Beslenme ve Diyet

Kaktüs Meyvesinin Faydaları Nedir?

instagram takipçi hilesi

Son yıllarda çok sık karşımıza çıkan antioksidan deposu Kaktüs meyvesi faydalı bir incir türüdür. Birçok farklı isme de sahip olan bu şifalı meyve ülkemizde de yetiştiğinden artık her yerde kendisini görmeye başladık. Peki ilgi çekici bir görünüme sahip olan kaktüs meyvesinin faydaları nedir, gelin birlikte öğrenelim!

kaktus meyvesi

Kaktüs Meyvesi Nedir?

Kaktüs meyvesi, İbni Sina’nın yıllar boyunca birçok meyveden daha besleyici olduğunu belirttiği şifalı bir incir türü olduğu bilinmektedir. Kaktüs meyvesi, kaktüsgiller familyasından gelen Opuntia cinsinden sıcak iklimlere sahip olan bölgelerde yetişmeye elverişli bir meyvedir. Bu sebeple Türkiye’de de Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişmektedir. Anavatanı ise Güney Amerika’dan Meksika ülkesidir. Dikenli incir, Frenk yemişi ve Hint inciri gibi birçok farklı isimle de anılmaktadır.

5–10 cm uzunluğunda olan üzerinde çok sayıda diken bulunan kırmızı, turuncu ve sarı renklerde kabuklu etli bir meyvedir.

kaktus meyvesi

En bilinen şifalı özelliğinin antioksidan etkisi olmasıyla bu meyve son dönemde oldukça popüler olarak ilgi çekmeye başlamıştır. Antioksidan özelliğinin yanı sıra birçok faydası bulunan kaktüs meyvesinin tadı tatlı ve suludur.

Kaktüs Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Güçlü Bir Antioksidandır

Kaktüs meyvesinde bol miktarda C vitamini bulunduğundan en güçlü antioksidan özelliğe sahip meyvelerden birisi olurlar. Vücutta bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığa yakalanma riskini azaltmaya yardım eder. Grip, Nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların en kolay şekilde atlatılmasını sağlar. Aynı zamanda glisemik indeksi düşük besinlerden biri olduğu için uzun süre tok tutarak kilo vermeye yardımcı olur.

Cilt İçin En Büyük Güçlendiricilerdendir

Kaktüs meyvesi en cilt dostu besinlerden birisidir. Kırışıklar için doğal bir mucize olan bu meyve cildin yaşlanmasını önleyerek cilde canlı ve parlak bir görünüm kazandırmaktadır. Ayrıca gözaltı şişliklerini giderilmeye yardımcı olur. Cildin yanı sıra saç bakımında da etkili olan kaktüs meyvesi saçın kökünü ve tellerini güçlendirmektedir.

kaktus meyvesi

Afrodizyak Etkisi Bulunur

Kaktüs meyvesi bazı bölgelerde afrodizyak etkisinden dolayı cinsel gücü arttıran ilaç olarak kullanılmaktadır.

Şişkinlikle Alakalı Birçok Probleme İyi Gelir

Kaktüs meyvesinin bir diğer büyük faydaları arasında ise bağırsak dostu olması gelmektedir. Düzenli meyve olarak tüketildiğinde bağırsak fonksiyonlarını düzenleyerek kabızlık ve şişkinlik gibi birçok sindirim sorununa çözüm olur. Mide ve bağırsak hastalıkların yakalanma riskini düşürür.

Kaktüs Meyvesi Nasıl Tüketilir?

Dikenli incir adından da anlaşılacağı üzere kabuğu dikenli bir meyve olan kaktüs meyvesi kabuk kısmı soyularak yenilmektedir. Saymakla bitmeyen faydası olmasına rağmen her şeyin fazlası zarar olabileceği gibi bu meyveninde günde 2-3 adetten fazlasının tüketilmesi önerilmemektedir.

Kaktüs Meyvesi Hakkında ilgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu