Yemek Tarifleri

James Bond’un En Sevdiği İçecek Nedir?

instagram takipçi hilesi

James Bond Ian Fleming‘in 1952 yılında yarattığı hayali bir kahramandır. Ian Fleming MI6’da çalışmış olduğu için yazarın Bond karakterini yazarken hep sahada çalışmış bir ajan düşlediği tahmin edilmektedir. Peki dünyanın en gizemli ve bir o kadar de cesur ajanı James Bond’un en sevdiği içecek nedir?

james 1

Votka martini değil.

www.atomicmartinis.com’daki Fleming’in külliyatı üzerine itinalı bir çalışmaya göre, James Bond ortalama olarak yedi sayfada bir içki tüketir. Toplamda tüketilen 317 içki arasından, öncelikli içkisi viskidir. Toplamda 101 kere içmiştir, bunların arasında elli sekiz burbon ve otuz sekiz Scotch vardır. Şampanyaya da çok düşkündür (otuz bardak) ve çoğunluğu Japonya’da geçen You Only Live Twice [insan îki Kere Yaşar] (1964) kitabında Bond, sake içkisini dener. Tadım da sever: tam otuz beş bardak içer.

james 3

Bond, sözümona favorisi olan votka martiniyi yalnızca on dokuz kez tercih eder ve neredeyse eşit derecede cin martini içer (on altı gerçi bunların çoğu başka insanlar tarafından onun için alınmıştır).

james 5

Ünlü “çalkalanmış, ama karıştırılmamış” sözü ilk kez Diamonds are Forever“da [Ölümsüz Elmaslar] (1956) geçer, ancak Dr. No’ya kadar Bond’un kendisi tarafından kullanılmamıştır. Sean Connery, Goldifinger da [Altın Parmak] (1964) “çalkalanmış, karış­tırılmamış”! kullanan ilk beyazperde Bond’uydu ve sahne ondan sonraki birçok filmde de gerçekleşti. 2005’te Amerikan Film Enstitüsü bu sözü tüm za­manların en iyi 90. film repliği olarak oyladı.

james 7

James Bond’un ilk kitabı olan Casino Royale’den (1953) alman kişisel martini tarifi şöyledir: “Üç ölçek Gordon’s, bir ölçek votka, yarım ölçek Kina Linnet. Buz gibi soğuyana kadar iyice çalkalayın, ardından ince dilimlenmiş büyük bir limon kabuğu ekleyin.”

Yalnızca bir kere cin ve votka karışımı içer. Bu karışıma, çift taraflı ajan ve ilgi duyduğu kişi Vesper Lynd’in ismini vererek Vesper der. Vesper aynı zamanda bütün romanlarda ve hikayelerde en çok içen kadın karakterdir.

james 9

Bond neden “çalkalanmış” martiniler konusunda ısrarcıdır? Doğrusunu söylemek gerekirse, karıştırılmış cine Bradford denir. Sadelikçiler bunu uygun görmezler çünkü çalkalanma sonucu giren hava, cindeki aromalı tat vericileri oksitler ya da “çürütür.” Ancak votkada böyle bir sorun yoktur ve çalkalama hareketi içeceği daha soğuk ve daha keskin yapar.

james 6

lan Fleming’in kendisi, martinilerini çalkalanmış ve cinle yapılmış tercih ederdi. Doktorunun emriyle hayatın ilerleyen noktalarında cin içmekten burbon içmeye geçti; bu karakterinin tercihlerini de açıklayabilir. Fleming de Bond da ne sevdiğini bilen adamlardı.

Vesper Martini directed by James Bond

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu