Yerli Erkek Ünlüler

Kadir Topbaş Kimdir?

instagram takipçi hilesi

kadir topbas 1
Tam adı: Kadir Topbaş
Doğum tarihi: 8 Ocak 1945
Doğum yeri: Yusufeli, Artvin
Boyu: 1,6 m
Burcu: Oğlak
Ailesi: Esma Topbaş (Annesi), Hüseyin Topbaş (Babası), Ahmet Topbaş, Mustafa Topbaş, Mehmet Topbaş (Kardeşleri)
Eşi: Özleyiş Topbaş
Çocuk (ları): Kübra Kavurmacı, Mustafa Ömer Topbaş, Hüseyin Topbaş
Mesleği: Mimar, Politikacı
Aktif Yılları: 1970’li yıllardan bu yana
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi twitter-hesabi

Hakkında

Kadir Topbaş Kimdir? Kadir Topbaş, mimar ve politikacıdır. 1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanı seçilmiştir. 2004 ve 2017 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini icra etmiştir.

Kadir Topbaş, 8 Ocak 1945 tarihinde Artvin’in Yusufeli ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Annesinin adı Esma Topbaş, babasının adı ise Hüseyin Topbaş‘tır. Ahmet, Mehmet ve Mustafa isimlerinde üç kardeşi vardır.

İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamlamıştır. 1971 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü, 1974 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü‘nden mezun olmuştur. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü‘nde Doktora yapmıştır. Ensar Vakfı kurucu üyeleri arasında yer almaktadır.

Milli Selamet Partisi (MSP)‘nin Beyoğlu İlçe Başkan Yardımcılığı‘nı yapmıştır. 1977 yılında Milli Selamet Partisi‘nden, 1987 yılında ise Refah Partisi‘nden 2 defa milletvekili adayı olmuştur. 2 Haziran 1996 tarihinde İstanbul Bakırköy İlçe Belediye Başkan Adayı olmuştur.

Kadir Topbaş, Recep Tayyip Erdoğan‘ın Belediye Başkanı olduğu zamanlarda fahri danışmanlık yapmıştır. Aynı zamanda Kültür Bakanlığı İstanbul 1. Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini de icra etmiştir. 1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanı olmuştur. 2004 yılında Ak Parti‘den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmuş ve seçilmiştir. Görevi 1 Nisan 2004 tarihinde Müfit Gürtuna‘dan devralmıştır.

2009 ve 2014 yılları arasında AKP‘den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştur. 22 Eylül 2017 günü İstanbul Belediye Başkanlığı’ndan istifa etmiştir. 25 Kasım 2020 günü koronavirüs testi pozitif çıkmıştı. 4 Aralık 2020 günü yoğun bakıma alındı.

Kadir Topbaş, 13 Şubat 2021 günü tedavi gördüğü hastanede koronavirüs sebebi ile hayatını kaybetmiştir. Topbaş, Özleyiş Topbaş ile evliydi. Bu evliliğinden Kübra Kavurmacı, Mustafa Ömer Topbaş ve Hüseyin Topbaş isimlerinde üç çocuğu dünyaya gelmiştir.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu