Yabancı Kadın Ünlüler

Janelle Monae Kimdir?

instagram takipçi hilesi

janelle monae 11
Tam adı: Janelle Monáe Robinson
Doğum tarihi: 1 Aralık 1985
Doğum yeri: Kansas City, Kansas, Amerika Birleşik Devletleri
Boyu: 1,52 cm
Burcu: Yay
Ailesi: Michael Robinson Summers
Mesleği: Şarkıcı, söz yazarı ve aktristir
Aktif Yılları: 2003’ten günümüze
imdb-logo
youtube-chanelyoutube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabitiktok

Hakkında

Janelle Monáe Kimdir? Janelle Monae, en çok kendine özgü siyah beyaz kıyafetleri ve stüdyo albümü olan ‘The ArchAndroid‘ ile tanınan, gelişmekte olan Amerikalı bir şarkıcı, söz yazarı ve aktristir. Janelle’nin EP’si ‘Metropolis: Suit I (The Chase)‘ ABD’de liste başı oldu.

Ayrıca Monae ABD’de bir sansasyon haline gelen benzer düşünen sanatçıları tanıtmak için ‘Wondaland Records‘u kurdu. Janelle Monae ayrıca ‘Moonlight‘ filminde de rol aldı ve bir dizi televizyon dizisinde kendisi olarak yer aldı. Monae, Billboard Kadın Müzik Ödülleri‘nde “Yükselen Yıldız Ödülü“nü ve Black Reel Ödülleri‘nde “Üstün Çıkış Yapan Performans: Kadın” ödülünü kazandı.

Amerika’nın önde gelen kozmetik markası olan ‘Cover Girl‘ün marka elçisi oldu ve bir dizi reklamda yer aldı. Kansas City‘de yetişmesinin hayata bakış açısı üzerinde derin bir etkisi oldu ve bu da müziğine yansıdı. Kendisi ayrıca LGBTQ topluluğunun bir destekçisidir.

2022 yılında Amerikan talk programı olan ‘Red Table Talk‘ta ikili olmayan olarak kamuoyuna açıklandı. ‘Ben ikili değilim, bu yüzden kendimi bir kadın olarak görmüyorum, sadece Tanrı’nın ‘o’ veya ‘o’ndan çok daha büyük olduğunu hissediyorum. Ve eğer ben Tanrı’dansam, ben her şeyim’ dedi. Kendisinden ayrıca ‘funkstress‘ olarak söz ediyor.

Janelle Monae, 1 Aralık 1985 tarihinde ABD, Kansas City’de doğdu. Janelle’nin babası kamyon şoförüydü ve annesi ise hademe olarak çalışıyordu. Kansas City’de geçirdiği ilk günleri, babasının kötü mali durumu ve uyuşturucu bağımlılığı nedeni ile oldukça zordu.

Janelle, doğduğu rutinden çıkmak istedi ve yeteneği doğrultusunda şarkıcı olmayı hayal etti. Şarkıcı çocukken etrafında hayali bir dünya kurdu ve hayallerine inanmaya başladı. ‘Oz Büyücüsü‘ müzikalindeki kurgusal karakterden ilham aldı ve Janelle müzisyen olma tutkusunu sürdürdü.

Monae yerel Baptist kilisesinde koronun bir parçasıydı ve genç yaşta şarkı yazmaya ve hikaye yazmaya başladı. Kendisi ayrıca on iki yaşında bir oyunun senaryosunu yazdı.

Janelle Monae, American Musical and Dramatics Academy‘ye katılmak için New York‘a taşındı ve Philadelphia’daki Amerika‘nın en eski Afro-Amerikan tiyatrosu olan ‘Freedom Theatre‘da bir performans sanatları kampına katıldı.

2001 yılında Janelle Monae Atlanta‘ya taşındı ve burada ‘Outkast‘ adlı Amerikan hip hop grubundan Big Boi ile tanıştı ve benzer düşünen genç sanatçılardan oluşan ‘Wondaland Arts Society‘ye katıldı. Monae 2003 yılında sınırlı sayıda bir CD olan ‘The Audition‘ adlı ilk EP’sini çıkardı.

Janelle Monae Kariyeri

Janelle Monae ilk çıkışını 2006 senesinde ‘OutKast‘ ile ‘Idlewild‘ adlı albümlerinde ‘Call the Law‘ ve ‘In Your Dreams‘ sayılarında yer aldığı performans ile gerçekleştirdi. Monae’nin yeteneği, bir şarkıcı olarak profilini oluşturmasına yardımcı olan Big Boi ve arkadaşı Sean Combs tarafından tanındı.

İlk solosu ‘Metropolis‘i 2007 yılında çıkardı ve yine 2008 yılında bazı ek parçalar ile piyasaya sürdü ve ‘Metropolis: The Chase Suit‘ adını verdi. Bu albüm ona Grammy Ödülleri‘nde En İyi Kentsel / Alternatif Performans dalında adaylık kazandırdı.

Single’ı ‘Many Moons‘ listelerin zirvesine çıktı ve ‘Open Happiness‘ numarası 2009 yılında American Idol‘ün son sezonunda yer aldı. Ve bunu, American Idols LIVE‘da yer alan single’ı ‘Tightrope‘ izledi! 2011 yılında tur düzenledi.

Stüdyo albümü olan ‘The Electric Lady‘ caz severler tarafından çok beğenildi ve 2012 yılında İsviçre‘de Toronto Caz Festivali, Kuzey Denizi Caz ​​Festivali ve Montreux Caz Festivali‘nde gösterildi.

Amerika’nın kozmetik markası olan ‘Cover Girl‘ün sözcüsü olarak seçildi ve eski ABD Başkanı Obama’yı desteklemek için bu festivalde sahne aldı. Janelle Monae, Sonos Kablosuz HiFi ev ses sistemleri kampanyası da dahil olmak üzere bir dizi reklamda yer aldı.

Janelle, Stevie Wonder gibi yıldızlar ile birlikte Central Park‘taki Küresel Vatandaşlar Festivali‘nde yer alması da dahil olmak üzere bir dizi canlı performans gerçekleştirdi. Ayrıca Monae, sunucu Edward Norton ile birlikte Saturday Night Live programına konuk oldu.

2014 yılında Janelle Monae Harvard Koleji Kadın Merkezi‘nde şarkıcılık kariyerinde bir zirve olan Sanat ve Medyada Başarı Ödülü ile onurlandırıldı.

2015 yılında Monae, Wondaland Records adlı bağımsız plak şirketini kurdu. Ünlü statüsü büyüdü ve 2015 Londra Moda Haftası da dahil olmak üzere Janelle çeşitli moda etkinliklerinede patronluk yapmaya başladı.

Janelle Monae, 2016 yılında Andre Holland ve Naomie Harris ile birlikte ‘Moonlight‘ filminde ilk kez sahneye çıktı. Bunu, aynı yıl Octavia Spencer ile ‘Hidden Figures‘ filminde rol alması izledi. ‘Hidden Figures‘ filmi bir gişe rekoru kırdı ve ‘Moonlight‘ filmi 89. Akademi En İyi Film Ödülü‘nü aldı.

Bu dönemde Monae Netflix‘te yayınlanan ‘Venus Fly‘ ve ‘The Get Down‘ dizisinin soundtrack’iyle müzik sahnesinde aktif kaldı. Ayrıca Janelle Monae, ‘Hidden Figures‘ filminin müziklerinin bir parçasıydı. Ayrıca ‘Marwen’in Kadınları‘nda da rol aldı.

Janelle Monae Özel Hayatı

Janelle Monae şu anda Atlanta, ABD’de yaşıyor. Kendisi LGBTQ topluluğunun bir destekçisidir ve yalnızca özdeşleşebileceği insanlar olan androidler ile çıktığını iddia eder. 2022 yılında Amerikan talk şovu olan ‘Red Table Talk‘ta ikili olmayan olarak kamuoyuna açıklandı.

Bazı eleştirmenler Monae’den bir bilim kurgu ineği olarak bahsetti. Müzik tarzı, altmışlardan kalma pop ve caz dokunuşu ile gizemli olarak tanımlandı. Janelle; Michael Jackson, James Brown ve Stevie Wonder‘ın müziğinden etkilenmiştir. Monae sık sık, sahip olanlar ve olmayanlar arasında bir arabulucu ve ezilenlerin bir savunucusu olarak tanımlandı.

Janelle Monae smokin gardırobunu alamet-i farikası haline getirdi ve rahat olduğu sürece başkalarının görünüşü ve giyim anlayışı hakkında ne düşündüğünü umursamadığını savunuyor. Siyah ve beyaz renk kodu, Monae’nin hizmetçi olarak çalıştığı ilk yılları ile ilişkilendirdiği imza stilidir.

Janelle Monae Ödülleri

Janelle Monae, ‘The ArchAndroid‘ albümü ile 2010 yılının ‘En İyi R&B / Pop Albümü‘, ‘Billboard Kadın Müzik Ödülleri‘nde ‘Yükselen Yıldız Ödülü‘, ‘Müzikte Siyah Kadınlar Ödülü‘ ve ‘En İyi Sanat Yönetmeni‘ gibi çeşitli ödül törenlerinde birçok adaylık aldı ve çok sayıda da ödül kazandı.

Ayrıca Janelle Monae, 2017 yılı ‘Black Reel Ödülleri‘nde ‘Üstün Çığır Açan Performans: Kadın ve Afrika – Amerikan Film Eleştirmenleri Derneği Ödülleri‘nde ‘En İyi Oyunculuk‘ dahil olmak üzere birçok oyunculuk ödülü kazandı.

Janelle Monae Filmleri

 1. 2014 Rio 2 / Dr. Monae
 2. 2016 Moonlight / Teresa
 3. 2016 Hidden Figures / Mary Jackson
 4. 2018 Dirty Computer / Jane 57821
 5. 2018 Welcome to Marwen / Julie
 6. 2019 UglyDolls / Mandy
 7. 2019 Harriet  / Marie Buchanon
 8. 2019 Lady and the Tramp / Peg
 9. 2020 The Glorias / Dorothy Pitman Hughes
 10. 2020 Antebellum / Veronica Henley / Eden
 11. 2022 Glass Onion: A Knives Out Mystery / Cassandra “Andi” Markası / Helen Markası

Janelle Monae TV İşleri

 1. 2009 Stargate Universe / Kendisi
 2. 2010 Dancing with the Stars / Kendisi
 3. 2013 American Dad! / Spiker
 4. 2013 Saturday Night Live / Kendisi
 5. 2014 In Performance at the White House: Women of Soul / Kendisi
 6. 2014 Sesame Street / Kendisi / Sanatçı
 7. 2017 Philip K. Dick’s Electric Dreams / Alice
 8. 2018 Dirty Computer / Jane 57821
 9. 2020 Sex, Explained / Kendisi
 10. 2020 Homecoming / Jacqueline Calico / Alex Eastern
 11. 2021 We the People / Sanatçı
 12. 2022 Human Resources / Claudia
 13. 2023 RuPaul’s Drag Race / Kendisi / Konuk Yargıç
 14. 2023 RuPaul’s Drag Race: Untucked / Kendisi

Janelle Monae Albümleri

 1. 2010 The ArchAndroid
 2. 2013 The Electric Lady
 3. 2018 Dirty Computer
 4. 2023 The Age of Pleasure

Videoları

Fotoğrafları

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu