Yabancı Kadın Ünlüler

Jessica Alba Kimdir?

instagram takipçi hilesi

jessica_alba_12
Tam adı : Jessica Marie Alba / Jessica Alba
Doğum: 28 Nisan 1981
Doğum Yeri : Pomona, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri
Kökeni : Meksika,Fransa,Danimarka
Boy: 1,69 m
Ailesi : Mark Alba, Catherine Jensen
Eşi: Cash Warren (e. 2008)
Çocukları : Honor Marie Warren, Hayes Alba Warren, Haven Garner Warren
Mesleği : Oyuncu
Aktif yılları: 1994’den bu yana
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Jessica Alba kimdir? Jessica Marie Alba (d. 28 Nisan 1981), Altın Küre’ye aday gösterilmiş ABD’li oyuncu. Dark Angel, Günah Şehri, Fantastik Dörtlü ve Maviliklere Doğru, Good Luck Chuck gibi yapımlarda rol aldı. Maksim dergisinin Hot 100, Askmens.com sitesinin 99 En Fazla Beğenilen Kadın ve FHM’in 2007’de yaptığı Yeryüzündeki En Seksi Kadınlar listelerinde bir numara oldu. Oyunculuk kariyerinde birçok önemli ödül kazanmıştır .

Alba, Pomona-Kaliforniya’da doğdu. Annesi Catherine, Danimarka ve Fransız-Kanada kökenlidir. Babası Mark Alba ise anne ve babası Kaliforniya’da doğmasına rağmen Meksikalı’dır. Jessica Alba’nın anne ve babası henüz çok gençken evlendiler. Annesinin babası olan dedesi, Amerikan ordusunda denizcilik yapmış ve II. Dünya Savaşı’nda da Pasifik okyanusunda görev almıştır.

Alba, erkek kardeşi Joshua ile beraber büyükannesi ve dedesi tarafından büyütüldü. Kardeşi Joshua, Alba’nın rol aldığı Dark Angel adlı dizinin son bölümünde yer aldı. Jessica Alba on yedi yaşına kadar büyük annesi ve dedesinin yanında yaşadı. Babasının hava kuvvetlerinde olması nedeniyle aile birçok kere taşındı. Taşındıkları yerler arasında Mississippi ve Teksas gibi eyaletler vardır. Fakat yine en sonunda Kaliforniya’ya geri döndü.

Alba’nın ilk yılları hep hastalıklar ile sürdü. Çocukluk yıllarında iki kez akciğerlerinden, bir kez apandistinden ve bir kez de bademcikleinde oluşan bir kistten dolayı sorun yaşadı. Çocukken okuldaki diğer çocuklardan izole yaşadığını iddia etmesinin nedeni de çok sık hastaneye yatmasına bağlamaktadır. Bu yüzden de kimsenin onu arkadaş olarak tanıma fırsatı bulamadığını da eklemektedir.

Kariyerinin ilk yılları

Alba beş yaşında iken oyunculuğa ilgisini göstermeye başladı. İlk oyunculuk deneyimini on iki yaşında, bir oyunculuk ajansına kaydolmasından dokuz ay sonra yaşadı.

İlk film deneyinimini Gail adlı küçük bir rolle 1994 yapımı Camp Nowhere adlı film ile yaşadı.Önceleri bu filmde iki haftalık bir rol için düşünülse de, filmde yer alan aktrislerden birinin ayrılması üzerine iki ay kadar bu film setinde çalıştı.

Alba çocukken Nintendo ve J.C.Penney’in iki adet reklamında oynadı. Ardından iki adet kısa filmde yer aldı.1994 yılında Jessica rolüyle Nickelodeon’da yayınlanan The Secret World of Alex Mack adlı dizinin üç bölümünde boy gösterdi. 1995 yılında Flipper dizisinin ilk iki sezonunda Maya rolüyle izleyenlerin karşısına çıktı. Annesinin cankurtaran olması nedeniyle yüzmeyi yürümesinden bile önce öğrendiği için bu yeteneğinden, dizi çekiminde bu yeteneğinden bol bol yararlanıldı. Dizi çekimleri Avustralya’da yapıldı. Ayrıca, Jessica Alba sertifikalı bir aletli su altı dalıcısıdır.

1998 yılında da Alba bazı dizilerde görünmeye devam etti. Drama türünde olan Steven Bochco’da Melissa Hauer rolüyle Brooklyn South adlı bölümde oynadı. Yine aynı yıl Beverly Hills, 90210 dizisinde Leanne karakterini iki bölüm boyunca,The Love Boat: The Next Wave dizisinde de Layla karakterini canlandırdı. 1999 yılında Randy Quaid ile beraber başrolünü paylaştığı P.U.N.K.S. adlı filmde yer aldı.Alba, liseden mezun olduktan sonra Atlantic Theater Company’de William H. Macy ve eşi Felicity Huffman’dan oyunculuk dersleri aldı. (Atlantic Theater Company Pulitzer ödüllü senaryo yazarı ve yönetmen olan David Mamet’in kurduğu bir oyunculuk okuludur.)

Alba, 1999 yılında Drew Barrymore’un başrolünü oynadığı bir lise filmi olan Never Been Kissed isimli filmde oynayarak Hollywood’un ilgisini çekti. Ardından yer aldığı komedi-korku türündeki bir film olan Idle Handsde Devon Sawa ile karşılıklı oynayarak dikkatleri üstüne çekmeye devam etti.

Fakat, film sektöründeki en büyük parlamasını, James Cameron’ın yönettiği Dark Angel adlı dizi ile yaptı.Dizide Alba, Max Guevara adlı genetik özellikleri değiştirilmiş bir süper askeri canlandırmaktaydı. Amerikan, Fox adlı televizyon kanalının yayınladığı dizinin,2000-2002 yılları arasında iki sezonu yayınlandı ve sonra bitti.

Film kariyeri

Alba’nın yer aldığı en önemli filmler bir dansçı ve aynı zamanda dans koreografını canlandırdığı Honey,dansçı Nancy Callahan’ı canlandırdığı Sin City ve Marvel’in bir çizgi romanı olan Fantastik Dörtlü’nün sinemaya uyarlandığı Fantastik Dörtlü filmleridir. Alba Fantastik Dörtlü de Görünmez Kadın, Sue Storm rolü için sarı peruk ve mavi lens kullanmıştır. Ayrıca 2006 MTV Film Ödülleri’nde (MTV Movie Awards) King Kong, Görevimiz Tehlike 3, Da Vinci Şifresi gibi filmler ile ilgili komedi türünde skeçlerde oynadı. Şu anda planlanma aşamasında olan yapımları arasında The Eye and Sisters filmi vardır. “İyi Şanslar Chuck” filminde başarıyla rol almıştır.

İnsanların Jessica Alba’ya bakışı

2006 yılında Askmens.com sitesinde Yeryüzündeki En Güzel 99 Kadın listesinde oylama sonucu birinci seçildi . 2007 yılında Maxim dergisinin yine en güzel kadinlar ile ilgili yüz kişinin olduğu bir listede Lindsay Lohan’ın ardından ikinci seçildi . GQ ve In Style dergilerinin de 2007 Haziran sayılarında dergi kapağı oldu. Aynı yıl FHM’in sekiz milyon kişinin oy kullanması sonucu oluşturduğu listede 2007 Yılının En Güzel Kadını seçildi .

Alba’nın popüler kültürde çok başarılı bir yeri vardır. Buna kanıt olarak, TEen Choice ödüllerinde 2001 yılında En İyi Bayan Oyuncu Ödülü dalında Dark Angel’da oynadığı rol ile aldığı ödül gösterilebilir. Ayrıca başarılarının arasında Maxim dergisinin En Güzel 100 Kadın listelerinde 2003, 2004, 2005, 2006, ve 2007 yıllarında olmak üzere toplam beş kez yer alması da örnek gösterilebilir. 2006 yılında MTV Sinema Ödülleri’nde En Seksi Performans dalında Sin City filmindekiNancy Calahan rolü ona bu ödülü kazandırdı. 2007 yılında da aynı şekilde Spike TV Guys tarafından aynı konuda bir ödül kazandı.

2006 yılında Playboy dergisi tarafından Mart ayının dergi kapağına koyulması ve Yılın En Seksi Bayanı seçilmesi sonucu Alba, bu dergiye dava açtı. Çünkü dergi, Alba’nın Maviliklere Doğru filminin afişi için verdiği pozu kullanmış ve kullanırken de Jessica Alba’dan izin almamıştı. Alba’nın bu çıplak içeren pozunun izinsiz kullanlması sonucu açılan dava, Alba tarafların anlaşması sonucu geri çekildi. Bunun nedeni de derginin sahibi olan Hugh Hefner’ın Alba’dan kişisel olarak özür dilemesi oldu. Hefner, bunun karşılığında özür niteliğinde Alba’nın desteklediği iki hayır kurumuna yüksek miktarlarda bağış yaptı.

Alba,toplum tarafından sürekli bir seks idolü olarak anılmasını sevmedğini sık sık ifade etmektedir.Bunu Her nasılsa Natalie Portman hiçbir zaman böyle bu tür şeyle ile anılmıyor diyerek bir röportajında yakınmıştır. Ayrıca Alba, sadece oyunculuğu ile ön plana çıkmak istediğini, ciddi bir aktris olarak anılmak istediğini ve bunun için de daha fazla projede yer almak zorunda olduğunu ve artıkyer aldığı yapımlarda daha seçici olması gerektiğini de bir röportajında dile getirmiştir.

Hayır işleri:

Alba, birçok hayır kurumuna üyedir ve bunlara katkıda bulunmaktadır. Bu kurumlar arasında; Clothes Off Our Back, Habitat for Humanity, National Center for Missing and Exploited Children, Project HOME, RADD, Revlon Run/Walk for Women, SOS Children Villages, Soles4Souls and Step up. Bu kurumlar kadın sorunları, çocuklar, çevre kirliliği konularında aktif olan kuruluşlardır.

Özel hayatı:

2002’de aktör William DeMeo ile flört etmiş ancak 2003’de ayrılmışlardır. Ayrılık sebebi olarak Jessica Alba, DeMeo’yla anlaşarak ayrıldıklarını söylemiştir. 2004 yılından beri aktör Michael Warren’ın oğlu Cash Warren ile birlikte olan Jessica, Cash’le 2004 yılında Fantastic Four filminin çekimlerinde tanışmıştır.

Çift 19 Mayıs 2008 tarihinde belediye binasında sade bir törenle dünya evine girmiştir. Ve 7 Haziran 2008 tarihinde çiftin kız çocukları Honor Marie Warren dünyaya gelmiştir. 13 Ağustos 2011’de Haven Garner Warren isimli ikinci kızını dünyaya getirmiştir.

Jessica Alba Filmleri :

 1. 1994 – Camp Nowhere (Gail)
 2. 1995 – Venus Rising (Young Eve)
 3. 1999 – Idle Hands (Molly)
 4. 1999 – Never Been Kissed (Gerçek Öpücük) (Kirsten Liosis)
 5. 1999 – P.U.N.K.S. (Samantha Swoboda)
 6. 2000 – Paranoid (Chloe)
 7. 2003-  Honey Honey (Daniels)
 8. 2003-  The Sleeping Dictionary (Selima)
 9. 2005 – Mavilikleklere Doğru (Sam)
 10. 2005 – Fantastik Dörtlü (Sue Storm / Görünmez Kadın)
 11. 2005 – Günah Şehri (Nancy Callahan)
 12. 2007  – Good Luck Chuck (Cam Wexler)
 13. 2007  -Fantastik Dörtlü: Gümüş Sörfçü’nün Yükselişi (Sue Storm / Görünmez Kadın)
 14. 2007  -The Ten (Liz)
 15. 2007  -Anestezi (Sam Lockwood)
 16. 2008 – The Eye (Sydney)
 17. 2008 – Meet Bill (Lucy)
 18. 2010  – Valentine’s Day (Morley Clarkson)

TV – DİZİ

 1. 1994 -The Secret World of Alex Mack Jessica 3 bölüm
 2. 1995–1997 Flipper Maya Graham 10 bölüm
 3. 1996 -After school special Christy 1 bölüm
 4. 1996-Chicago Hope Florie Hernandez 1 episode
 5. 1998 -Brooklyn South Melissa Hauer 1 bölüm
 6. 1998-Beverly Hills, 90210 Leanne 2 bölüm
 7. 1998-The Love Boat: The Next Wave Layla 1 bölüm
 8. 2000–2002 Dark Angel Max Guevara/X5-452 42 bölüm
 9. 2003- Mad TV Jessica Simpson 1 bölüm

Ödülleri ve adaylıkları:

 1. Teen Choice Ödülleri
 2. Ödül: TV – En iyi aktris, Dark Angel (2001)
 3. Adaylık: TV – En iyi aktris, Dram, Dark Angel (2002)
 4. Adaylık: En iyi film içeriği, Honey (2004, Mekhi Phifer ile)
 5. Adaylık: En iyi aktris- Dram/Aksiyon Macera, Honey (2004)
 6. Adaylık: En İyi çıkış yapan bayan oyuncu, Honey (2004)
 7. Adaylık: En iyi aktris: Dram/Aksiyon Korku, Sin City (2005)
 8. Adaylık: En iyi aktris: Dram/Aksiyon Macera, Fantastic Four (2006)
 9. Adaylık: En iyi aktris: Hissy Fit, Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007)
 10. Adaylık: En iyi aktris: Aksiyon Macera, Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007)
 11. ALMA Ödülleri
 12. Adaylık: Yeni bir dizide en iyi bayan oyuncu, Dark Angel (2001)
 13. Ödül: Yılın en iyi çıkış yapan bayan oyuncusu (2001)
 14. Adaylık: Bir TV dizisinde en iyi bayan oyuncu, Dark Angel (2002)
 15. Adaylık: Bir filmde en iyi yardımcı bayan oyuncu, Sin City (2006)
 16. Satürn Ödülleri
 17. Ödül: Televizondaki en iyi aktris, Dark Angel (2001)
 18. Adaylık: Bir dizideki en iyi aktris, Dark Angel (2002)
 19. Adaylık: En iyi yardımcı kadın oyuncu, Sin City (2006)
 20. Altın Ahududu Ödülleri
 21. Adaylık: En kötü aktris, Fantastic Four (2006)
 22. Adaylık: En kötü aktris, Into the Blue (2006)
 23. DVD Exclusive Ödülleri
 24. Ödül: Bir DVD prömiyerindeki en iyi bayan oyuncu, The Sleeping Dictionary (2003)
 25. Altın Küre Ödülleri
 26. Adaylık: Bir dizideki en iyi aktris performansı, Dark Angel (2001)
 27. Dosyan Foundation Ödülleri
 28. Adaylık: En iyi bayan oyuncu, Fantastic Four (2006)
 29. Young Artist Awards
 30. Adaylık: Bir dizideki en iyi performans – En iyi gençဠoyuncu, Dark Angel (2001)
 31. TV Land Ödülleri
 32. Adaylık: Küçük ekran/Büyük Yıldız Ödülü (Bayan) (2007)
 33. TV Guide Ödülleri
 34. Adaylık: Yeni bir dizideki yılın bayan oyuncusu, Dark Angel (2001)
 35. Ödül: Yılın en iyi çıkış yapan oyuncusu, Dark Angel (2001)
 36. Spike TV Guys’ Choice Ödülleri
 37. Ödül: En ateşli -Jessica (2007)
 38. Genç Hollywood Yıldızları Ödülleri
 39. Ödül: Geleceğin Yıldızı (2005)
 40. YoungStar Ödülleri
 41. Adaylık:Gündüz yayınlanan bir programdaki en iyi genç oyuncu, Flipper (1998)

Videoları

Fotoğrafları

Hüseyin Kara

MaksatBilgi'de Genel Yayın Koordinatörüyüm . Aynı zamanda da MaksatBilgi'nin gelişimi adına, yazılarımla destek veriyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu