Kadın ve Erkek Beyni Ne Kadar Farklıdır?

instagram takipçi hilesi

kadın ve erkek beyni farklı mıdır

Kadınlar ve erkekler arasındaki farklar yüzyıllardır bütün toplumlarda tartışma konusu olmuştur. Bazı toplumlarda erkek egemen düşünce hakim olduğundan dolayı kadınlar her zaman erkeklerden daha geri planda tutulmaktadır.

Feminizim düşüncesinin hakim olduğu toplumlarda ise kadınlar özellikle mental açıdan erkeklerden daha üstün görülmektedir. Bunun yanında her iki cinste kişisel görüş olarak kendilerini karşı cinsten üstün görebilmektedirler.

Kadın erkek arasındaki üstünlük düşüncesi içinde bulunulan topluma ve yetişme tarzına göre farklılık gösterebilmektedir. Fakat işin bilimsel boyutuna bakacak olursak bilim alanında kabul edilen doğrular ve düşünceler daha çok bilimsel veriler üzerine kuruludur.

kadın ve erkek beyni farklı mı çalışır

Peki bizi oluşturan fiziksel ya da duygusal özelliklerimizi bir kenara bırakacak olursak karar verme mekanizmamızı çalıştıran, kararlarımızı, düşüncelerimizi, dünya görüşümüzü şekillendiren yani kısaca bizi biz yapan beynimizin gücü hakkında neler söyleyebiliriz?

Cinsiyet ayrımı yaparak bu konuya değinecek olursak kadın beyni mi daha üstündür yoksa erkek beyni mi ? Zeka cinsiyet kavramıyla bir arada değerlendirilebilecek bir kavram mıdır? Tüm bu sorulara bilimsel açıklamalarla cevap vermeye çalışacağız.

kadınlar mı daha zekidir yoksa erkekler mi 3

İndependent gazetesinde yer alan bir araştırmaya göre kadın beyniyle erkek beynini karşılaştırarak br üstünlük sonucuna ulaşmak mümkün değildir. Beyindeki sinir bağlantılarına bakıldığında erkeklerde ön-arka arası kadınlarda ise sağ ve sol loblar arasında dizildiği görülmektedir.

Sinir bağlantılarındaki gözlenebilir farklılıklar kişilerin ergenlik dönemlerinde görülebilmektedir.  13 yaşına kadar kadın ve erkek beyni arasında belirgin farklılıklar görülmezken 14-17 yaş arasında belirgin farklılıklar gözlenmeye başlmıştır.

Philadelphia’daki Pennsylvania Üniversitesi’nde Psikoloji Profesörü olarak yer alan Ragini Verma’nın düşüncesine göre kadınların ve erkeklerin bazı konularda birbirlerinden üstün olmasının sebebi beynimizdeki bu sinir bağlantıları arasındaki farklılıklardır.

kadın ve erkek beyni nasıl çalışır

Verma’ya göre kadınların sinir bağlantılarının sağ ve sol loblar arasında dizilmesi sağ taraftaki önsezi alanı ile sol taraftaki mantıksal düşünce alanında bulunması nedeniyle kadınlar bu alanlarda genel olarak baktığımızda erkeklerden daha üstündür. Aynı zamanda duygusal tepkilere bakacak olursak kadınlarda bu tepkiler hem sağ hem de sol lobdan verilmekteyken erkeklerde ise sadece sol lobdan sinyal veriliyor.

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre erkeklerin yön bulma, konumlandırma gibi konularda daha üstün olması, kadınların da öngörü, içgüdü, hafıza, empati ve duygusal zeka gibi konularda erkeklerden daha üstün oldukları gözlemlenmiştir. Bunun nedeninin ise beyindeki fiziksel farklılıklar olduğu görülmüştür.

Genel anlamda bakacak olursak kadınların beynine empatik erkeklerin beynine ise sistematik diyebiliriz. Fakat tüm bu farklılıklar bütün erkek ve kadınlarda böyle olacak diye bir şey söylemek de mümkün değildir.

kadın ve erkek beyni arasındaki farklılıklar

Kadın veya erkek beynindeki sinir bağlantılarının dizilimlerindeki anormallikler şizofreni, bipolar bozukluk, depresyon vb hastalıkların habercisidir. Doğal olarak kadın ve erkek beynindeki farklılıklardan dolayı bu hastalıkların tedavisinde de ayrı yöntemler uygulanmaktadır.

Son yapılan araştırma sonuçlarıma bakıldığında ise her ne kadar beyindeki dizilimler farklı olsa da kadın ve erkek beynini tamamen farklı kategorize etmek yanlış bir değerlendirme olacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=0b2PkddbUa8

Kaynak
fizikist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu