Yaşam

İskenderun’un Türk Mutfağına Kazandırdığı 13 Yemek!

instagram takipçi hilesi

İskenderun mutfağı, Antakya başta olmak üzere bilinen en varsıl yöresel mutfaklarımızın başında gelir. İskenderun mutfağında tatlılar, sulu yemekler, aşlar, kebaplar listenin her zaman en başını alır. Geleneksel İskenderun mutfağında yemeklerin tadı ekşiler, acılar ve baharatlarla ön plana çıkmaktadır. Coğrafi konumunun da etkisi ile komşu lezzetlerden de etkilenen İskenderun mutfağı, her şeye rağmen kendi farkını her zaman ortaya koymuştur.

iskenderun 13

Biz de sizin için enfes İskenderun lezzetlerini bir tık uzağınıza getirdik ve bu enfes yemekleri yerinde tatmanızı önererek listeledik. Tarifler ve adlar aile gelenekleri ve yöreye göre değişkenlik gösterebilir. Asıl niyetimiz bildiğimiz kadarıyla sizleri bu hoş lezzetlerle tanıştırabilmemiz…

1) Kaytaz Böreği

iskenderun 14

Görüntü itibari ile lahmacunu, tat olarak da eşi benzeri olmayan bir lezzet tanımlaması doğru olur. Kaytaz böreğini sabahın ilk ışıkları ile kahvaltıda, akşam üstü çay saatinde ya da akşam yemeğinde rahatlıkla sofralarınızda bulundurabilirsiniz.

2) Oruk

iskenderun 9

İlk bakışta içli köfte diyebilirsiniz fakat oruk, malzemesiyle, pişirimi ile servisi ile baştan aşağı İskenderun’a özel bir içli köfte. Alışılagelmiş olan içli köftenin aksine şekli daha ince ve uzun olarak servis edilmekte.

3) Ekşi Aşı

iskenderun 15

İskenderun’da çorbanın bol malzemelisi ve yoğun olanı tercih edilir. Ekşi Aşı da tıpkı analı kızlı gibi içi bol malzemeli ve bol kıvamlı bir çorba. Yanında bana bana tadına doyamayacağınız ekmek ile tüketmenizi tavsiye ederiz.

4) Yoğurt Aşı

iskenderun 1

Yoğurt Aşı ise ekşi aşın bol yoğurtlu hali diyebiliriz. Yoğurt aşının da içindeki bol malzeme ve yoğun yapısı ile ağızda dağılan nohut ve bulgur köfteleri ile damağınızda eşsiz bir şölen yaratacak.

5) Katıklı Ekmek

iskenderun 4

Derin taş kuyu fırınlarında pişen bu muhteşem ötesi ekmek eğer ki elinizde yoksa ev tipi fırın ile, sacda ya da teflon tavada pişirilebiliyor. Harcı ise acı biber salçası ile aşk yaşıyor.

6) Mütebbel

iskenderun 8

Patlıcan, tahin ve sarımsak bir araya geldiğinde nasıl bir etki yarattığını bilmek ister misiniz? Duruma göre sarımsağın adetini azaltabilir ya da arttırabilirsiniz.

7) Humus

iskenderun 2

Evrensel bir yemek olma özelliği taşıyan humusun kalbi, evi elbette ki İskenderun. Nohutun püre haline getirilerek elde edilen bu tarifi isteğe göre soğuk isteğe göre de sıcak servis edebilirsiniz. Üzerine eklemek istediğiniz malzeme var ise tümünü sizin düş gücünüze bırakıyoruz.

8) Zahter Salatası

iskenderun 12

Zahter bir tür kekik, zahterin o kadar çok kullanımı mevcut ki, Anadolu lezzetlerini tanıtırken çok kez ön plana çıkar. Bir çok kuruyemiş ve baharatın karışımından ortaya çıkan toz zahter karışımı vardır ki ikisi de yöredeki birçok tarifte rağbet görüyor.

9) Semirsek

iskenderun 10

Semirsek İskenderun bölgesine has bir börek türü. İskenderun’da bol bol tüketilirken ülkemiz insanları için börek ayırmak çok da kolay bir durum olmasa gerek. İçi bol malzeme ile bezenmiş bu börek kıyma ya da kuşbaşı et ile tadına tat katıyor.

10) Kabak Borani

iskenderun 5

Kabak Borani Abbasiler döneminden bu yana günümüze ulaşan, tarihi eser kıvamında bir tariftir. İçinde aklınıza gelebilecek her tür malzeme mevcut. Yoğurdundan etine, nohutundan kabağına kadar kullanılmakta. Asıl olarak kış kabağı veya bal kabağı ile yapılırken bulunamaması halinde normal kabak ile de yapılabilir.

11) Kağıt Kebabı

iskenderun 7

İskenderun ve Hatay bölgesinde sıkça tercih edilen yemeklerin başında kağıt kebabı gelmekte. Yiyenin yanı sıra görüntüsünü görenin bile iştahını açan bu kebap çoluk çocuk, genç, yaşlı demeden herkes afiyetle yiyor.

12) Künefe

iskenderun 6

Künefe ilin adı nedeniyle Hatay tatlısı olarak bilinse de İskenderun’da da bu sanatı enfes şekilde icra eden birçok yer var. Bilindiği gibi peynirden ve kadayıftan yapılarak sıcak şerbeti üzerinde kaynarken servis edilir. Anavatanı İskenderun / Hatay olsa da, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Kilis, Gaziantep, Adana, Mersin’de de birçok çeşidi bulunabilir.

13) Şam Tatlısı (Şambali)

iskenderun 11

Şekeri olan yerken dikkat etsin çünkü bol şerbet ile yapılmakta. Enfes Bir İskenderun yemeğinin üzerine çayın yanında tüketilebilecek en güzel tatlardan birisi de Şam Tatlısı.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu