına iyi gelebileceğini düşündüm ve listeye eklemek istedim.

Sarhoş olacak kadar değil, ölçülü içildiğinde, resveratrol adı verilen güçlü bir antioksidan içerdiğinden kalbe çok iyi gelebilir. Ayrıca kırmızı şarapta flavanoidler bulunur. Şeker oranı yüksek diğer sert alkollü içecekleri tüketmek yerine ölçülü olarak kırmızı şarap için. Pahalı bir ürün olduğu için diğer seçeneklere yönelmek daha mantıklı bir seçim olacaktır.

12) Avakado

Zeytinyağına benzer olarak tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan bir besin olan avakado, hem kan basıncını dengeler hem de kolestrolü düşürmeye yardımcı olur.

Kalbe İyi Gelen 12 Yiyecek ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu