Sağlıklı Yaşam

Kakule Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kendisi küçük ama etkileri büyük olan kakulenin adını daha önce duydunuz mu? Bir baharat çeşidi olan kakulenin sağlığımız için pek çok faydası vardır. Eğer daha önce hiç duymadıysanız yazımızı mutlaka okumalısınız. Kim bilir belki de derdinizin dermanı bu baharattadır.

Doğanın o kadar çok güzelliği var ki şöyle bir durup düşününce hayran olmamak mümkün değil. Bugün biz de sizler için bu güzelliklerden birine değindik. Adını sıkça duymadığınız bu bitkinin bilinmeyen pek çok faydası var.

Yazımızın konusu bu güzel bitkinin adı kakule. Bugüne kadar kendisine gereken değerin verilmediğini düşünüyoruz. Fakat faydalarını öğrendikten sonra durumun değişeceğine eminiz.

Çünkü kakule bütün ilaçları çöpe attıracak kadar faydalı bir bitkidir. Çayı da yapılabilen bu bitkilerin faydaları ise yazımızın devamında.

SAĞLIK AÇISINDAN OLDUKÇA FAYDALIDIR 

Kakule en başta Hindistan olmak üzere Nepal, Malezya gibi ülkelerde yaygın olarak yetişen bir bitkidir. Sağlığımıza pek çok faydası bulunan kakule, pek çok yemek, hamur işi, çay ve hatta kahvelere bile lezzet verici olarak eklenmektedir.

ZENCEFİLGİLLER AİLESİNE AİT BİR BİTKİDİR 

Kakule, zencefilgiller ailesine ait bir bitki çeşididir. Ülkemizde yetişmeyen bu bitkinin Elettaria cardamomum türü düzenli olarak yurtdışından ülkemize ithal edilmektedir.

kakule tum ilaclari cope attirir

SİNİR VE STRESİN ATILMASINA YARDIMCI OLMAKTADIR 

Kakulenin en önemli faydalarından bir tanesi de sakinleştirici özelliğinin olmasıdır. Özellikle depresyon, kaygı, panik atak gibi sıkıntıları olan kişiler bu durumlarla baş etmek için kakuleden destek alabilirler.

Yatmadan önce içeceğiniz bir fincan kakule çayı vücudun rahatlatarak sinir ve stresin atılmasına yardımcı olmaktadır. Ancak düzenli olarak antidepresan benzeri ilaçlar kullanıyorsanız kakule kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorlarınızdan bilgi almalısınız.

MİDE ASİDİNİ DÜZENLEMEKTEDİR 

Kakule çayının bir diğer önemli faydası da sindirim sistemi sorunlarının giderilmesine yardımcı olmasıdır. Özellikle mide asidini düzenleyerek sindirim sistemini kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda mide ve bağırsaklarda gaz problemi yaşıyorsanız kakuleden faydalanabilirsiniz.

kakulenin faydalari nelerdir

AĞIZ SAĞLIĞINI KORUMAYA YARDIMCI OLMAKTADIR 

Kakule, ağız sağlığı için de oldukça önemlidir. Diş ve diş eti sorunlarınız varsa kakule bunları gidermekte size yardımcı olabilir. Kakule sayesinde ağzınızdaki mikroplar azalır ve diş eti kanamaları ve ağız kokusu gibi sorunları azaltmaktadır.

Kakule tohumlarını sıcak suda bekletip demleyerek hazırlayacağınız su ile gargara yapmak nefesi rahatlatır ve ağız sağlığını korumaya yardımcı olur.

EN İYİ AFRODİZYAKLARDANDIR 

Kakule bitkisi, afrodizyak özelliği olan bir bitkidir. Cinsel isteği en üst seviyeye çıkararak cinsel işlev bozuklarının giderilmesine yardımcı olur.

KAKULE ÇAYI NASIL HAZIRLANIR? 

Kakuleyi çay olarak da tüketebilirsiniz. Bir tatlı kaşığı kakule tohumunu bir su bardağı kaynamış suya ekleyin. Ağzını kapatıp, 10 dakika boyunca demlenmeye bırakın.

Süzüldükten sonra tatlandırmak isterseniz içine bir çay kaşığı kadar bal ilave edip sıcakken tüketmelisiniz. Kakuleyi diğer bitki çaylarınız ekleyerek onları da lezzetlendirebilirsiniz.

 

 

Kaynak
elmaelma.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu