Yaşam

Kahve Unu Nedir? Kahve Unu Nerede Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

Fark etmişsinizdir, uzun yıllardır mutfaklarda kullandığınız malzemelerin yerine geçebilecek birçok alternatif malzeme çıkmaya başladı son dönemlerde. Bunlardan birisi de kahve unu.

kahve unu nedir 5

Buğday unundan daha faydalı olduğu bilindiği için tercih edilen fındık, badem gibi yiyeceklerden yapılan unlar, aynı şekilde inek sütü yerine tercih edilebilen badem ve soya sütleri uzun bir süredir biliniyor olsa bile yakın zamanlarda daha fazla popüler hale geldi.

Evet az önce yanlış okumadınız, kahveden yapılan bir un türünden bahsediyoruz. Üstelik kendisi, dünyada süper besin olarak bilinen besinler arasında yerini almaya başladı bile.

kahve unu nedir 3

Kahve Unu Nedir?

Kahve unu, kırmızı minik taneler halinde olan kahve meyvesinin çekirdeği çıkartıldıktan sonra arta kalan kısmından yapılmakta. Bu sebep ile kahve çekirdeğinin kavrulup çekilmesi ile ortaya çıkan toz kıvamında ki kahveden farklı bir ürün elde edilmiş olmakta.

Bu sayede hem kahve meyvesinin bütün her yeri değerlendirilirken israfın ve çevre kirliliğinin de önüne geçilmiş oluyor, hem de ortaya zengin içeriğe sahip alternatif bir un çıkarılmış oluyor. Çünkü bugüne kadar kahve meyvesinin çekirdekleri çıkartıldıktan sonra arta kalan kısımlar çürümesi için bırakılıyordu ve bu durum da havaya zararlı gazların karışmasına neden oluyordu.

kahve unu nedir
Kahve Unundan Yapılmış Kek

Tahmin edilenin aksine içerisinde yüksek oranda kafein barındırmayan kahve unu, özellikle de içerisinde bol miktarda besin lifi bulundurduğundan dolayı rağbet görmeye başladı.

Bu özel unun içerisinde besin liflerine ek olarak bolca demir, potasyum ve protein olduğu da biliniyor. Güçlü antioksidan özelliği göstermiş olduğu iddia edilen kahve unu, tüm bu özellikleri yüzünden de diğer birçok un türünden besin değerleri açısından daha değerli görülmekte.

kahve unu nedir 4

Kahve Unu Nasıl Kullanılıyor?

Kahve ununun nasıl yapılmış olduğunu ve içerisinde ne gibi maddeler olduğu öğrenmiş olduğumuza göre, gelelim en fazla merak edilen diğer bir konuya, kahve unu nasıl kullanılmakta?

Kahve unu, tıpkı diğer unlar gibi kurabiye, poğaça, kek ve hatta ekmek yapımında bile kullanılmakta. Dileyenler içine bildiğimiz diğer unlardan da karıştırabilmekte.

Kahve unu ile yapılan yiyeceklerin tadı nasıl oluyor diye merak edenler için şu bilgiyi verelim, kahve ununun kahveye benzer ancak çok daha hafif bir aromaya sahip olduğu söylenmekte.

Kahve Unundan Yapılan Ekmek 👇🏽

https://www.instagram.com/p/9ej2c-Qr0n/?taken-by=coffeeflourlab

Kaynak
coffeflourtheweek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu