Yaşam

Kahvenin Faydaları ve Zararları?

Kahvenin 12 Faydası

instagram takipçi hilesi

Kahve milli kültürümüzde çok önemli bir konuma sahiptir. Osmanlı Devleti döneminden gelen motifli cezveler, kahve fincanları ve fal baktırmak gibi ince detaylar ile kahve zaman içerisinde Türk milletinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Kahve her ne kadar çoğu kişi tarafından zararlı içerikler kategorisine yerleştirilmiş olsa da uzmanlar günde 1 fincan kahve içmenin vücut sağlına çok iyi geldiğini söylemektedirler. Kahvenin insan vücuduna faydaları çok ancak gün içerisinde çok fazla tüketilmesi halinde sağlığınıza zararları dokunabilir. Bu sebeple, kararlı ölçülerde (günde 3 fincan ideal bir tüketimdir) tüketmenizi tavsiye ediyoruz. İşte kahvenin faydaları ve zararları...

pexels photo 2004 x 1501

Kahve genellikle özel günlerimizde misafirlerimize ikram ettiğimiz bir içeceğimiz. Ancak son birkaç yıldır tüketilme nedenine baktığımızda daha çok yoğun iş mesaisinin ve okul, sınav temposunun yermiş olduğu yorgunluğu üzerimizden bir nebzede olsa atmak için tüketiyoruz. Kahveyi sadece biz değil tüm dünya oldukça fazla tüketiyor. Öyle ki kahve, dünyada petrolden sonra ticaretinin en çok yapıldığı ürün olarak ikinci sırada geliyor.

Kahvenin Faydaları

1. Uykunuzu Açar

Gün içerisinde temponuzu düşürecek birçok neden var. Uykusuzluk, yoğun çalışma temposu, yemiş olduğunuz ağır bir yemek ve stres bunların başında gelen nedenler en önemlileri. Kahve, içerisinde bulundurduğu kafein oranının yüksek olmasından ötürü, gün içerisinde yaşadığımız bu enerji düşüklüğüne bulmuş olduğumuz pratik çözümlerin başında geliyor. Beyinden salgılanan adenozin reseptörleri, zaman içerisinde vücudumuza yorgunluk hissi yaratmaya ve sinir sistemini durgunlaştırmaya başlıyor. Kahvenin içerisinde yer alan kafein de bu reseptörleri engelleyerek, vücudu harekete ve çalışmaya hazır hale getiriyor.

2. Zayıflatır

Kahvenin içerisinde yoğun olarak yer alan kafein, metabolizmayı hızlandırıp kişiye enerji sağlandığından ötürü insan vücudundan bulunan yağ stoklarını enerjiye çevirmesine ve böylece kişinin gün içerisinde kalori yakmasına sebep oluyor. Ancak kahvenin vücudunuzda azda olsa kilo kaybına neden olmasını istiyorsanız, kahvenizi sade/şekersiz olarak içmeniz gerekmektedir.

pexels photo 374885 1891 x 1261

3. Alzheimer’dan Koruyor

Kahvenin en önemli yararlarından birinin de zihni açması olduğunu belirtmiştik. Yapılan araştırmalara göre, kahve içmenin beyne daha uzun süreli yararları var. Alzheimer, ileri ki yaşlarda olan insanlarda ortaya çıkan ve kişinin beyin hücrelerinin zaman içerisinde harap olması ile hareket ve zihin kabiliyetini zaman içerisinde kaybetmesidir. Düzenli bir şekilde kahve tüketmenin uzun vadede bu tür hastalıklara yakalanma olasılığını düşürdüğü, yapılan uzun araştırmalar sonucu elde edilen verilerdir.

4. Diyabeti Önlemede Yardımcı

Yapılan bazı araştırmalara görme, kahve tüketimi diyabeti yani şeker hastalığının ortaya çıkmasını ve ilerlemesini engelleyebilecek faydaları olduğunu söylüyor. Belirli aralıklarda düzenli olarak kahve tüketen kişilerin şeker hastalığına daha az yakalandığı tespit edilen bir durum. Ancak buradaki engelleyici madde kafein değil. Kafein içermeyen kahvelerde, kafein içeren kahveler kadar şeker hastalığının önlenmesine yardımcı olduğu görülmüştür. Buradaki hastalığı engelleyen madde klorojenik asit olduğu söylenmektedir.

pexels photo 414551 2624 x 1750

Diğer faydaları ise ;

5. Yoğun stresi azaltır
6. Antioksidan destek sağlıyor
7. Belleği güçlendiriyor
8. Safra taşlarını önlüyor
9. Karaciğeri yağlamadan koruyor
10. Algılamayı ve odaklanmayı kolaylaştırıyor
11. Sık migren atağı geçirenlerde beyin damarlarında kasılma yaptığı için migren atağını önleyebiliyor.
12. Depresyona girme riskini azaltıyor. 

Günde 3 fincan ve yemekten 1 saat sonra tüketilmesi konusunda uzmanların uyarı bulunmaktadır. Kahveyi aç karnına tüketmeyin. 

Kahvenin Zararları

Kafein vücudu uyaran bir maddedir. Kahvede de çok fazla oranda kafein bulunması, aşırı kahve içildiği takdirde insan vücuduna bazı zararları dokunmaktadır. Bu zararları ise şöyle;

  1. Çok tüketilmesi içerisinde ki içerdiği kafeinden dolayı bağımlılığa neden olur.
  2. Uykusuzluk sorununa yol açabilmektedir.
  3. Kahvenin fazla miktarda tüketilmesi gerginlik sinirlilik hallerine neden olabilmektedir.
  4. Konsantrasyon bozukluğu ve aşırı derecede baş ağrısı.
  5. Vücudunuzda bulunan demir ve çinko minerallerinin emilimini zaman içerisinde azaltmaktadır.
  6. Aşırı tüketilmesi dişlerin sararmasına neden olur.

Kahvenin Faydaları ve Zararları ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu